Niedobory, które widać gołym okiem. Zwróć uwagę na skórę
Przyczyn niedoskonałości czy innych zmian skórnych najczęściej doszukujemy się w kosmetykach, niewłaściwej pielęgnacji czy cyklu miesiączkowym. Rzadko zastanawiamy się nad tym, czy za stan naszej skóry nie są przypadkiem odpowiedzialne deficyty witamin i minerałów.
1. Witaminy z grupy B a skóra
Niedobory witamin z grupy B mogą przyczyniać się do wystąpienia wielu problemów skórnych, zaczynając od przesuszonych, pękających warg i zajadów, które często są objawami niedoboru witaminy B2.
Nie wszyscy wiedzą też, że biotyna, o której często mówi się w kontekście zdrowych, mocnych włosów i paznokci, ale także gładkiej skóry, to tak naprawdę witamina B7, która uczestniczy w syntezie białej, cukrów i kwasów tłuszczowych.
Coraz bardziej popularne robią się także kosmetyki na bazie niacynamidu, który jest niczym innym jak formą witaminy B3. Do przypisywanych mu działań można zaliczyć regulację pracy gruczołów łojowych (dzięki czemu może niwelować przetłuszczanie się skóry), a także kojenie podrażnień i wyciszanie stanów zapalnych.
Witaminy z grupy B są rozpuszczalne w wodzie i organizm nie posiada zdolności kumulowania ich (poza witaminą B12). Co za tym idzie, przyswojony nadmiar witamin z grupy B wydalany jest przez organizm z moczem. Niedobory są więc częste, do czego jeszcze bardziej przyczynia się kiepska, uboga w witaminy i minerały dieta, zwłaszcza oparta na żywności z dużą zawartością cukru czy wysokoprzetworzonej.
2. Witamina D a skóra
Niski poziom witaminy D (ale i tych z grupy B) wpływa przede wszystkim na obniżenie odporności. Jaki ma to wpływ na skórę? Prowadzi bezpośrednio do obniżenia skuteczności jej naturalnej bariery ochronnej i negatywnie wpływa na odpowiedź immunologiczną skóry. Skutkiem tych czynników może być m.in. nasilenie zmian trądzikowych, zmian zapalnych w chorobach skórnych, ale także większą podatnością na wystąpienie opryszczki czy innych infekcji wirusowych.
Niedobór witaminy D może także bezpośrednio doprowadzić do przesuszenia i łuszczenia się skóry, na co, w odpowiedzi, cera może reagować np. swędzeniem lub nadprodukcją sebum.
3. Witamina A i wpływ na skórę
Witamina A, w kontekście wpływu na skórę, znana jest bardziej pod nazwą "retinol". O powierzchniowym działaniu tego składnika mówi się już od dawna, a oferta kosmetyków pielęgnacyjnych z zawartością retinolu stale się zwiększa.
Witamina ta znana jest ze swoich właściwości przeciwutleniających, które zabezpieczają komórki przed przedwczesnym starzeniem. Wpływa także pozytywnie na utrzymanie optymalnego poziomu nawilżenia w skórze, a także reguluje rogowacenie naskórka i uspokaja zmiany trądzikowe.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl