Trwa ładowanie...

Wyciąg z rumianku – właściwości, działanie i zastosowanie

Avatar placeholder
Monika Grudzińska 26.02.2024 10:39
Ekstrakt z rumianku pozyskiwany jest w procesie ekstrakcji suszonego kwiatostanu rumianku pospolitego.
Ekstrakt z rumianku pozyskiwany jest w procesie ekstrakcji suszonego kwiatostanu rumianku pospolitego. (Adobe stock)

Wyciąg z rumianku to produkt, który znajduje szerokie zastosowanie w wielu dziedzinach życia i gałęziach przemysłu. Stosowanie produktów, które go zawierają, może przynieść wiele korzyści dla zdrowia i kondycji skóry. Jakie są jego właściwości? Jak bezpiecznie korzystać z ekstraktu?

spis treści

1. Co to jest wyciąg z rumianku?

Wyciąg z rumianku to ekstrakt pozyskiwany z kwiatów rumianku (Matricaria chamomilla lub Chamaemelum nobile), który jest rośliną zielarską o właściwościach leczniczych.

Rumianek to roślina z rodziny astrowatych, która rośnie dziko na polach, łąkach oraz w ogrodach. Jest także uprawiany w celach leczniczych i kosmetycznych. Jakie ma właściwości?

Zobacz film: "10 urodowych trików, które musisz znać"

Roślina jest znana z działania łagodzącego, przeciwzapalnego, przeciwbakteryjnego i antyoksydacyjnego. Można ją stosować wewnętrznie (np. herbata rumiankowa, która pomaga łagodzić bóle brzucha, ale i problemy ze snem, ponieważ ma działanie uspokajające). Rumianek jest także składnikiem leków roślinnych na niestrawność czy infekcje układu oddechowego, ale i stany zapalne skóry.

Wyciąg z kwiatów rumianku, który ma działanie łagodzące, nawilżające i przeciwzapalne oraz olejek eteryczny z rumianku, można stosować zewnętrznie w różnego rodzaju kosmetykach i produktach do pielęgnacji skóry.

2. Jak zrobić wyciąg z rumianku?

Ekstrakt z rumianku pozyskiwany jest w procesie ekstrakcji suszonego kwiatostanu rumianku pospolitego. Można go kupić, ale i zrobić samodzielnie (metodą naparu lub maceracji olejowej). Konieczne jest posiadanie suszonych kwiatów rumianku, ewentualnie oleju nośnego (np. oliwa z oliwek, olej kokosowy, olej jojoba).

Wyciągiem z rumianku można wzbogać gotowy krem do twarzy, serum i tonik na bazie hydrolatu, szampon czy odżywkę do włosów. Można go także wykorzystać do przygotowania własnego kosmetyku DIY.

3. Zastosowanie wyciągu z kwiatu rumianku w kosmetyce

Charakterystycznymi związkami w składzie chemicznym ekstraktu z rumianku są flawonoidy, kumaryny, olejki eteryczne i polisacharydy.

Ze względu na swoje właściwości ekstrakt jest stosowany w produktach do pielęgnacji skóry i włosów. To częsty składnik kremów nawilżających, toników, mleczek do demakijażu (głównie w produktach przeznaczonych dla skóry wrażliwej i delikatnej), również szamponów i odżywek do włosów. Jego stosowanie przynosi wiele korzyści.

Przede wszystkim wyciąg z rumianku łagodzi podrażnienia skórne. Pomaga redukować zaczerwienienia i podrażnienie skóry wywołane przez słońce, alergie, a nawet drobne skaleczenia. Obecne w ekstrakcie olejki eteryczne wspomagają proces gojenia ran i podrażnień.

Zaletą wyciągu z rumianku jest to, że może pomóc w nawilżeniu i odżywieniu skóry. Dzięki niemu ta staje się bardziej elastyczna, miękka i gładka. Zdecydowanie poprawia się jej kondycja i wygląd. Kosmetyki do pielęgnacji ciała z rumiankiem wykorzystywane są również do walki z cellulitem.

Ponieważ rumianek ma także działanie przeciwbakteryjne, może również pomóc w zwalczaniu bakterii na skórze, co zapobiega wystąpieniu stanów zapalnych oraz infekcji.

Nie bez znaczenia jest to, że preparat zawiera związki o właściwościach antyoksydacyjnych. Te pomagają neutralizować wolne rodniki, które mają szkodliwe działanie. Rumianek tym samym zapobiega przedwczesnemu starzeniu się skóry. Ekstrakt z rumianku wspomaga także ochronę przeciwsłoneczną.

Przy regularnym stosowaniu produktów zawierających ekstrakt z rumianku skóra staje się wygładzona, miękka w dotyku, a drobne zmarszczki są zniwelowane. Zauważalne jest wyrównanie kolorytu oraz zmniejszenie przebarwień.

4. Jak stosować produkty z ekstraktem z rumianku?

Jak stosować produkty z wyciągiem z rumianku dla najlepszych efektów? Najważniejsze jest przestrzeganie codziennej rutyny pielęgnacyjnej.

Kluczowe jest codzienne usuwanie zanieczyszczeń i pozostałości makijażu. Aby się ich pozbyć, jednocześnie dbając o łagodzenie i nawilżanie skóry, warto ją przemyć delikatnym mleczkiem do demakijażu lub żelem z wyciągiem z rumianku.

Kolejnym krokiem jest tonizowanie skóry. Warto sięgać po produkt zawierający rumianek, który przywróci naturalne pH skóry, złagodzi ewentualne podrażnienia oraz nawilży cerę.

Następnym elementem codziennej rutyny powinno być nałożenie kremu nawilżającego, na przykład z wyciągiem z rumianku. Pomocna jest także maska pielęgnacyjna. Tę, która zawiera ekstrakt z kwiatów rumianku, docenią osoby ze skórą delikatną, wrażliwą, podrażnioną lub skłonną do stanów zapalnych.

Jeśli chodzi o pielęgnację włosów, warto sięgać po szampony, odżywki i maski, które nie tylko pomogą pozbyć się podrażnienia skóry głowy, ale i pozwolą nawilżyć i wzmocnić włosy.

Jak bezpiecznie stosować kosmetyki z wyciągiem z rumianku?

Bardzo ważne jest, aby produkty z wyciągiem z rumianku stosować z wyczuciem. Wskazane jest:

  • unikanie rozciągania skóry czy zbyt silnego tarcia,
  • regularność używania kosmetyków pielęgnacyjnych (w prawidłowej kolejności),
  • stosowanie się do zaleceń producenta.

Choć rumianek jest rośliną stosunkowo bezpieczną, przed użyciem produktów zawierających wyciąg z rośliny warto przeprowadzić test skórny. Okazuje się bowiem, że Matricaria chamomilla lub Chamaemelum nobile mogą wywoływać reakcje alergiczne u osób uczulonych na rośliny z rodziny astrowatych.

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze