Trwa ładowanie...

Niszczą skórę i przyspieszają jej starzenie. "Silny czynnik prozapalny"

 Katarzyna Prus
08.10.2024 20:14
Skóra wymaga regularnej pielęgnacji
Skóra wymaga regularnej pielęgnacji (Getty Images)

Starzenie się skóry można opóźnić, w dodatku o wiele lat. Trzeba jednak działać kompleksowo, bo kosmetyki wszystkiego nie załatwią. Kluczowa jest ochrona przed wyjątkowo szkodliwym promieniowaniem UV, a także dieta, ruch i sen. - W wieku 40 lat możemy wyglądać jak 30-latka i odwrotnie, jeśli nie dbamy o skórę - zaznacza dermatolog dr n. med. Magdalena Wawrzynkiewicz.

spis treści

1. Po tym poznasz, że skóra się starzeje

Starzenie się skóry to nieunikniony proces, ściśle związany ze starzeniem się organizmu. Wraz z wiekiem zmniejsza się ilość kolagenu i kwasu hialuronowego, więc skóra traci jędrność i staje się wysuszona.

- Dodatkowo zmniejszają się nasze możliwości regeneracyjne i procesy odnowy komórkowej, co powoduje, że staje się bardziej podatna na uszkodzenia związane z niewłaściwą pielęgnacją, zanieczyszczeniem powietrza, czy promieniowaniem UV - tłumaczy w rozmowie z WP abcZdrowie dermatolog dr n. med. Magdalena Wawrzynkiewicz z kliniki medycyny estetycznej Vivo Clinic w Krakowie.

- Proces starzenia, który wpływa na wygląd naszej twarzy, jest jednak znacznie szerszy i wiąże się także z zanikiem tkanek kostnych. Rozciągnięciu ulegają więzadła, które podtrzymują poszczególne struktury twarzy. To ma z kolei wpływ na powstawanie tzw. chomików, czyli nadmiaru tkanki tłuszczowej w obrębie linii żuchwy, która przemieszcza się w dół pod wpływem grawitacji - wyjaśnia ekspertka.

Zobacz film: "Czynności przyśpieszające starzenie się skóry [Specjalista radzi]"

Objawom starzenia się skóry najlepiej zapobiegać jak najwcześniej, by nie doprowadzić do zaawansowanych zmian, których odwrócenie, nawet mimo szerokich możliwości, jakie daje obecnie medycyna estetyczna, może się okazać niemożliwe.

Starzenie się skóry można opóźnić
Starzenie się skóry można opóźnić (Getty Images)

- Sygnałem świadczącym o starzejącej się skórze, który możemy zauważyć w lustrze, jest utrata jędrności. Skóra staje się szara, wyraźnie odwodniona i traci blask. Pojawiają się drobne zmarszczki, np. w okolicach oczu, które początku mogą być mimiczne, ale stopniowo się pogłębiają i przechodzą w utrwalone bruzdy. To np. charakterystyczna lwia zmarszczka, czyli dwie pionowe bruzdy między brwiami, czy tzw. linie marionetek poniżej kącików ust, które nadają twarzy smutny lub wręcz groźny wygląd - tłumaczy dr Wawrzynkiewicz.

- Ponadto, możemy zaobserwować przebarwienia, nierówny koloryt skóry, poszerzające się naczynka, nawet u osób, które nie miały wcześniej podobnych problemów, a także pojawienie się rumienia, najczęściej na policzkach. U osób, które miały takie skłonności, problem będzie się zauważalnie pogłębiał - dodaje lekarka.

2. Starzenie się skóry można zahamować

Dobra wiadomość jest taka, że ten proces można opóźnić, jeśli tylko będziemy działać kompleksowo i konsekwentnie.

- Wiele zależy od genetycznych predyspozycji, których niestety nie zmienimy, ale jest wiele innych czynników, na które mamy wpływ. Najlepiej, jeśli zaczniemy świadomie dbać o skórę już w młodym wieku. Odpowiednią pielęgnacją możemy znacząco opóźnić proces starzenia nawet o wiele lat. W wieku 40 lat możemy wyglądać jak 30-latka i odwrotnie, jeśli nie dbamy o skórę - zaznacza lekarka.

Niestety same kosmetyki, nawet jeśli są odpowiednio dobrane, nie wystarczą. Trzeba też zadbać o ochronę przed promieniowaniem UV, a także ograniczanie światła niebieskiego (HEV) emitowanego przez urządzenia elektroniczne. Konieczna jest też właściwa dieta, regularne nawadnianie, aktywność fizyczna, utrzymywanie właściwej masy ciała oraz odpowiednia dawka snu, który jest podstawą regeneracji całego organizmu.

- Każdy z tych elementów ma znaczenie i składa się na ostateczny efekt. Kluczowa jest maksymalna ochrona przed promieniowaniem ultrafioletowym. Nadal wiele kobiet nie zdaje sobie sprawy, że to jeden z głównych sprawców starzenia się skóry, co daje o sobie znać np. poprzez powstawanie przebarwień i zmarszczek - zaznacza ekspertka.

- Dlatego powinnyśmy stosować kremy z wysokimi filtrami, najlepiej SPF50+ ze spektrum ochrony przeciw promieniowaniu UVB, UVA jak i HEV, nie tylko w lecie wychodząc na plażę, ale przez cały rok, choć może nam się wydawać, że jeśli nie ma słońca, to nic nam nie grozi. Tymczasem promienie UV działają cały rok - zaznacza ekspertka.

Starzeje się nie tylko skóra twarzy, ale też szyi i dekoltu, więc te okolice też powinno się chronić, nakładając krem z wysokim filtrem.

Dr n. med. Magdalena Wawrzynkiewicz tłumaczy, że o skórę trzeba dbać kompleksowo
Dr n. med. Magdalena Wawrzynkiewicz tłumaczy, że o skórę trzeba dbać kompleksowo (archiwum prywatne)

- Na szczęście coraz więcej kobiet jest świadomych szkodliwych efektów opalania, również w kontekście ryzyka raka skóry, więc rezygnują z solarium czy intensywnej ekspozycji na słońce. Obserwuję jednak skutki niezdrowej diety, na co może się jeszcze dodatkowo nakładać niewłaściwa pielęgnacja, oparta czasem na niesprawdzonych trendach - zaznacza dermatolog.

3. Zapomnij u cukrze i dbaj o ruch

Skóra będzie się szybciej starzeć, jeśli zajadamy się wysoko przetworzoną żywnością i pijemy dużo słodzonych napojów, nadużywając jednocześnie alkoholu, paląc papierosy i zapominając o nawadnianiu.

- Bardzo duże znaczenie ma tu cukier, który jest silnym składnikiem prozapalnym, a także przyspiesza starzenie się skóry, prowadząc do procesu glikacji - tłumaczy dermatolog.

Glikacja to łączenie się cukru z białkami. Produkty, które powstają w wyniku tej reakcji, niszczą kluczowe dla skóry kolagen i elastynę. Przez to skóra szybciej traci elastyczność i powstają zmarszczki. Im więcej cukru w diecie, tym silniejsze są skutki tego procesu.

W utrzymaniu młodej skóry pomaga też regularna aktywność fizyczna. Dzięki niej krew szybciej krąży i tym samym dostarcza komórkom więcej tlenu oraz składników odżywczych, a to opóźnia proces starzenia.

- Bardzo ważna jest też właściwa pielęgnacja, a ta jest bardzo prosta. Wiele kobiet popełnia błąd, stosując nadmiar kosmetyków, co przynosi odwrotny efekt. Możemy przyspieszyć starzenie się skóry, a także wywołać tzw. trądzik kosmetyczny, którego źródłem są zaczopowane przez nadmiar kosmetyków gruczoły łojowe - przestrzega dermatolog.

- Z kolei nadmierne złuszczanie, poprzez zbyt częste stosowanie silnych peelingów niszczy barierę hydrolipidową skóry, czego konsekwencją są kontaktowe stany zapalne. Podstawą właściwej pielęgnacji jest oczyszczenie skóry, zmycie makijażu i zanieczyszczeń. Po dokładnym umyciu twarzy nakładamy krem dostosowany do indywidualnych potrzeb naszej skóry - zwraca uwagę lekarka.

Dodaje, że na noc dobrze użyć kosmetyków np. z retinolem czy retinalem lub serum antyoksydacyjne np. z witaminą C, które hamują starzenie się skóry. Rano, po umyciu skóry i przed makijażem, nakładamy krem pielęgnacyjny oraz krem z filtrem SPF50+.

- To są podstawowe zasady, tu nie potrzeba wielu zabiegów - podkreśla ekspertka.

4. Zabiegi na miarę

Dr Wawrzynkiewicz zwraca też uwagę, by nie demonizować zabiegów medycyny estetycznej.

- Wbrew stereotypom, mogą je stosować nawet młode kobiety, właśnie po to, by odpowiednio wcześnie zahamować proces starzenia się skóry. Oczywiście należy je dostosować do wieku. Po 20. roku życia możemy np. skorzystać z mezoterapii, która nawilży i zregeneruje skórę - tłumaczy lekarka.

- Kobiety po 25. roku życia (to czas, kiedy na skórze zaczynają pojawiać się zmarszczki mimiczne, ale nie są one jeszcze głęboko zakorzenione - przyp. red.) mogą już mieć wskazania do botoksu, który jest bezpiecznym zabiegiem dla skóry, oczywiście, jeśli jest podawany w odpowiednich dawkach przez wykwalifikowanego lekarza - zwraca uwagę lekarka.

Kwas hialuronowy stosowany w zabiegach medycyny estetycznej jest z kolei dostępny w różnych gęstościach i stopniach sieciowania dostosowanych do konkretnych potrzeb, np. wypełniania ubytków czy płytszych lub głębszych zmarszczek.

Biostymulatory (np. osocze bogatopłytkowe, polinukleotydy, hydroksyapatyt wapnia czy kwas polimlekowy) są również indywidualnie dobierane do potrzeb i stopnia zaawansowania starzenia skóry.

- Pamiętajmy, że lepiej zapobiegać i zaplanować działania profilaktyczne utrzymujące zdrową skórę i w dobrej kondycji przez lata. Możemy się obudzić w wieku 40, 50 czy 60 lat, kiedy nagle po latach zaniedbywania skóry, będziemy ją chciały odmłodzić - zauważa lekarka.

- Oczywiście w pewnym stopniu będzie to możliwe, ale może się okazać, że pewnych rzeczy nie da się już odwrócić lub wymaga to wykonania serii zabiegów, zastosowania różnych metod leczniczych często bardziej inwazyjnych i kosztownych - podsumowuje dr Wawrzynkiewicz.

Katarzyna Prus, dziennikarka Wirtualnej Polski

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze