Trwa ładowanie...

Jak zrobić szampon w kostce - zalety, przepis

 Katarzyna Wąś-Zaniuk
05.03.2024 08:48
Jak zrobić szampon w kostce
Jak zrobić szampon w kostce (Adobe Stock)

Jak zrobić szampon w kostce? To pytanie nurtuje pasjonatów ekologicznych i biodegradowalnych kosmetyków. Okazuje się, że przygotowanie domowego produktu do mycia włosów nie jest trudne. Czynność ta wymaga jedynie odrobiny cierpliwości i dobrych chęci. Dlaczego warto używać szamponu w kostce? Jakie zalety posiada ten kosmetyk?

spis treści

1. Zalety szamponu w kostce

Szampon do włosów w kostce posiada bardzo wiele zalet. Charakteryzuje się prostym i naturalnym składem, jest pozbawiony silikonów, parabenów, a także innych mocnych detergentów takich jak SLS (Sodium Lauryl Sulfate) czy SLES (Sodium Laureth Sulfate). Kosmetyk jest w stu procentach przyjazny środowisku i biodegradowalny w przeciwieństwie do tradycyjnych szamponów w plastikowych opakowaniach. Doskonale nawilża włosy i oczyszcza skórę głowy, a przy tym jest niezwykle wydajny.

Możemy używać go przez kilka, a nawet kilkanaście tygodni, w zależności od tego, jak często myjemy włosy. Przechowywany w odpowiedni sposób, może posłużyć na 60 myć. Szampon w kostce jest też bardzo prosty w użyciu. Po namoczeniu produktu wodą oraz namydleniu go w dłoniach powstaje piana, którą należy nałożyć na zwilżoną skórę głowy.

Produkt do mycia włosów można w łatwy sposób przyrządzić w domowych warunkach. Składniki niezbędne do przygotowania szamponu w kostce można zamówić w wielu sklepach internetowych z kosmetykami organicznymi.

Zobacz film: "10 urodowych trików, które musisz znać"

2. Jak zrobić szampon w kostce?

Przygotowanie szamponu w kostce nie jest skomplikowane. Istotną rolę odgrywa jednak odpowiedni dobór składników bazowych. Szampon do włosów przetłuszczających się warto wzbogacić o substancje zawierające czarnuszkę, lawendę, oczar, pokrzywę czy szałwię lekarską, olejek lawendowy, olejek cytrynowy czy olejek na bazie trawy cytrynowej.

Przeciwłupieżowy szampon w kostce powinien z kolei zawierać substancje bazujące na korze wierzby, skrzypie polnym czy pokrzywie. Do tego kosmetyku warto dodać olejek lawendowy, olejek sandałowy, olejek z trawą cytrynową.

Przyrządzając szampon do włosów wypadających warto dodać olejek cedrowy, olejek z mięty pieprzowej lub olejek z trawy cytrynowej. W takim produkcie nie może zabraknąć zielonej herbaty, lawendy, nagietka, pokrzywy, rozmarynu lub jałowca.

Włosy suche wymagają odpowiedniego nawilżenia. Do szamponu w kostce należy więc dodać składniki zawierające wyciąg z rumianku, skrzypu polnego, siemienia lnianego. Ciekawym dodatkiem będzie również olejek pomarańczowy, geraniowy lub lawendowy.

2.1. Przepis na domowy szampon w kostce

Receptura na szampon w kostce z dodatkiem fioletowej glinki:

  • Sodium Cocoyl Isethionate (SCI) – 40% (20 gramów),
  • 3 gramy oleju makowego,
  • 3 gramy oleju arganowego,
  • 3 gramy oleju ryżowego,
  • 8 gramów glinki fioletowej,
  • 2 gramy wyciągu z zielonej herbaty,
  • 1 gram D-pantenolu,
  • 12 gramów hydrolatu rozmarynowego
  • kilka kropli olejku z trawy cytrynowej.

Sposób wykonania:

Do wysokiego, szklanego naczynia przesyp składnik o nazwie Sodium Cocoyl Isethionate (SCI). W następnym kroku dodaj hydrolat rozmarynowy, d-pantenol, wyciąg na bazie zielonej herbaty, olej ryżowy, olej arganowy, olej makowy. Składniki dodawaj powoli i stopniowo. Naczynie włóż do garnka z gorącą wodą, po dokładnym ogrzaniu substancji, powinna powstać pasta. Do masy dodaj kolejne składniki oraz glinkę fioletową i olejek z trawy cytrynowej. Całość dokładnie wymieszaj, a następnie przełóż do foremki z silikonu. Po pewnym czasie zdejmij foremkę. Szampon w kostce stwardnieje w ciągu dwóch dni, po tym czasie będzie gotowy do użycia.

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze