Trwa ładowanie...

Olej z awokado na włosy - który najlepszy? Jak i po co go stosować?

Avatar placeholder
14.11.2022 12:10
Olej z awokado na włosy wykazuje właściwości odżywcze i regenerujące.
Olej z awokado na włosy wykazuje właściwości odżywcze i regenerujące. (Adobe Stock)

Olej z awokado na włosy to doskonały sposób na ich wzmocnienie, odbudowę i poprawę kondycji. Aby dostrzec zadowalające efekty, warto po niego sięgać regularnie. Pielęgnacja kosmyków może przebiegać na kilka sposobów, a każdy z nich pozwala zadba o włosy od środka, chroniąc je od zewnątrz. Jaki produkt jest najlepszy? Jak go używać?

spis treści

1. Jaki olej z awokado na włosy?

Olej z awokado na włosy to naturalny sposób na ich kompleksową pielęgnację. Warto go stosować zwłaszcza w przypadku włosów o średniej porowatości i wysokoporowatych, a także będących w kiepskiej kondycji: zniszczonych, pozbawionych witalności i sprężystości, łamliwych.

Sięgając po olej z awokado warto pamiętać, że lepszy jest ten, którego nie poddano rafinacji. Ma o wiele więcej korzystnych właściwości niż olej rafinowany. Wybierając produkt należy zawsze dbać o to, by był nie tylko zimnotłoczony i nierafinowany, ale i posiadał certyfikat jakości. Taki olej jest uznawany za jeden z najbardziej wartościowy. Nadaje się zarówno do pielęgnacji skóry, jak i włosów.

2. Właściwości oleju z awokado

Olej z awokado produkuje się z miąższu awokado. To owoc nazywany zieloną bombą odżywczą, należący do grupy superfood. Odnajduje się tak w kosmetyce, jak i kuchni. Ma bardzo dobry wpływ na zdrowie, zwłaszcza serce i układ krążenia.

Zobacz film: "10 urodowych trików, które musisz znać"

Jego właściwości w tym kontekście trudno byłoby przecenić. Okazuje się, że olej z awokado, jak i miąższ owocu, obniża poziom cukru i „złego” cholesterolu, pobudza metabolizm, korzystnie wpływa na wzrok, ma także właściwości antykancerogenne. Chroni przed miażdżycą, sprzyja odchudzaniu.

Olej z awokado to produkt, który zawiera wiele minerałów i składników odżywczych, takich jak witaminy E, C, D i K, witaminę A oraz kompleks witamin z grupy B (w tym szczególnie ważną dla włosów biotynę) i składniki mineralne, takie jak mangan, magnez, fosfor, żelazo, sód, potas, cynk.

Produkt jest bogaty również w kwasy tłuszczowe Omega-9 i Omega-6 oraz w chlorofil. To sprawia, że ma działanie odżywcze, antybakteryjne, antyoksydacyjne i regenerujące, nawilżające i natłuszczające.

3. Jak działa olej z awokado na włosy?

Olej z awokado, dzięki składnikom, które zawiera, działa na włosy wszechstronnie, ponieważ:

  • nawilża je i natłuszcza, powstrzymuje przesuszanie,
  • odżywia i wzmacnia włosy,
  • wygładza i odbudowuje ich strukturę. Sprawia, że stają się piękne, zdrowe, miękkie i lśniące,
  • chroni kosmyki przed działaniem czynników zewnętrznych, a także wysokiej temperatury podczas stylizacji włosów,
  • odpowiada za stymulację krążenia w mieszkach włosowych i wzmacnia cebulki, przez co wpływa na wzrost włosów, a i hamuje ich wypadanie,
  • pomaga w leczeniu łupieżu, koi i nawilża skórę głowy, ma właściwości przeciwzapalne i antygrzybiczne.

Regularne stosowanie oleju z awokado lub wzbogaconych o niego kosmetyków sprawia, że włosy stają się ładniejsze, mocniejsze i zdrowsze. Są odżywione od wewnątrz i chronione przed szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi.

4. Jak stosować olej z awokado na włosy?

Olej z awokado można stosować na włosy na kilka sposobów, zarówno jako samodzielny kosmetyk (np. do olejowania włosów, w czystej, nierafinowanej postaci), jak i dodatek do kosmetyków: odżywki czy maski.

We własnoręcznie przygotowanych kosmetykach do włosów mogą znaleźć się zarówno inne naturalne dodatki, takie jak miód, banan, różne oleje i olejki, które uzupełniają się o właściwości kosmetyczne, ale i kosmetyki drogeryjne czy apteczne.

Jeśli chodzi o olejowanie włosów, wystarczy niewielką ilość oleju z awokado (do olejowania włosów wystarczy około 5 ml olejku, choć wiadomo, że im dłuższe włosy, tym oleju potrzeba więcej) rozprowadzić na wilgotnych pasmach, a następnie włożyć włosy w pod czepek.

Preparat dobrze jest potrzymać na głowie co najmniej pół godzinny, najlepiej do dwóch. Olej z awokado można także nakładać wyłącznie na suche kosmyki, na noc. Najlepiej łączyć ze sobą kilka olejków do włosów, aby spotęgować ich działanie regenerujące.

Po olejowaniu włosów te trzeba umyć, stosując ulubiony szampon. Można także zdecydować się na zemulgowanie go, wykorzystując odżywkę, a włosy szamponem umyć dopiero po jej spłukaniu.

Warto wspomnieć, że olej z awokado sprawdza się także jako produkt do stylizacji włosów. Wystarczy niewielką ilość produktu wmasować w końcówki włosów lub rozprowadzić go na całej długości przed prostowaniem lub kręceniem kosmyków. To znakomity sposób na ich zdyscyplinowanie, ale i ochronę przez uszkodzeniami mechanicznymi i działaniem wysokich temperatur.

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze