Kwas szikimowy – kosmetyki, właściwości, działanie, przeciwwskazania
Kwas szikimowy i kosmetyki, które go zawierają, mają szerokie zastosowanie. Docenia się ich działanie złuszczające, ale także przeciwzapalne, depigmentacyjne, sebostatyczne, antybakteryjne, przeciwgrzybiczne oraz nawilżające i wygładzające. Ta wyjątkowo delikatna i uniwersalna substancja jest pozyskiwana z anyżu gwiaździstego (z języka japońskiego Shikimi). Jak się ją wykorzystuje?
1. Jakie właściwości ma kwas szikimowy i kosmetyki, które go zawierają?
Kwas szikimowy i kosmetyki, które go zawierają, docenią zwłaszcza osoby, które zmagają się z problemami skórnymi. To składnik produktów przeznaczonych do cery problematycznej, trądzikowej i tłustej, a także zgrubiałej, suchej, zniszczonej i przebarwionej. Na uwagę zasługuje fakt, że dzięki łagodnej formule ten związek organiczny może być stosowany także przez osoby, których cera jest wrażliwa i reaktywna na różnego typu podrażnienia.
Kwas szikimowy to najłagodniejszy z kwasów AHA, to znaczy kwasów karboksylowych, który został wyodrębniony z anyżu gwiaździstego. Jego nazwa nawiązuje do japońskiego określenia rośliny Shikimi (Illicium verum). Substancja została wyizolowana przez Johanna Frederika Ejkmana w 1885 roku. Kwas posiada formę proszku, który dobrze rozpuszcza się w wodzie.
2. Działanie kwasu szikimowego
Kwas szikimowy, dzięki swoim właściwościom, działa wielotorowo, przede wszystkim:
- złuszczająco. Usuwa martwy naskórek z powierzchni skóry. Ponieważ nie działa mocno i agresywnie, stosuje się go zwykle w połączeniu z innymi kwasami,
- antybakteryjnie,
- przeciwwirusowo,
- antyoksydacyjnie,
- przeciwzapalnie,
- sebostatycznie,
- nawilżająco,
- przeciwłupieżowo,
- dezodoryzująco,
- przeciwstarzeniowo,
- wygładzająco,
- redukująco na zmiany trądzikowe i zaskórniki (ogranicza namnażanie bakterii, co zapobiega zatykaniu się porów i powstawaniu stanów zapalnych),
- odblokowuje również zatkane pory, rozjaśnia przebarwienia oraz plamy pigmentacyjne, ujednolica koloryt cery. Kwas szikimowy jest bardzo uniwersalny, stąd posiada szerokie spektrum zastosowań. Jest bardzo dobrze tolerowany przez skórę (także wrażliwą).
3. Wykorzystanie kwasu szikimowego
Kwas szikimowy to substancja, która jest składnikiem wielu drogeryjnych i aptecznych kosmetyków pielęgnacyjnych: toników, peelingów, maseczek, żeli czy emulsji. Docenia go jednak nie tylko kosmetyka. Można go również wykorzystać do wyrobu kosmetyków DIY.
Z uwagi na działanie przeciwzapalne, przeciwwirusowe, bakteriobójcze, a i wzmagające syntezę witaminy A i K, wykorzystuje się go również w farmacji i medycynie. Co więcej, naukowcy nie powiedzieli jeszcze ostatniego słowa. Prowadzone są badania nad zastosowaniem kwasu szikimowego w leczeniu raka prostaty oraz raka jelita grubego, a także insulinooporności, osteoporozy czy nadciśnienia.
4. Jak stosować kwas szikimowy w domu?
W pielęgnacji skóry można stosować zarówno kosmetyki z kwasem szikimowym, jak i czysty kwas. Warto nim wzbogacić gotowy kosmetyk lub dodać do kosmetyków tworzonych samodzielnie (do kremu lub bazy kremowej, hydrolatu czy toniku).
Kwas szikimowy to także substancja aktywna wykorzystywana w gabinetach kosmetycznych (w stężeniach od 0,5 do 5%). Można z niej również korzystać samodzielnie, w domowym zaciszu. Warto wówczas zachować środki ostrożności. Co jest ważne?
Po pierwsze: przed zastosowaniem kwasu szikimowego w domu należy wykonać test i sprawdzić, jak zareaguje na niego skóra. Po drugie: na początek lepiej wybierać substancję o niezbyt wysokim stężeniu. Z czasem, gdy skóra się przyzwyczai, a zaistnieje potrzeba, można je stopniowo zwiększać. Warto to jednak skonsultować ze specjalistą dermatologii czy kosmetologii. Najbezpieczniej jednak skorzystać z zabiegu wykonywanego przez profesjonalistkę.
Kwas szikimowy latem? To możliwe. Kwas szikimowy jest na tyle delikatny, że może być stosowany przez cały rok. Należy jednak pamiętać o intensywnej ochronie przeciwsłonecznej. Ma to związek z tym, że substancja prowadzi do ścieńczenia warstwy skóry, która chroni ją przed szkodliwym promieniowaniem UVA i UVB.
5. Przeciwwskazania do stosowania kwasu szikimowego
Pomimo tego, że kwas szikimowy jest jedną z najbardziej łagodnych kwasów AHA, istnieją przeciwwskazania do jego stosowania. To przede wszystkim:
- antybiotykoterapia,
- liczne znamiona,
- oparzenia słoneczne,
- ciąża, połóg, okres laktacji,
- stosowanie witaminy A w dużych ilościach,
- zmiany skórne, aktywne stany zapalne,
- łuszczyca,
- atopowe zapalenia skóry (AZS),
- egzema.