Trwa ładowanie...

Biotyna na włosy – efekty, działanie, stosowanie

Avatar placeholder
26.01.2023 16:52
Biotyna na włosy sprawia, że stają się one bardziej elastyczne, grubsze i mocniejsze
Biotyna na włosy sprawia, że stają się one bardziej elastyczne, grubsze i mocniejsze (Adobe Stock)

Biotyna na włosy, inaczej witamina B7, nazywana także witaminą H, pełni w organizmie ważną rolę, która daleko wykracza poza utrzymanie w dobrej kondycji skóry i jej przydatków. Jak stosować biotynę na włosy? Jakie są objawy niedoboru witaminy B7?

spis treści

1. Jak działa biotyna na włosy i organizm?

Witamina B7 rozpuszczalna w wodzie (jak i pozostałe witaminy z grupy B) to organiczny związek chemiczny zbudowany z pierścieni imidazolidynowych, tiolowych, zakończony grupą karboksylową. Znajduje się w organizmach żywych (nie tylko organizmach ludzi i zwierząt, ale także w roślinach i drożdżach). Pełni ważną rolę.

Uczestniczy w wielu procesach i reakcjach biochemicznych, metabolizmie białek i węglowodanów czy syntezie kwasów tłuszczowych, hormonów i cholesterolu. Jest niezbędna w procesie glukoneogenezy, to jest tworzenia glukozy. Wpływa również na stabilizację jej poziomu we krwi. Odpowiada za prawidłowe funkcjonowanie tarczycy, ośrodkowego układu nerwowego, szpiku kostnego i erytrocytów, a także gruczołów potowych i łojowych. Jej znaczenie doskonale ujmuje nazwa związku. Słowo biotyna pochodzi od greckiego słowa "biotos", które tłumaczy się jako "życie".

Zobacz film: "Witamina dla włosów. Stymuluje porost, opóźnia siwienie"

Biotyna wpływa także na stan skóry i jej przydatków (włosów i paznokci). Jak działa na włosy? Jej obecność przekłada się na ich wzrost i kondycję. Witamina H bierze bowiem udział w produkcji masy keratynowej, która jest składnikiem budulcowym włosa. Zapewnia również właściwe przesyłanie impulsów nerwowych w skórze głowy, co sprawia, że mieszki włosowe, ale także gruczoły łojowe i potowe funkcjonują prawidłowo.

2. Objawy niedoboru biotyny

Witamina B7 jest bardzo ważna, stąd jej niedobór wywołuje wiele objawów. Na ich pojawienie się szczególnie narażone są osoby, które stosują restrykcyjne diety, cierpią na zaburzenia wchłaniania, nadużywają alkoholu lub stosują niektóre leki.

Symptomy niedoboru biotyny dotyczą przede wszystkim włosów, paznokci i skóry. To:

Objawy niedoboru biotyny obejmują również bóle mięśni, drętwienie kończyn czy zapalenie spojówek.

Włosy do ramion – komu pasują, jak je nosić i stylizować?
Włosy do ramion – komu pasują, jak je nosić i stylizować?

Włosy do ramion są jedną z najbardziej uniwersalnych długości. Zapewniają bowiem duży komfort, a przy

przeczytaj artykuł

3. Stosowanie biotyny na włosy – efekty

Dlaczego stosować biotynę na włosy? Dzięki niej te:

  • rosną mocniejsze od nasady,
  • wzrastają szybciej, ponieważ biotyna stymuluje wzrost włosów,
  • nie wypadają w nadmiarze (witamina H wspiera leczenie łysienia),
  • nie przetłuszczają się nadmiernie, ponieważ witamina B7 hamuje nadmierną pracę gruczołów łojowych,
  • są bardziej elastyczne,
  • są grubsze i mocniejsze, ponieważ witamina H regeneruje łamliwe włosy i rozdwajające się końcówki,
  • mają zdrowy kolor i blask.

Warto wspomnieć, że biotyna wpływa nie tylko na wygląd włosów, ale i skóry oraz paznokci. Zmniejsza cienie pod oczami, zwiększa nawilżenie skóry, spłyca zmarszczki, redukuje obrzęki, tonuje zmiany na skórze trądzikowej. Zapobiega także rozdwajaniu płytki paznokci.

4. Jak stosować biotynę na włosy?

Biotyna jest syntezowana przez bakterie jelitowe, niemiej by zapewnić jej optymalny poziom, trzeba dostarczać ją organizmowi wraz z pożywieniem. Gdzie jej szukać? Co jest jej źródłem?

Witamina H jest obecna w produktach pochodzenia zwierzęcego, jak i roślinnego, zwłaszcza w:

Biotyna na włosy, skórę i paznokcie jest także dostępna w postaci suplementów diety. Te sprawdzą się szczególnie w przypadku włosów z tendencją do nadmiernego wypadania i przetłuszczania, a także skóry głowy, która zmaga się z łupieżem.

5. Najlepsza biotyna na włosy

Jeśli chodzi o to, która biotyna jest najlepsza, wybierając preparat warto zwrócić uwagę na dwie kwestie dotyczące składu produktu.

Po pierwsze, ponieważ na jej wchłanianie wpływa magnez oraz inne witaminy z grupy B, warto wybierać złożone preparaty na wzmocnienie i poprawę kondycji włosów, które je zawierają.

Po drugie biotynę warto łączyć z innymi składnikami wzmacniającymi włosy, takimi jak:

Dobrym pomysłem jest także sięganie po kosmetyki do pielęgnacji włosów, które ją zawierają (szampon do włosów, odżywka, maska, serum).

6. Nadmiar biotyny

O ile kosmetyki z biotyną nie są niebezpieczne, w przypadku suplementów diety przy jadłospisie zasobnym w witaminę B7 warto zachować ostrożność. Wprawdzie o przedawkowanie jej jest trudno, ponieważ jej nadmiar jest wydalany z moczem, jednak gdy sytuacja trwa długo, mogą pojawić się skutki uboczne związane z układem trawiennym. To bóle brzucha, wymioty, mdłości i biegunka.

Decydując się na suplementowanie biotyny na włosy warto przestrzegać zaleceń producenta dotyczących dawkowania preparatu.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze