Trwa ładowanie...

Kolano biegacza – przyczyny, objawy, leczenie, zapobieganie

Avatar placeholder
Daria Wejman 23.04.2021 12:26
Kolano biegacza – przyczyny, objawy, leczenie, zapobieganie
Kolano biegacza – przyczyny, objawy, leczenie, zapobieganie (123RF)

Kolano biegacza to nazwa, która charakteryzuje kontuzję występującą zazwyczaj u osób biegających. Taki uraz może towarzyszyć zarówno początkującym, jak i zaawansowanym biegaczom. Kolano biegacza można leczyć, a także można mu zapobiegać. Poznaj wszystkie szczegóły dotyczące kolana biegacza. Kolano biegacza może najbardziej zainteresować osoby biegające, jak i sportowców w ogóle.

spis treści

1. Kolano biegacza – przyczyny

Kolano biegacza, to nic innego jak przeciążenie pasma biodrowo-piszczelowego. Jest to struktura rozciągająca się między biodrem a kolanem. Ból towarzyszący kolanu biegacza towarzyszy podczas ruchów, ale także, wtedy kiedy nogi odpoczywają. Ból występuje zazwyczaj po bokach stawu kolanowego.

Kolano biegacza bardzo często towarzyszy tym, którzy:

Zobacz film: ""Biegacze" - opowieść o przekraczaniu barier"
  • biegają po nierównej powierzchni;
  • mają słabe mięśnie w okolicy stawu;
  • złą budowę w obrębie pasma biodrowo-piszczelowego;
  • ich kończyny są różnej długości.
Poznaj zaskakujące korzyści z biegania
Poznaj zaskakujące korzyści z biegania [8 zdjęć]

Jeżeli nie biegasz regularnie, koniecznie zacznij. Bieganie zapewnia korzyści zdrowotne całemu ciału.

zobacz galerię

Często na kolana biegacza narzekają także osoby, które biegają od pięty, obciążając tym samym mocno staw biodrowy, kolanowy oraz kręgosłup. Lądując na śródstopiu, ciężar ciała ląduje właśnie na stopie, nie powodując takich urazów, jak stawiając krok od pięty.

Mało kto zdaje sobie też sprawę z tego, iż na powstawanie kolana biegacza ma wpływa bieganie bez rozgrzewki oraz brak rozciągania tuż po bieganiu. Złe dobrane obuwie również może być przyczyną kolana biegacza. Każda grupa sportowa cierpi na jakieś schorzenie: tenisistów bolą łokcie, a pływaków barki, również biegacze mają na co narzekać.

2. Kolano biegacza – objawy

Kolano biegacza objawia się bólem w okolicy stawu kolanowego, który jest zlokalizowany najczęściej po bokach, w okolicach rzepki. Nasila się, gdy kolano ułożone jest pod kątem 30 st., czyli może występować podczas schodzenia ze schodów, zbiegania lub nawet kiedy źle ułożymy kolana siedząc, lub leżąc.

3. Kolano biegacza – leczenie

Kolano biegacza powinno być skonsultowane jak najszybciej z lekarzem ortopedą. Na wstępie lekarz powinien wykonać dokładny wywiad z pacjentem, dowiadując się wszystkiego, co konieczne, na temat trybu życia pacjenta.

Kolano badacza powinno być poddane dokładnym badaniom, takim jak: rezonans magnetyczny, test Obera czy test Renne. Podczas leczenia kolana biegacza niezbędny będzie odpoczynek oraz uciskanie miejsca bandażem, gdy występuje opuchlizna. Pomocne mogą przydać się maści i żele, a także suplementy przepisane przez lekarza, które łagodzą stan zapalny. Jeżeli lekarz zaleci, to można skorzystać z usług rehabilitanta lub wykonać taping.

Podczas rehabilitacji stawu kolanowego najpierw wykonywane są ćwiczenia izometryczne oraz rozciągające. Następnie rehabilitant powinien wykonywać z pacjentem ćwiczenia oporowe, mające na celu wzmocnienie całej nogi.

4. Kolano biegacza – zapobieganie

Można wspomóc swoje stawy, aby kolano biegacza nam nie doskwierało. Przede wszystkim należy zadbać o prawidłową i najlepszą technikę biegania, jeżeli sami nie jesteśmy w stanie stwierdzić czy dobrze biegamy, to warto skonsultować swoją technikę z doświadczonym biegaczem. Należy także wykonywać ćwiczenia wzmacniające stawy. Samo bieganie bardzo obciąża kolana, dlatego zadbajmy o ćwiczenia wzmacniające przynajmniej 3 razy w tygodniu.

Nie można biegać kilkadziesiąt kilometrów, nie będąc do tego w pełni przygotowany. Zwiększajmy dystanse biegowe stopniowo – na wszystko przyjdzie czas.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze