Trwa ładowanie...

Plamy wątrobowe - przyczyny, objawy, jak pozbyć się plam pigmentacyjnych

 Paula Komendarczuk
03.10.2022 14:55
Plamy wątrobowe to skutek nadmiernej ekspozycji skóry na słońce.
Plamy wątrobowe to skutek nadmiernej ekspozycji skóry na słońce. (adobestock)

Plamy wątrobowe kojarzone są przede wszystkimi z osobami starszymi, choć zdarzają się również w młodszym wieku. Okazuje się, że plamy wątrobowe pomimo swojej nazwy nie mają związku z chorobami wątroby ani procesem starzenia się skóry. Z jakiego powodu pojawiają się plamy wątrobowe i jak się ich pozbyć?

spis treści

1. Czym są plamy wątrobowe?

Plamy wątrobowe (plamy soczewicowate, pigmentacyjne, starcze lub słoneczne) to niewielkie, dość ciemne przebarwienia skórne, które pojawiają się najczęściej po 50. roku życia, choć zdarzają się również u osób młodszych.

Plamy starcze nie mają żadnego związku z chorobami wątroby, ich nazwa wynika z koloru zbliżonego do barwy narządu. Pojawiają się w miejscach narażonych na nadmierną ekspozycję na promieniowanie słoneczne.

Jak wyglądają plamy wątrobowe? Są owalne i dość małe, osiągają maksymalnie 2 cm średnicy, mają zróżnicowane zabarwienie - od jasnożółtego do ciemnobrązowego. Zwykle można zauważyć je na skórze twarzy, szyi, dłoń, ramion oraz stóp.

Zobacz film: "Urodowe sztuczki, które są zagrożeniem dla zdrowia"

2. Przyczyny powstawania plam wątrobowych

Plamy pigmentacyjne to charakterystyczne przebarwienia dla osób po 50. roku życia, choć w przypadku częstego przebywania na słońcu mogą ujawnić się w młodszym wieku.

Są wynikiem wpływu promieni ultrafioletowych (UV) na komórki naskórka melanocyty. Plamy wątrobowe pomimo mylnego nazewnictwa nie wskazują na problemy z narządami ani choroby skóry, jest to wyłącznie defekt estetyczny.

Na powstanie plam soczewicowatych szczególnie narażone są osoby, które dużo czasu spędzają na słońcu, opalają się i nie stosują kremów z filtrami UV. W grupie ryzyka znajdują się również pacjenci stosujący leki moczopędne, tetracykliny, preparaty na cukrzycę oraz nadciśnienie tętnicze krwi, a także hormonalne tabletki antykoncepcyjne.

3. Gdzie najczęściej występują plamy wątrobowe?

Warto pamiętać, ze skutki nadmiernej ekspozycji na słońce stają się widoczne dopiero po upływie kilku lat. Zwykle widoczne są w następujących miejscach:

  • zewnętrzna strona dłoni,
  • twarz,
  • szyja,
  • ramiona,
  • nogi,
  • plecy,
  • brzuch,
  • klatka piersiowa,
  • stopy.

4. Jak usunąć plamy wątrobowe?

Plamy wątrobowe w większości przypadków są wyłącznie problemem natury estetycznej, co umożliwia wypróbowanie sposobów na ich rozjaśnienie lub całkowite wyeliminowanie:

  • mikrodermabrazja - powierzchowne złuszczanie naskórka,
  • krioterapia - zamrażanie plam wątrobowych ciekłym azotem,
  • preparaty do stosowania miejscowego - zwykle o właściwościach rozjaśniających, np. retinoidy lub hydrochinony,
  • laseroterapia - wyrównywanie pigmentu skóry za pomocą laseru,
  • peeling chemiczny - złuszczanie naskórka za pomocą roztworów chemicznych.

5. Domowe sposoby na plamy wątrobowe

Watro wypróbować również domowe metody na rozjaśnienie przebarwień skórnych. W tym celu sprawdzą się produkty o działaniu rozjaśniającym i wybielającym, takie jak sok z cytryny lub żel ze świeżego aloesu, wystarczy smarować zmiany 1-2 razy dziennie.

Równie skuteczne działanie wykazuje mieszanka jogurtu naturalnego z miodem nakładana na plamy wątrobowe na pół godziny.

Nie należy zapominać również o regularnym wykonywaniu peelingów oraz maseczek oczyszczających, a także o nawilżaniu skóry, by nie doprowadzić do jej przesuszenia lub podrażnienia.

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze