Jak zachować młody wygląd dzięki ćwiczeniom tybetańskim?
Według założeń tybetańskich, ciało człowieka składa się z tysiąca ośrodków energetycznych, zwanych czakrami, które w dosłownym tłumaczeniu oznaczają koło (wir).
W zdrowym organizmie wszystkie czakry harmonijnie współpracują ze sobą, tworząc sieć energetyczną. Może się zdarzyć, że praca któregoś z elementów zostanie zakłócona, co powoduje osłabienie funkcji organizmu.
Tybetańczycy twierdzą, że ich ćwiczenia są doskonałym sposobem na to, aby przywrócić prawidłowy przepływ energii we wszystkich częściach ciała i odzyskać witalność.
1. Moc 5 prostych ćwiczeń
1.1. Ćwiczenie 1
Stań w pozycji wyprostowanej i rozłóż ręce na bok prostopadle do osi ciała z dłońmi skierowanymi w dół. Skieruj wzrok przed siebie, a następnie obracaj się przez prawe ramię zgodnie z ruchem wskazówek zegara. W przypadku problemów z utrzymaniem równowagi należy przerwać ćwiczenie, a z czasem stopniowo zwiększać liczbę powtórzeń.
1.2. Ćwiczenie 2
Połóż się na plecach, ręce wyprostuj wzdłuż ciała. Następnie weź głęboki wdech i złączone, wyprostowane nogi podnieś do pozycji pionowej. Staraj się jednocześnie unieść głowę, aby dotknąć podbródkiem klatki piersiowej. Wytrzymaj przez chwilę w takiej pozycji i powoli wróć do stanu wyjściowego, stopniowo wydychając powietrze. Pamiętaj o tym, aby w żadnym przypadku nie odrywać pleców od podłoża. Ważne jest także świadome oddychanie.
1.3. Ćwiczenie 3
Uklęknij na podłodze, zachowując wyprostowaną sylwetkę. Ręce trzymaj po bokach. Natępnie jednocześnie weź głęboki oddech oraz przechyl ciało i głowę do tyłu, trzymając ręce na pośladkach.Wróć do pozycji wyjściowej, powoli wydychając powietrze. Przez cały czas wykonywania ćwiczenia palce u stóp powinny być lekko zgięte. Poszczególne fazy realizuj powoli, aby uniknąć kontuzji.
1.4. Ćwiczenie 4
Usiądź na podłodze z wyprostowanymi nogami. Stopy powinny być lekko rozchylone. Dłonie trzymaj przy pośladkach. Następnie dotknij podbródkiem klatki piersiowej, stopniowo uwalniając powietrze. Potem unieś tułów i uda w pozycji równoległej do podłogi i odchyl delikatnie głowę do tyłu, robiąc głęboki wdech. Wytrzymaj tak przez chwilę, napinając mięśnie, następnie przejdź ponownie do pozycji siedzącej, wydychając powietrze.
1.5. Ćwiczenie 5
Połóż się na brzuchu z wyprostowanymi nogami, odegnij tułów do tyłu, opierając ciało na rękach (kręgosłup powinien stworzyć lekki łuk). Odchyl głowę do tyłu, wypuszczając powietrze. Następnie napnij mięśnie pośladków, weź głęboki wdech i unieś ciało tak, aby nogi i ręce dotykały podłoża. Przyciągnij głowę do piersi i wróć do początkowej pozycji, stopniowo uwalniając powietrze. Pamiętaj, aby stopy i ręce były rozstawione na około 60 cm.
2. Ważne zasady
Rytuały tybetańskie powinny być wykonywane codziennie – tylko wtedy zauważysz ich efekty. Mimo początkowych trudności nie warto rezygnować z podejmowania tego rodzaju aktywności. Możesz zacząć od 1–3 powtórzeń i z każdym tygodniem stopniowo zwiększać ich liczbę, aż dojdziesz do 21 powtórzeń każdego z pięciu ćwiczeń.
Po dłuższej przerwie lepiej zacząć ćwiczenia od początku. Nigdy jednak nie należy trenować na siłę. Jeżeli czujesz, że z jakimś ćwiczeniem nie dajesz sobie rady, dostosuj liczbę powtórzeń do swoich możliwości. Regularna aktywność pomoże ci zachować dobrą kondycję i młody wygląd.