Ekstrakt z ogórka w kosmetyce – właściwości, działanie i zastosowanie
Ekstrakt z ogórka siewnego jest produktem wykorzystywanym w wielu gałęziach przemysłu. Szczególnie dobrze odnajduje się w kosmetyce. Ma to związek z jego właściwościami i korzystnym działaniem na skórę oraz włosy. Jakie składniki zawiera substancja? Jak ją stosować? Dlaczego warto?
1. Co to jest ekstrakt z ogórka siewnego?
Ekstrakt z ogórka jest substancją pozyskiwaną z owoców jednorocznej rośliny Cucumis sativus L. Ogórek siewny, o którym mowa, należy do rodziny dyniowatych (Cucurbitaceae). Jest znany we wszystkich strefach klimatycznych.
Właściwości ekstraktu z ogórka
Ekstrakt z ogórka jest bogaty w witaminy, minerały i różne substancje czynne, które mogą być korzystne dla zdrowia i urody. Cechuje się też atrakcyjnym, świeżym i kojącym zapachem.
Jakie składniki aktywne zawiera ogórek, które są korzystne dla skóry? To:
- flawonoidy, które posiadają działanie przeciwutleniające i przeciwzapalne,
- polisacharydy o właściwościach nawilżających i łagodzących,
- związki fenolowe, którym przypisuje się właściwości antyseptyczne i antyoksydacyjne,
- enzymy, takie jak lizozym, które mogą mieć działanie antybakteryjne i przeciwzapalne,
- witaminy (głównie witamina C, która ma właściwości przeciwutleniające i wspomaga zdrowie skóry),
- minerały, takie jak potas, magnez, mangan czy cynk, które są korzystne dla kondycji skóry,
- kwasy organiczne, takie jak kwas mlekowy czy kwas cytrynowy, które mogą mieć korzystny wpływ na stan skóry,
- woda.
2. Jak ekstrakt z ogórka działa na skórę i włosy?
W jaki sposób ekstrakt z ogórka wpływa na kondycję skóry i włosów? Substancję cechuje wszechstronne działanie pielęgnacyjne. Dowiedziono, że:
- doskonale nawilża skórę, niweluje przesuszenie włosów i skóry, także jej łuszczenie. Ekstrakt z ogórka zawiera dużą ilość wody, co sprawia, że doskonale nawilża skórę. Dzięki zdolnościom filmotwórczym niektóre cukry złożone tworzą na powierzchni skóry błonę zabezpieczającą ją przed utratą wody, a cukry proste, dzięki silnie higroskopijnej cząsteczce, wiążą wodę w warstwie rogowej,
- działa przeciwzapalnie, łagodzi podrażnienia, zaczerwienienia i stany zapalne skóry. To możliwe dzięki zawartości substancji łagodzących, takich jak flawonoidy i polisacharydy,
- odświeża skórę, stymuluje ją do odnowy. Posiada silnie właściwości rewitalizujące, odświeżające i tonizujące, delikatnie złuszcza. Regularne stosowanie ekstraktu z ogórka może pomóc w wyrównaniu kolorytu skóry i niwelowaniu widoczności przebarwień,
- pomaga w regulacji wydzielania sebum przez skórę,
- przywraca równowagę skóry, chroni spójność i integralność komórek skóry oraz włosów,
- może pomóc w zmniejszeniu obrzęków i worków pod oczami poprzez zmniejszenie retencji płynów. To możliwe dzięki obecności flawonoidów i składników chłodzących,
- ma właściwości antyoksydacyjnie, neutralizuje wolne rodniki odpowiedzialne za szarość skóry czy przyspieszony proces starzenia. Związki fenolowe oraz witamina C i E to jedne z najskuteczniejszych naturalnych antyoksydantów,
- pomaga wygładzać drobne zmarszczki,
- działa fotoochronnie. Pomaga chronić ją przed uszkodzeniami spowodowanymi działaniem promieni UV.
Co ważne, substancje aktywne obecne w ekstrakcie z ogórka wzmacniają aktywność innych kosmetyków, ułatwiają również ich transport przez błony biologiczne.
Dla kogo szczególnie polecane są kosmetyki z ekstraktem z ogórka? Ekstrakt z ogórka sprawdzi się w pielęgnacji każdego typu cery. Doskonale odnajduje się w kosmetykach o działaniu przeciwstarzeniowym. Ponieważ redukuje drobne zmarszczki, wygładza i koi skórę, docenią go osoby o skórze dojrzałej, przesuszonej, zmęczonej. Ekstrakt z ogórka może być także korzystny dla osób z tłustą lub mieszaną cerą.
Warto wiedzieć, że ekstrakt z ogórka znajduje zastosowanie głównie w kosmetyce, ale i przemyśle spożywczym. Dodaje się go do różnych produktów, takich jak napoje, przetwory warzywne czy marynaty, aby nadać im smak i aromat ogórka.
3. Jak stosować ekstrakt z ogórka?
Ekstrakt z ogórka w kosmetyce, ze względu na swoje właściwości, jest powszechnie wykorzystywany do pielęgnacji skóry twarzy i ciała, ale i włosów. Może być składnikiem różnych produktów: kremów, żeli, maseczek. Często jest wykorzystywany w hydrolatach, tonikach i mgiełkach do twarzy.
Warto nim także wzbogacać nim swoje kosmetyki. Wystarczy dodać kilka kropli ekstraktu z ogórka do serum, kremu, żelu do mycia, ale i odżywki, szamponu lub mgiełki do włosów.
Można także stworzyć swój kosmetyk DIY, na przykład:
- rewitalizująco-rozświetlające serum do twarzy. W tym celu wystarczy połączyć ekstrakt z ogórka z kwasem hialuronowym i kwasem etyloaskorbinowym,
- maseczkę, mieszając ekstrakt z ogórka z innymi składnikami, takimi jak miód, jogurt czy oliwa z oliwek.
Warto pamiętać, że przed zastosowaniem jakiegokolwiek kosmetyku zawierającego ekstrakt z ogórka zaleca się przeprowadzenie testu skórnego, aby upewnić się, że nie pojawią się reakcje alergiczne.