Szczoteczka elektryczna – działanie, jak wybrać, zalety, wady
Aby prawidłowo dbać o higienę jamy ustnej, konieczne jest szczotkowanie zębów nawet kilka razy w ciągu doby. Warto więc zastanowić się nad tym, jaką szczoteczkę wybrać. Jednym z rozwiązań jest szczoteczka elektryczna. Czym się charakteryzuje? Jakie są jej wady i zalety?
1. Szczoteczka elektryczna – działanie
Szczoteczka elektryczna to jeden z rodzajów szczoteczek do mycia zębów. Inne rodzaje to szczoteczki manualne i soniczne. Sklepowe półki uginają się od przeróżnych szczoteczek, które różnią się nie tylko wielkością, kolorem, ale też ceną. Szczoteczki elektryczne coraz częściej wypierają te manualne. Jak działają? Dzięki wbudowanemu silnikowi elektrycznemu. To on wprawia w ruchy rotacyjne i pulsacyjne główkę szczoteczki elektrycznej. Ten rodzaj może być zasilany na baterie lub akumulator.
2. Szczoteczka elektryczna – jak wybrać?
Przy wyborze szczoteczki elektrycznej warto pamiętać o kilku zasadach – producenci oferują bowiem wiele modeli, których cena waha się od kilku do kilkuset złotych. Na co zwracać więc uwagę?
- rozmiar szczoteczki elektrycznej – pamiętajmy, by był odpowiedni do wieku. Wielkość główki w szczoteczce elektrycznej dla dziecka od 7,5 do 10 mm. Szczoteczka elektryczna dla dorosłych może mieć główkę wielkości około 30 mm.
- twardość włosia – powinno być ono dostosowane do dziąseł. Ci, których dziąsła krwawią podczas mycia zębów, powinni wybrać szczoteczkę elektryczną z włosiem miękkim. Osoby o zdrowych zębach i dziąsłach mogą sobie pozwolić na włosie twarde, które też lepiej usunie kamień nazębny. Jest jeszcze włosie średnie, które powinni wybrać ci, którzy chcą zarówno ochronić dziąsła, jak i dokładnie oczyścić zęby.
- częstotliwość ruchów główki – im jest ona wyższa, tym główka szczoteczki elektrycznej porusza się szybciej. Najlepiej wybierać szczoteczki, które wykonują trzy rodzaje ruchów – rotacyjny, pulsacyjny, oscylacyjny.
- dodatkowe funkcje - wiele modeli szczoteczek elektrycznych jest wyposażonych w szereg funkcji dodatkowych, które każdy może dopasować do swoich indywidualnych potrzeb. Jedną z takich funkcji jest czujnik nacisku. Szczoteczka elektryczna może mieć też funkcję regulacji prędkości ruchów główki.
3. Szczoteczka elektryczna – zalety
Użytkownicy szczoteczek elektrycznych wymieniają cały szereg zalet tych urządzeń. Do najważniejszych należą:
- bardzo dokładnie usuwają płytkę nazębną,
- wykonują więcej ruchów w ciągu minuty niż jesteśmy w stanie wykonać szczoteczką manualną,
- krótszy czas mycia zębów niż w przypadku tradycyjnej szczoteczki – niektóre szczoteczki mają wbudowany czasomierz, który informuje o tym, kiedy można zakończyć szczotkowanie,
- szczoteczki elektryczne są bardzo proste w obsłudze,
- nie tylko myją zęby, ale też masują dziąsła,
- wymienność końcówek – gdy włosie się zużyje, wystarczy wymienić końcówkę, cały trzon szczoteczki elektrycznej będzie służył przez lata.
4. Szczoteczka elektryczna – wady
Choć jest ich o wiele mniej, szczoteczka elektryczna ma też pewne wady, które mogą zniechęcić do jej zakupu. Szczoteczka taka działa tylko wtedy, gdy jej bateria jest naładowana. Gdy więc przez dłuższy czas będziemy przebywać w miejscu bez prądu, szczoteczka elektryczna może się nie przydać – chyba, że postawimy na najnowsze modele z wymienną baterią. Wadą, która najczęściej odstrasza, jest z pewnością cena szczoteczki elektrycznej – tym wyższa, im więcej dodatkowych funkcji posiada dany model. Należy też pamiętać, że nieumiejętne korzystanie, a dokładnie zbyt mocny nacisk na zęby, może doprowadzić do zniszczenia płytki nazębnej i innych problemów w jamie ustnej.