Masaż sportowy - wskazania, rodzaje, opis zabiegu
Masaż sportowy to nieodłączny element treningu każdego sportowca, który ma wiele wspólnego z masażem klasycznym, z tą różnicą, że jest wykonywany przy użyciu większej siły i energii. Masaż sportowy to nieodłączny element odnowy biologicznej, który jest wykorzystywany w profesjonalnych programach treningowych. Ponadto masaż sportowy pomaga zapobiegać kontuzjom, likwiduje skutki przetrenowania, rozgrzewa i relaksuje mięśnie oraz zapobiega zakwasom po ćwiczeniach. Masaż całego ciała sportowca przypomina masaż izometryczny, którego celem jest odbudowa masy mięśniowej i przywrócenie sprawności mięśni sprzed urazu.
1. Masaż sportowy - wskazania
Masaż sportowy wykonywany jest w celu:
- uniknięcia kontuzji,
- rozluźnienia mięśni,
- rozgrzania mięśni,
- poprawy metabolizmu,
- zlikwidowania skutków przetrenowania;
- usunięcia stanu zmęczenia mięśni i całego organizmu,
- przyspieszenia krążenia krwi i chłonki,
- poprawienia dopływu produktów odżywczych do mięśni.
Masaż sportowy to rodzaj masażu, który jest przeznaczony szczególnie dla sportowców. Przypomina on masaż izometryczny , ponieważ pomaga w odbudowie i przyroście masy mięśniowej oraz siły mięśniowej, a ponadto redukuje tkankę tłuszczową znajdującą się pod skórą.
2. Masaż sportowy - rodzaje
Masaż sportowy to ogólna nazwa, która łączy kilka rodzajów masażu. Wykonuje się go między zawodami i tuż przed samym wysiłkiem fizycznym. Oto rodzaje masażu sportowego:
- sportowy masaż kondycyjny służy do podtrzymywania kondycji w okresie wolnym od zawodów, czyli w trakcie tzw. martwego sezonu. Oczywiście przerwa jest tylko tymczasowa. Zadaniem tego rodzaju masażu sportowego jest utrzymanie odpowiedniej elastyczności ciała.
- sportowy masaż treningowy stosowany u lekkoatletów, pływaków, tenisistów oraz kolarzy, polega na ugniataniu mięśni. Powinien być wykonywany około 5 godzin po treningu.
- sportowy masaż przed zawodami – wykonywany przynajmniej 2 dni przed zawodami. Ma na celu wzmocnienie i rozluźnienie mięśni.
- sportowy masaż restytucyjny – ten rodzaj masażu sportowego ma na celu rozluźnienie mięśni podczas zawodów. Wpływa na poprawę krążenia krwi i przyspiesza przemianę materii.
- masaż sportowy przedwysiłkowy - stosuje się jako uzupełnienie rozgrzewki, a jego celem jest przygotowanie organizmu do większego wysiłku fizycznego.
- masaż sportowy międzywysiłkowy – stosuje się go w przerwie zawodów, by utrzymać rozgrzane mięśnie.
- masaż sportowy powysiłkowy – celem masowania jest szybsza regeneracja mięśni po intensywnym wysiłku sportowym.
PYTANIA I ODPOWIEDZI LEKARZY NA TEN TEMAT
Zobacz odpowiedzi na pytania osób, które miały do czynienia z tym problemem:
- Czy pokrzywka jest przeciwwskazana do masażu? - odpowiada lek. Tomasz Budlewski
- Czy osoba starsza cierpiąca na arytmie serca oraz na silny ból lewej nogi może korzystać z fotela masującego? - odpowiada lek. Aleksandra Witkowska
- Czy masaż kręgosłupa ma wpływ na odchudzanie? - odpowiada mgr Ewa Kozłowska
3. Masaż sportowy - opis zabiegu
Przebieg masażu sportowego jest ściśle regulowany przez określony plan. Przed masażem sportowym należy oczyścić skórę, wziąć prysznic lub kąpiel. Uszkodzone miejsca oraz wszelkie rany powinny zostać oczyszczone przed przystąpieniem do wykonywania masażu sportowego. Następnie masażysta może stosować różne techniki masażu sportowego:
- Głaskanie to pierwszy i ostatni etap masażu sportowego. Pomaga ono w usunięciu obumarłych warstw naskórka oraz ułatwia pracę gruczołów potowych i łojowych.
- Rozcieranie w czasie masażu sportowego polega na wykonywaniu kolistych ruchów rąk, przy czym powinny się one ślizgać po masowanym ciele. Ta technika masażu sportowego pomaga w rozciąganiu mięśni i ścięgien. Dzięki nim przywrócona zostaje ich naturalna ruchomość.
- Ugniatanie to technika masażu sportowego stosowana bezpośrednio na mięśnie. Charakteryzuje się ono gradacją nacisku.
- Opukiwanie, uderzenia klaszczące i ruchy siekające. Ta technika powoduje rozszerzenie naczyń i rozluźnia mięśnie.