Ekstrakt z zielonej herbaty – właściwości, działanie i zastosowanie
Ekstrakt z zielonej herbaty to bogate źródło wielu związków bioaktywnych o wysokim potencjale zdrowotnym. To między innymi garbniki, alkaloidy, witaminy z grupy B, witaminy K, C, P oraz sole mineralne. Jakie jest jego działanie? Jak go stosować? Czy to bezpieczne?
1. Co to jest ekstrakt z zielonej herbaty?
Ekstrakt z zielonej herbaty to substancja pozyskiwana z herbaty chińskiej (Camellia sinensis). Proces jej produkcji polega na ekstrakcji związków chemicznych obecnych w jej liściach.
Ponieważ zielona odmiana herbaty nie podlega procesowi fermentacji, zyskuje specyficzne walory smakowe, zawiera także różne cenne składniki korzystne dla zdrowia oraz urody.
2. Właściwości i działanie ekstraktu z zielonej herbaty
Zieloną herbatę w formie naparu ludzie spożywają od tysięcy lat. Napój jest kojarzony z działaniem prozdrowotnym. Ma to związek, z tym że to źródło wielu cennych składników odżywczych.
Zielona herbata, także przygotowany z niej napar czy ekstrakt, zawiera takie substancje jak:
- witaminy: A, E, C, z grupy B (B1, B2, B3),
- minerały, takie jak wapń, miedź, cynk, fluor, potas, fosfor, magnez, cynk, selen,
- garbniki roślinne,
- katechiny, w tym galusan epigallokatechiny EGCG. Substancja należy do grupy flawonoidów, które wykazują aktywność przeciwutleniającą. Może pomóc w zwalczaniu szkodliwych wolnych rodników w organizmie, zmniejszając ryzyko chorób serca, nowotworów i starzenia się skóry. Pozostałe katechiny to epikatechina (EC), epigallokatechina (EGC) i epikatechina gallian (ECG),
- polifenole, które mają właściwości przeciwzapalne, antybakteryjne i antyoksydacyjne. Pomagają łagodzić podrażnienia skóry, zmniejszają stany zapalne. Chronią skórę przed szkodliwym działaniem czynników zewnętrznych, takich jak promieniowanie UV i zanieczyszczenia środowiskowe,
- aminokwasy (teanina, seryna, arginina, alanina),
- węglowodany (celuloza, pektyna, glukoza, fruktoza, sacharoza),
- alkaloidy,
- aminokwasy,
- teina,
- kofeina,
- chlorofil.
Jak działa zielona herbata na organizm?
Okazuje się, że produkty te, dzięki swoim właściwościom, mogą wspomagać odchudzanie i leczenie otyłości. Wzmacniają również odporność, poprawiają koncentrację, „wymiatają” wolne rodniki, obniżając tym samym ryzyko nowotworów czy udarów.
Związki zielonej herbaty mogą również obniżać poziom glukozy we krwi oraz zwiększać wrażliwość komórek na insulinę (zmniejszają ryzyko rozwoju chorób układu sercowo-naczyniowego), wpływają korzystnie na równowagę flory bakteryjnej jelit.
3. Ekstrakt z zielonej herbaty w kosmetyce
Ekstrakt z zielonej herbaty znajduje zastosowanie także w przemyśle kosmetycznym. Wykorzystuje się go do produkcji różnych produktów do pielęgnacji skóry, takich jak kremy, toniki, maseczki, balsamy czy żele. Jakie są potencjalne korzyści jego stosowania na skórę i włosy?
Substancja cieszy się popularnością, zainteresowaniem i uznaniem z uwagi na działanie nawilżające, przeciwzapalne, przeciwutleniające i tonizujące. Ponieważ ma właściwości przeciwbakteryjne, wspiera łagodzenie stanów zapalnych, redukcji trądziku i zaczerwienień.
Ponadto ekstrakt z zielonej herbaty pomaga w:
- oczyszczaniu skóry,
- niwelowaniu oznak starzenia się skóry, takich jak zmarszczki czy utrata elastyczności i jędrności,
- zmniejszeniu obrzęków i opuchlizny wokół oczu, redukowaniu cieni i worków pod oczami,
- poprawie wyglądu skóry. Działa regenerująco, tonizująco,
- ochronnie. Chroni przed promieniowaniem UV, zmniejsza ryzyko uszkodzeń skóry spowodowanych słońcem, takich jak starzenie się skóry i raka skóry.
W kosmetyce ekstrakt z zielonej herbaty stosowany jest do pielęgnacji cery suchej, tłustej, zanieczyszczonej, trądzikowej. Sprawdza się znakomicie przy problemach z kruchością naczyń, podrażnieniach i poparzeniach słonecznych.
Ekstrakt z zielonej herbaty może być również wykorzystywany do produkcji preparatów do pielęgnacji włosów, takich jak szampony i odżywki. Dzięki swoim właściwościom może wzmocnić włosy, zapobiec ich wypadaniu oraz pobudzić wzrost.
4. Ekstrakt z zielonej herbaty - skutki uboczne i środki ostrożności
Ekstrakt z zielonej herbaty jest dostępny w formie suplementów diety (tabletki i kapsułki). Choć wspiera funkcjonowanie organizmu, należy stosować go z umiarem.
Europejski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności ustalił, że suplementy diety zawierające EGCG, gdy są przyjmowane w ilości przekraczającej 800 mg na dobę, mogą stanowić zagrożenie dla zdrowia (ryzyko uszkodzenia wątroby). Odpowiadają za to katechiny z zielonej herbaty (konkretnie galusan epigalokatechiny EGCG).
By czerpać korzyści z zielonej herbaty, ale uniknąć groźnych działań niepożądanych, trzeba ściśle przestrzegać zaleceń producenta i nie przekraczać rekomendowanych ilości (zwykle jest to 1 kapsułka 1-2 razy dziennie, najlepiej po posiłku. Przy odchudzaniu kapsułki należy przyjmować pół godziny przed posiłkami).