Czy makijaż niszczy cerę? Od czego to zależy?
Czy makijaż niszczy cerę? Specjaliści twierdzą, że to zależy od jakości i składu stosowanych kosmetyków oraz sposobu pielęgnacji cery, w tym samego demakijażu. Jakie produkty wybierać? Jak zadbać o oczyszczanie twarzy?
1. Czy makijaż niszczy cerę?
Czy makijaż niszczy cerę? To pytanie zadają sobie nie tylko młode dziewczyny, które zaczynają przygodę z upiększaniem twarzy, ale i panie bardziej doświadczone w tym temacie. Czy to prawda, że codzienny makijaż zatyka pory, powoduje przetłuszczanie się cery, przyczynia się do trądziku i zmarszczek, ale i innych zmian skórnych?
Co na ten temat sądzą specjaliści? Czy makijaż niszczy cerę? Według nich może, ale zdecydowanie nie musi. Wiele zależy od kosmetyków, które są wykorzystywane, a także sposobu oczyszczania i pielęgnacji skóry. Oznacza to, że cerę niszczy nie sam makijaż, ale nieodpowiednie kosmetyki oraz niewłaściwy demakijaż.
2. Jakie kosmetyki do makijażu, który nie niszczy cery?
Kosmetyki do makijażu powinny być nie tylko komfortowe w użytkowaniu i dobrze dobrane do koloru skóry (co jest szczególnie ważne w przypadku podkładu czy kremu BB), ale i typu cery oraz jej potrzeb.
Innych kosmetyków wymaga skóra trądzikowa, a innych sucha czy z widocznymi pękniętymi naczynkami. Źle dobrany podkład dla cery wrażliwej spowoduje podrażnienia i pogorszy stan cery, a tłusty i ciężki w przypadku cery tłustej bądź mieszanej doprowadzi do pojawienia się wyprysków i wzmożonego wydzielania sebum.
Jakie kosmetyki do makijażu wybierać? Produkty:
- do skóry suchej powinny zapewniać jej optymalne nawilżenie,
- do cery tłustej nie mogą jej obciążać,
- do cery trądzikowej powinny mieć działanie antybakteryjne, a po aplikacji kosmetyku zapobiegać namnażaniu się bakterii,
- do cery wrażliwej i atopowej muszą być antyalergiczne, aby nie podrażniać skóry.
Nie mniej waży jest skład oraz jakość zarówno podkładu, jak i rozświetlacza, pudru, bronzera, cieni powiek czy tuszu do rzęs, także pomadki czy różu. Wprawdzie wszystkie kosmetyki przed wprowadzeniem na rynek muszą zostać przebadane dermatologicznie, niemniej mogą w nich być obecne substancje, które nie służą cerze.
Jakie składniki mogą niszczyć cerę? To na przykład obecna w kosmetykach do makijażu parafina, która wpływa na wyrównywanie powierzchni skóry), silikony (dają poczucie gładkości), parabeny (substancje konserwujące) czy lanolina (substancja nawilżająca i natłuszczająca).
Osoby, które mają problemy z cerą lub boją się alergii bądź podrażnienia skóry, powinny sięgać po kosmetyki antyalergiczne pozbawione są barwników, substancji zapachowych oraz konserwantów.
Dobrze dobrane kosmetyki mogą nie tylko upiększać i maskować niedoskonałości, ale poprawiać kondycję skóry czy ust. Na przykład podkłady do twarzy mają w składzie substancje, które chronią przed promieniowaniem słonecznym oraz przed zimnem, a i nawilżają skórę. Tusze do rzęs często odżywiają i regenerują, a kolorowe pomadki regenerują, odżywają, natłuszczają, chronią i nawilżają usta.
3. Jak pielęgnować skórę, by makijaż nie niszczył cery?
Niestety nawet najlepsze kosmetyki mogą wyrządzić skórze szkodę, jeśli nie zostaną usunięte z twarzy. Oznacza to, że szalenie ważny jest demakijaż, który pozwala oczyścić skórę. Co istotne, nie powinien się on ograniczać do przemycia twarzy wodą czy przetarcia tonikiem.
Do usunięcia zanieczyszczeń i pozostałości kosmetyków z twarzy, szyi i dekoltu najlepiej sprawdza się płyn micelarny lub mleczko do demakijażu.
Prawidłowa higiena jest szalenie ważna. Jeśli bowiem kosmetyki i zanieczyszczenia twarzy nie zostaną dokładnie usunięte, pory się zatkają, a skóra przetłuści. To fatalnie wpływa na jej wygląd i kondycję, a i może skutkować pojawieniem się zaskórników czy stanów zapalnych. Dlaczego? Zalegające w porach pozostałości kosmetyków kolorowych wraz z zanieczyszczeniami i sebum to pożywka dla drobnoustrojów.
Podczas oczyszczania skóry twarzy należy pamiętać o:
- stosowaniu łagodnych produktów, które nie wywołują podrażnień lub mikrouszkodzeń,
- dobrym składzie kosmetyków. Najlepiej sprawdzają się te o działaniu nawilżającym, łagodzącym, a także przyśpieszającym regenerację naskórka,
Nie mniej istotne jest regularne oczyszczanie akcesoriów do makijażu. Włosie pędzla czy gąbka do makijażu to doskonałe siedlisko dla drobnoustrojów. Jak często to robić? Okazuje się, że:
- gąbki i pędzle do płynnych podkładów po każdym użyciu,
- pędzle do pudrów sypkich czy różu co kilka dni.
To jednak nie wszystko. Przed zrobieniem makijażu skóra powinna została oczyszczona, a i odpowiednio przygotowana. Dużą uwagę należy poświęcić wyborowi kremu na dzień, najlepiej z filtrem SPF. Dzięki tym zabiegom odpowiedź na pytanie „czy makijaż niszczy cerę” będzie brzmiała krótko: nie.