Kubeczek menstruacyjny - co to jest, jak używać, jak usunąć
Kubeczek menstruacyjny zapewnia idealną higieniczną ochronę w czasie miesiączki. Jest łatwy w użyciu, ekologiczny i możesz go wykorzystać kilka razy. Gwarantuje 100% pewności każdego dnia. Wykonany jest z najbardziej elastycznego silikonu o gładkiej powierzchni. Ma różne rozmiary, więc możesz dopasować przedmiot do swojego krwawienia miesiączkowego. Ponadto, w przypadku prawidłowej konserwacji, można go używać nawet 15 lat – jest trwały i zapewnia skuteczną ochronę.
- 1. Kubeczek menstruacyjny - historia i wygląd
- 2. Kubeczek menstruacyjny - rozmiary
- 2.1. Kubeczek menstruacyjny - rodzaje
- 3. Kubeczek menstruacyjny - jak używać?
- 4. Metody zakładania
- 4.1. Technika S
- 4.2. Technika C
- 4.3. Technika na rozwinięcie
- 5. Kubeczek menstruacyjny - jak usunąć?
- 6. Kubeczek menstruacyjny - zalety
- 7. Kubeczek menstruacyjny - wady
- 8. Kubeczek menstruacyjny - gdzie kupić
1. Kubeczek menstruacyjny - historia i wygląd
Kubeczek menstruacyjny nie ma długiej historia. W latach 30. XX wieku ten przedmiot opatentowała, nazwała i określiła jego przeznaczenie Leaona Chalmers. Początkowo kubeczki cieszyły się popularnością, ale po wprowadzeniu jednorazowych akcesoriów higienicznych dla kobiet, wiele kobiet zaniechało ich używania. Dopiero od 2001 roku kubeczek menstruacyjny zaczął być popularyzowany przez Brytyjkę Sue Hardy.
Jak wygląda kubeczek menstruacyjny?
To niewielki pojemniczek wykonany z medycznego silikonu, który umieszcza się we wnętrzu pochwy w czasie menstruacji. Dzięki specjalnemu materiałowi ogranicza się do minimum wystąpienie reakcji alergicznych i zakażenia okolic intymnych.
W kubeczku zbiera się krew menstruacyjna. W zależności od obfitości miesiączki, kubeczek wymienia się od jednego do kilku razy dziennie.
2. Kubeczek menstruacyjny - rozmiary
Kubeczki menstruacyjne, podobnie jak podpaski czy tampony, występują w kilku rozmiarach. Zwykle oznaczone są one tak jak ubrania - od S do XL. Kubeczki menstruacyjne różnią się od siebie długością, wymiarami średnicy i pojemnością.
Decyzja o tym, który kubeczek wybrać uzależniona jest od dwóch czynników: obfitości menstruacji rozmiarów pochwy
Producenci kubeczków menstruacyjnych zadbali też o kobiety, których szyjka macicy jest nisko położona. Dla nich przeznaczone są kubeczki mini. Są one równie skuteczne i wygodne, jak te w normalnych rozmiarach.
Rozmiary kubeczków menstruacyjnych:
- Rozmiar S – śr. 0,40 cm, dł. 0,40 cm + uchwyt. Polecany dla kobiet, które nie rodziły.
- Rozmiar M – śr. 0,45 cm, dł. 0,45 cm + uchwyt. Polecany dla kobiet, które rodziły i nie mają obfitych krwawień.
- Rozmiar L – śr. 0,45 cm, dł. 0,54 cm + uchwyt. Polecany dla kobiet, które rodziły i mają obfite krwawienia.
2.1. Kubeczek menstruacyjny - rodzaje
Kubeczki menstruacyjne dzielimy nie tylko ze względu na ich rozmiar, ale też ze względu na twardość. Tę cechę też warto wziąć pod uwagę przy zakupie kubeczka menstruacyjnego.
Wyróżniamy:
- kubeczki menstruacyjne Soft - jest bardzo miękki i sprężysty. Polecany jest kobietom, które dużo czasu spędzają w pozycji siedzącej i są mało aktywne. Ze względu na swoją miękkość zalecany jest również paniom, które mają skłonności do podrażnień szyjki macicy, np. podczas stosunku,
- kubeczki menstruacyjne Classic - te kubeczki wykonane są z mniej sprężystego materiału. Łatwo układają się w pochwie podczas zmian pozycji. Polecany jest do codziennego stosowania, u kobiet, które nie są bardzo aktywne fizycznie podczas menstruacji.
- kubeczki menstruacyjne Sport - dla kobiet aktywnych i pozostających w ciągłym ruchu. Mogą z niego korzystać panie, które regularnie uprawiają sport. Jest wykonany z twardszego silikonu.
3. Kubeczek menstruacyjny - jak używać?
Przed pierwszym założeniem kubeczka menstruacyjnego wygotuj go w gorącej wodzie przez około 5 minut. Czynność tę należy powtarzać przed każdym użyciem w comiesięcznym cyklu menstruacji. Podczas okresu wystarczy wyczyścić pojemnik przy użyciu papieru toaletowego oraz mokrych chusteczek i wody. Po dokonaniu tej czynności możesz użyć go ponownie. Pamiętaj, aby dokładnie myć ręce przed założeniem kubeczka menstruacyjnego.
Zanim użyjesz pojemnika, ustaw się w dogodnej pozycji. Złożony pojemnik chwyć w dłoń i wsuń go do pochwy zgiętą częścią do góry. Możesz wykonać tę czynność, siedząc w toalecie, stojąc, kucając lub w każdej innej, wygodnej dla siebie pozycji. W razie problemów z włożeniem poleca się zwilżenie go wodą lub delikatnym żelem dopochwowym.
Pojemnik menstruacyjny nie powinien być umiejscowiony zbyt płytko, gdyż może powodować dyskomfort podczas siedzenia. Średnio wystarczy opróżnić pojemniczek od dwóch do czterech razy dziennie. Częstotliwość opróżniania, mycia i ponownego użycia pojemnika menstruacyjnego należy dopasować do częstotliwości cyklu miesiączkowego kobiety. Z początku należy myć i zmieniać kubeczek tak samo jak tampon czy bardziej chłonną podpaskę.
4. Metody zakładania
Istnieje kilka metod zakładania kubeczka menstruacyjnego. Warto je znać przed pierwszą aplikacją kubeczka. Dzięki temu kobieta nie zniechęci się tak szybko. Jeśli jedna metoda okaże się nieodpowiednia można skorzystać z innej.
Kubeczek menstruacyjny umieszczamy w pochwie otwartą częścią do góry. Możemy wybrać jedną z poniżej opisanych metod.
4.1. Technika S
Przed założeniem kubeczka menstruacyjnego układamy pierścień kubeczka tak, aby tworzył literę S. Tak przygotowany umieszczamy w pochwie. Kubeczek otworzy się wewnątrz i dopasuje.
4.2. Technika C
Kubeczek menstruacyjny jest bardzo elastyczny. Przed włożeniem możemy zgiać pierścień kubeczka w literę C. Podobnie jak w przypadku pierwszej metody kubeczek otworzy się w środku i dopasuje.
4.3. Technika na rozwinięcie
Krawędzie kubeczka menstruacyjnego zaginamy jak najbardziej do środka i dopiero wtedy wsuwamy do pochwy. Kubeczek rozwinie się i dopasuje w środku.
Prawidłowej aplikacji kubeczka menstruacyjnego trzeba się nauczyć. Nie warto się poddawać, jeśli za pierwszym lub drugim razem nam się nie powiedzie. Żeby ułatwić sobie aplikację kubeczka można jego krawędzie lekko zwilżyć wodą. Na początku może być też ciężko przyzwyczaić się do obecności kubeczka w pochwie, ale z czasem to uczucie znika. Podobnie jak przy tamponach.
5. Kubeczek menstruacyjny - jak usunąć?
Przed wyjęciem kubeczka menstruacyjnego dokładnie umyj ręce. Rozluźnij mięśnie pochwy i mięśnie brzucha, po czym wyjmij pojemnik, delikatnie uciskając go, tak by zmniejszyć ssanie powodujące utrzymanie pojemniczka w miejscu. Pomocne przy wyciąganiu pojemnika jest jego kołysanie. Zachowaj spokój podczas pierwszych prób wyjmowania kubeczka menstruacyjnego, gdyż potrzeba czasu, aby dowiedzieć się, jaki sposób wyciągania jest dla ciebie stosowny. Po wyciągnięciu pojemnika umyj go gorącą wodą, oczyść papierem toaletowym, po czym załóż go ponownie, zgodnie z opisanym wyżej schematem.
Po zakończeniu menstruacji należy zdezynfekować pojemnik poprzez wygotowanie go przez ok. 5 minut. Pojemnik nie może być przechowywany w materiale niedopuszczającym powietrze. Takie działanie może sprzyjać wydawaniu nieprzyjemnego zapachu.
Kubeczek menstruacyjny jest zakładany w podobny sposób jak tampon. Jego ogromną zaletą jest to, że nie zaburza naturalnej flory bakteryjnej i pozwala chronić środowisko.
6. Kubeczek menstruacyjny - zalety
Kubeczki menstruacyjne cieszą się od kilku lat coraz większą popularnością. Są przyjazne dla środowiska, co w dobie odchodzenia od produktó jednorazowych (takich jak podpaski czy tampony) przemawia na ich korzyść.
Kubeczek menstruacyjny ma następujące zalety:
- zdrowa, higieniczna alternatywa dla dostępnych na rynku artykułów higienicznych dla kobiet podczas menstruacji;
- bezpieczna i niewidoczna ochrona;
- zdolność do pomieszczenia silnego krwawienia miesiączkowego;
- przyrząd dostępny w różnych rozmiarach i modelach, wykonany z antyalergicznego silikonu;
- łatwość zachowania higieny intymnej;
- obniżenie ryzyka grzybicy pochwy;
- możliwość użycia już od pierwszych dni menstruacji oraz podczas słabego krwawienia menstruacyjnego.
7. Kubeczek menstruacyjny - wady
Kubeczek menstruacyjny ma niewątpliwie wiele zalet. Ma też kilka wad, które związane są z jego użytkowaniem. Po pierwsze opróżnianie kubeczka może być nieco kłopotliwe, szczególnie w miejscu pracy lub innym miejscu publicznym. Na szczęście kubeczek wymienia się stosunkowo rzadko, można też używać dwóch kubeczków na zmianę.
Kolejnym problemem może okazać się samo zakładanie kubeczka. Podobnie jak w przypadku innych czynności praktyka czyni mistrza, ale niektóre kobiety łatwiej się zniechęcają i po kilku nieudanych próbach rezygnują z używania kubeczka menstruacyjnego. Przeszkodą w zakładaniu kubeczka mogą być też niektóre wady anatomiczne układu rozrodczego.
Na koniec problem z usunięciem kubeczka. Jeśli zrobi się to nieumiejętnie krew może wypłynąć i pobrudzić wszystko wokół. Tutaj jednak też nie warto się zniechęcać, tylko próbować, aż znajdziemy odpowiednią dla siebie metodę usuwania kubeczka.
8. Kubeczek menstruacyjny - gdzie kupić
Kubeczek menstruacyjny można kupić w drogerii, w sklepie internetowym producenta, a także w sklepach ekologicznych i niektórych aptekach. Ze względu na dostępność różnych rodzajów i rozmiarów kubeczków menstruacyjnych, każda kobieta znajdzie taki, który będzie najbardziej dopasowany do jej potrzeb.