Trwa ładowanie...

Kąpiel kwasowęglowa – działanie, rodzaje, wskazania i przeciwwskazania

Avatar placeholder
Monika Grudzińska 12.03.2024 15:53
Kąpiel kwasowęglowa pomaga na zaburzenia krążenia żylnego
Kąpiel kwasowęglowa pomaga na zaburzenia krążenia żylnego (Adobe Stock)

Kąpiel kwasowęglowa to zabieg balneologiczny, który przynosi wiele korzyści dla zdrowia. Jej działanie wykorzystuje właściwości i aktywność dwutlenku węgla. Jakie są wskazania i przeciwwskazania do korzystania z kąpieli kwasowęglowej? Na jakie efekty można liczyć?

spis treści

1. Co to jest kąpiel kwasowęglowa?

Kąpiel kwasowęglowa jest zabiegiem balneologicznym (zabieg leczniczy wykorzystujący naturalne surowce). Jej działanie opiera się na wykorzystaniu wody nasyconej dwutlenkiem węgla (CO2), który wywiera działanie chemiczne na termoreceptory skóry.

Wykonuje się kąpiele kwasowęglowe naturalne lub sztuczne, tak mokre (to jeden z zabiegów leczniczych stosowanych w hydroterapii), jak i suche. Z kąpieli kwasowęglowej w naturalnym CO2 można korzystać w uzdrowiskach zlokalizowanych w takich miejscowościach jak Szczawnica, Szczawno, Duszniki, Polanica, Kudowa, Krynica, Żegiestów, Iwonicz, Ciechocinek, Nałęczów.

Zobacz film: "#dziejesienazywo: Uzdrowiskowe leczenie otyłości u dzieci"

2. Na czym polega kąpiel kwasowęglowa i jakie ma właściwości?

Kąpiel kwasowęglowa mokra polega na zanurzeniu ciała w wodzie o temperaturze od 32 do 36 stopni Celsjusza, która jest wysycona gazem CO2.

Podczas kąpieli dozwolone jest przebywanie w stroju kąpielowym, koniecznie jednak we względnym bezruchu (ruch prowadzi do strącania pęcherzyków gazu ze skóry, co z kolei wywołuje wrażenie chłodu). Czas trwania zabiegu wynosi około 20 minut.

Kąpiel kwasowęglowa sucha (gazowa) polega na przebywaniu w specjalnej komorze z drewna lub materiałów sztucznych. Całe ciało, z wyłączeniem głowy, poddawane jest ekspozycji na CO2 (sucha kąpiel kwasowęglowa nie wymaga zdejmowania odzieży). Efektem pochłaniania gazu podczas suchej kąpieli w kapsule jest rozszerzenie naczyń krwionośnych, także obniżenie parametrów związanych z układem krążenia.

Do kąpieli kwasowęglowej nie trzeba się specjalnie przygotowywać. Wystarczy oczyścić i osuszyć skórę, a także zdjąć biżuterię i zegarek.

Ile czasu powinna trwać i jak często można korzystać z kąpieli kwasowęglowej? Zabiegi powinny być wykonywane w seriach (12-15 zabiegów) przeprowadzanych po 3-4 w tygodniu. Po kąpieli trzeba odpoczywać kilkadziesiąt minut, nie wycierać ciała ręcznikiem.

3. Wskazania do kąpieli kwasowęglowych

Jakie są wskazania do kąpieli kwasowęglowej? To przede wszystkim:

4. Jakich efektów można oczekiwać po serii kąpieli kwasowęglowych?

Choć pojedyncze zabiegi, tak kąpieli kwasowej mokrej, jak i suchej, mają nieco inne skutki (co wynika z działania ciśnienia hydrostatycznego wody), ponieważ wykorzystują te same właściwości kwasu węglowego, po serii zabiegów dają takie same rezultaty.

Kąpiel kwasowęglowa oznacza wiele korzyści dla zdrowia. Przede wszystkim zmniejsza pobudliwość receptorów ciepła, zwiększa pobudliwość receptorów zimna, prowadzi do rozszerzenia naczyń krwionośnych skóry i poprawia ich elastyczność, co umożliwia bardziej efektywną wymianę pomiędzy płynem zewnątrzkomórkowym i krwią. Poprawia także przepływ wieńcowy krwi, dzięki czemu łatwiejsze staje się oddawanie przez nią tlenu. Co istotne, kąpiel w CO2 obniża także tętno i wartość ciśnienia tętniczego krwi, poprawia również pracę układu krążenia.

Ponadto kąpiel kwasowęglowa sprawia, że obniża się stężenie cholesterolu i glukozy w osoczu, zwiększa zaś stężenie wolnych kwasów tłuszczowych oraz wydalanie sodu i potasu. Odczuwane jest także działanie przeciwobrzękowe i przeciwzapalne, widoczna staje się poprawa kondycji skóry. Pojawia się wrażenie uspokojenia i odprężenia.

5. Kąpiel kwasowęglowa sucha – przeciwwskazania

Choć kąpiel kwasowęglowa przynosi wiele korzyści dla zdrowia, nie każdy może z nich korzystać. Do przeciwwskazań zalicza się:

6. Kąpiel kwasowęglowa – skutki uboczne

Choć kąpiel kwasowęglowa jest uznawana za bezpieczną formę terapii, trzeba brać pod uwagę ryzyko wystąpienia różnych skutków ubocznych. To podrażnienie skóry (zaczerwienienie, suchość) oraz reakcje alergiczne, także skurcze mięśni czy trudności w oddychaniu.

Działania niepożądane zwykle nie są jednak dokuczliwe, szybko mijają. W sytuacji, gdy objawy te są niepokojące, zalecane jest skonsultowanie się z lekarzem.

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze