Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Lek. Izabela Lenartowicz

Mezoterapia twarzy – wskazania, rodzaje, zalety

Avatar placeholder
11.05.2023 16:16
Mezoterapia twarzy – wskazania, rodzaje,  zalety
Mezoterapia twarzy – wskazania, rodzaje, zalety

Mezoterapia twarzy to zbiorcze określenie kilku zabiegów leczniczych i profilaktycznych wykorzystywanych zarówno w dermatologii, jak i w medycynie estetycznej. Główną rolą zabiegów mezoterapii twarzy jest zaaplikowanie substancji odżywczych lub regenerujących do głębszych warstw skóry, dzięki czemu szybciej i efektywniej działają.

spis treści

1. Wskazania do mezoterapii twarzy

Zabiegi mezoterapii twarzy to jedne z najczęściej stosowanych, bezpiecznych i skutecznych sposobów na regenerację skóry.

Wskazania do mezoterapii obejmują przede wszystkim: leczenie blizn, zmian potrądzikowych, rozstępów, a nawet cellulitu. Mezoterapia twarzy stosowana jest też, by poprawić jędrność skóry, opóźnić starzenie się, a także zlikwidować worki pod oczami.

Wszystkie zabiegi dają zadowalające efekty już po pierwszym razie. Warto jednak wykonać serię zabiegów mezoterapii, aby efekt zabiegu utrzymał się nam jak najdłużej.

Zobacz film: "10 urodowych trików, które musisz znać"

2. Rodzaje mezoterapii

W skład mezoterapii twarzy wchodzi: mezoterapia igłowa, bezigłowa, mezoterapia mikroigłowa, sonoforeza i jonoforeza.

2.1. Mezoterapia igłowa

Mezoterapia igłowa twarzy polega na wykonywaniu mikronakłuć o maksymalnej głębokości 4mm. Wnika w ten sposób do skóry właściwej lub tkanki podskórnej. Przebicie się przez naskórek zwiększa działanie substancji aktywnych oraz przyspiesza uzyskanie efektów.

Mikronakłucia pobudzają także skórę do samoregeneracji oraz tworzenia nowych włókien kolagenowych oraz elastyny. Substancje te odpowiedzialne są za elastyczność i młody wygląd skóry. Mezoterapia igłowa twarzy może być wykonywana następującymi technikam: rollerem lub dermapenem.

Zabiegi odmładzające - galeria
Zabiegi odmładzające - galeria [5 zdjęć]

Medycyna estetyczna nie polega na ratowaniu życia pacjentów ani leczeniu chorób, lecz poprawianiu komfortu

zobacz galerię

2.2. Mezoterapia bezigłowa

Mezoterapia twarzy wykonywana jest także bezigłowo. Jest metodą bezinwazyjną. W tym przypadku działa zjawisko elektroporacji.

Są to procesy zachodzące w błonie komórkowej pod wpływem działania pola elektrycznego, które wytwarzane przez specjalne urządzenie otwiera pory, przez które do komórek wnikają cząstki substancji leczniczych i jednocześnie wydalone zostają produkty przemiany materii.

Mezoterapia twarzy bezigłowa jest zabiegiem bezbolesnym i całkowicie bezpiecznym. Zapewnia bardzo szybkie i widoczne rezultaty np.: w redukcji zmarszczek, poprawie kolorytu i struktury skóry.

2.3. Sonoforeza

Kolejnym rodzajem mezoterapi twarzy jest sonoforeza, która nazywana jest także masażem ultradźwiękowym.

Sonoforeza uznawana jest za odmianę mezoterapii bezigłowej. Działa podobnie, z tą różnicą, że czynnikiem zwiększającym przepuszczalność błon komórkowych są ultradźwięki, a nie tak jak w przypadku mezoterapii bezigłowej prąd elektryczny.

Tę metodę mezoterapii twarzy stosuje się najczęściej w przypadku trądziku różowatego i pospolitego, a także do redukcji blizn oraz odmrożeń.

2.4. Jonoforeza

Rodzaj mezoterapii twarzy, jakim jest jonoforeza, często jest mylona z mezoterapią bezigłową jednak sposób i zasada działania jest inna. W tej metodzie mezoterapii twarzy wykorzystywane jest zjawisko dysocjacji elektrolitycznej.

Powstaje ona pod wpływem działania prądu stałego do transportu substancji leczniczych w formie jonów w głąb skóry. W jonoforezie wykorzystywane są tylko związki chemiczne, które ulegają dysocjacji elektrolitycznej. Zaliczamy do nich sole, kwasy oraz zasady.

Zobacz także:

3. Zalety mezoterapii

Mezoterapia twarzy łączy w sobie różne odmiany zabiegów, dlatego jest bardzo popularna. Dzieje się tak, ponieważ zabiegi te przynoszą szybkie i zauważalne efekty w poprawie kondycji skóry (zmniejszenie zmarszczek, poprawa kolorytu cery, wzrost elastyczności oraz nawilżenia skóry).

Kolejną zaletą mezoterapii twarzy jest bark efektów ubocznych. Może się zdarzyć, że po mezoterapii igłowej twarzy wystąpi zaróżowienie lub zasinienie skóry.

Zabieg mezoterapii twarzy najlepiej wykonać w gabinecie medycyny estetycznej, aby uniknąć ewentualnych późniejszych powikłań.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze