Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Lek. dent. Konrad Rutkowski

Płytka retencyjna – charakterystyka, leczenie, stosowanie, higiena, cena

Avatar placeholder
29.04.2021 15:06
Płytka retencyjna – charakterystyka, leczenie, stosowanie, higiena, cena
Płytka retencyjna – charakterystyka, leczenie, stosowanie, higiena, cena

Płytka retencyjna, to zamienna nazwa na ruchomy aparat ortodontyczny. Płytka retencyjna ma za zadanie prostowanie zębów, w taki sposób aby zęby były równe i bez szpar. Ile kosztuje płytka retencyjna oraz czy jej efekty są naprawdę zadowalające?

spis treści

1. Płytka retencyjna – charakterystyka

Płytka retencyjna to rodzaj aparatu ortodontycznego. Płytka retencyjna jest ruchoma, można ją ściągać i zakładać w dowolnym momencie, jednak aby wada zgryzu uległa poprawie należy stosować się do zaleceń lekarza. Płytka retencyjna zbudowana jest ze specjalnej, ruchomej płytki, która znajduje się na podniebieniu oraz z drutów, zakładanych na linię zębów.

2. Płytka retencyjna – leczenie

Płytka retencyjna musi być dokładnie dopasowana do każdego pacjenta. Nie można odczuwać najmniejszego dyskomfortu podczas użytkowania płytki retencyjnej. Chcąc wybrać leczenie za pomocą płytki retencyjnej, należy udać się do stomatologa, który zapozna się z budową szczęki, a także dobierze odpowiednie leczenie do wady zgryzu.

Zobacz film: "10 urodowych trików, które musisz znać"

Lekarz wykonuje wycisk górnej linii zębowej i dolnej linii zębowej, by jak najlepiej wykonać płytkę retencyjną. Na kolejnej konsultacji płytka retencyjna powinna być gotowa. Pacjenci często mogą sobie wybrać kolor płytki retencyjnej. Jeżeli aparat uwiera należy powiadomić o tym stomatologa, który może dopasować jego części, by jak najlepiej pasowały do podniebienia.

Pierwsze dni użytkowana płytki retencyjnej mogą powodować dyskomfort, ból minie po kilku dniach. Stomatolog dokładnie zaplanuje leczenie i wytłumaczy jak długo stosować aparat.

Stomatologia estetyczna: przed i po
Stomatologia estetyczna: przed i po [14 zdjęć]

Przekonaj się, co aparat ortodontyczny, korony, licówki, wybielanie zębów, mosty, implanty, korekta

zobacz galerię

3. Płytka retencyjna – stosowanie

Noszenie płytki retencyjnej zależne jest od kilku czynników, między innymi od wieku pacjenta, rodzaju wady zgryzu, wcześniejszego leczenia ortodontycznego. Predyspozycje genetyczne również są bardzo istotne. Należy także uwzględnić wyżynanie się zębów mądrości, które mogą powodować problemy i nasilać wady zgryzu. Jednak najważniejsze są potrzeby każdego pacjenta, to one decydują przez jaki okres czasu płytka retencyjna będzie użytkowana.

Płytka retencyjna musi być zadbana, należy przechowywać ją w specjalnym pojemniku, dzięki któremu nie zgubimy aparatu, a także zmniejszymy szanse na jego możliwe urazy mechaniczne (złamania, pęknięcia). Płytki retencyjnej nie wolno regulować samemu, to zadanie wykonuje lekarz na każdej wizycie kontrolnej, jeżeli zachodzi taka potrzeba.

4. Płytka retencyjna – higiena

Płytkę retencyjną należy utrzymywać w czystości. Po każdym użyciu konieczne jest jej dokładnie oczyszczenie szczoteczką de zębów i opłukanie pod ciepłą wodą. Płytka retencyjna zbiera zapachy, dlatego ważne jest aby pamiętać o przestrzeganiu higieny.

Higiena jamy ustnej również powinna być zachowana. Zęby powinniśmy myć po każdym posiłku, a dodatkowo oczyszczać je nićmi dentystycznymi oraz płukać płynem do higieny jamy ustnej.

Musisz to wiedzieć

5. Płytka retencyjna – cena

Cena płytki retencyjnej jest uzależniona od kilku czynników. Gabinety oferują różne ceny, dlatego powinniśmy dokładnie zapoznać się z ofertą poszczególnych klinik stomatologicznych. Z reguły ceny wahają się od 300 do 500 złotych. Koszta nie są wygórowane, a mamy pewność, że problemy związane z wadą zgryzu z biegiem czasu znikną.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze