Trwa ładowanie...

Jak pływać kraulem? – zasady, technika, zalety

Avatar placeholder
29.04.2021 13:09
Jak pływać kraulem? – zasady, technika, zalety
Jak pływać kraulem? – zasady, technika, zalety

Jak pływać kraulem? Na pewno wiele osób zadaje sobie to pytanie, bo ten styl jest trudny do opanowania, zwłaszcza dla początkującego pływaka. Kraul jest jednym z głównych stylów pływackich i jest z nich najszybszy. Jak zatem nauczyć się poprawnie pływać kraulem? Czy są na to jakieś sprawdzone sposoby?

spis treści

1. Jak pływać kraulem? – zasady

Pływanie kraulem dotarło do Europy w połowie wieku XIX. Kiedy zawodnicy amerykańscy zaczęli wyprzedzać inne osoby płynące żabką. Pod koniec XIX John Arthur Trudgen opisał technikę pływania kraulem, definiując ją jako styl wywodzący się od Indian. Jednak nie do końca technika była poprawna. Dopiero trener Richarda (Freda) Cavilla doprecyzował kraula, poprawiając technikę o poprawny ruch nóg.

Profesjonalni pływacy lubią pływać kraulem, ponieważ jest to najszybszy ze stylów pływackich. Można pływać kraulem na kilka sposobów, wszystko zależy, jak jest nam wygodniej. Podczas pływania kraulem pracują zarówno ręce, jak i nogi, dzięki czemu angażujemy całe ciało. Żeby dobrze płynąć, należy wiedzieć jak pływać kraulem i poznać najodpowiedniejszą technikę.

A jak pływać kraulem w trakcie zwodów pływackich? Tak samo, niestety takie zawody wymagają od pływaka nieustannej pracy nad kondycją i szybkością, dlatego podczas zawodów pływackich konkurencja jest bardzo wysoko.

Zobacz film: "Wysiłek fizyczny a endorfiny"
Najlepszy sport dla kręgosłupa
Najlepszy sport dla kręgosłupa [10 zdjęć]

Choroby kręgosłupa rozwijają się przez lata na skutek wielu zaniedbań. Do tych najczęstszych schorzeń

zobacz galerię

2. Jak pływać kraulem? – technika

Patrząc na to, jak inni płyną kraulem, to technika wydaje się niezwykle prosta. Problemy zaczynają się wtedy, kiedy wejdziemy do wody i próbujemy popłynąć choć kawałek, wyglądamy śmiesznie i nieporadnie. Jak pływać kraulem? Dlaczego jest on tak trudny do nauczenia? Prawidłowa technika pływania kraulem polega na położeniu się na tafli wody i wykonywaniu ruchów nogami i rękami. Nogi pracują w pozycji góra dół – najszybciej jak potrafią.

Ręce natomiast wykonują trzy ruchy: podciągają, odpychają i wracają. Jedna ręka zanurza się pod wodą, a druga w tym czasie się wynurza. Dłonie powinny być ciasno ułożone, a kciuk musi być blisko pozostałych palców, nie można bezwładnie machać dłonią. Dłoń pod wodą odpycha ją i wynurza się.

Ruchy nóg odpowiadają za trzymanie równowagi, natomiast ruchy rąk nadają odpowiedniego pędu. Głowa podczas pływania kraulem jest pod wodą i wynurza się, aby zaczerpnąć oddech. Głowa jest między barkami, delikatnie zanurzona w wodzie. Wychylamy ją raz w prawą raz w lewą stronę. Osoby pływające długo biorą oddech po kilku ruchach, ale to jest sprawa indywidualna.

Chcąc nauczyć się poprawnego pływania kraulem, musimy poznać technikę. Technika jest najważniejsza, gdyż bez niej będziemy tracić równowagę, będziemy płynęli krzywo i wolno. Odpowiednia technika jest odpowiednią na to, jak pływać kraulem.

3. Jak pływać kraulem? – zalety

Prawidłowa technika pływania sprzyja naszemu zdrowiu. Chodząc na basen i czynnie pływając, poprawimy naszą kondycję, dotleniamy organizm, poprawiamy postawę ciała, a także mamy możliwość spalania bardzo dużą ilość kalorii. Pływanie mogą trenować osoby rehabilitujące się, gdyż bardzo dobrze wpływa na wiele dysfunkcji czy urazów.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze