Trwa ładowanie...

Pokarm, który zmienia urodę. Wpływa na skórę, włosy i paznokcie

Avatar placeholder
18.03.2024 14:47
Tp 5 składników w diecie, które fantastycznie wpływają na skórę
Tp 5 składników w diecie, które fantastycznie wpływają na skórę (Getty Images)

Nasze wybory żywieniowe mają ogromny wpływ nie tylko na zdrowie fizyczne i samopoczucie, ale i na kondycję skóry. Prawidłowo odżywiony, nawodniony i wypoczęty organizm odwdzięcza się zdrową oraz promienną cerą. Zwłaszcza jeśli menu obfituje w te składniki.

spis treści

1. Kwasy omega-3 ALA i EPA/DHA oraz zdrowe tłuszcze

ALA to kwas tłuszczowy pochodzenia roślinnego, a EPA/DHA – pochodzi z ryb. Oba rodzaje kwasów wpływają fenomenalnie na skórę, włosy i paznokcie. Kwasy omega-3 poprawiają ogólny wygląd skóry, działają przeciwzapalnie, nawilżają, odżywiają, regulują pracę gruczołów łojowych.

Podaż tych kwasów jest nieoceniona przy wszelkich chorobach skóry: łuszczyca, atopowe zapalenie skóry, alergie, trądzik i inne stany zapalne. Dodatkowo kwasy omega-3 chronią przed niekorzystnym działaniem promieni UV i opóźniają procesy starzenia się skóry. Dzięki temu, że nawilżają skórę od środka, zmarszczki są mniej widoczne lub całkowicie znikają, a skóra jest bardziej jędrna.

Doskonałym źródłem kwasów omega-3 ALA jest siemię lniane, olej lniany i nasiona chia. Należy jednak pamiętać, by nie kupować zmielonego siemienia lnianego. Warto samodzielnie mielić ziarna przed spożyciem, wówczas zachowują one wszystkie właściwości. Z kolei dobry olej lniany to ten w ciemnej butelce, tłoczony na zimno i nierafinowany, z krótkim terminem przydatności do spożycia. Ważne, by spożywać go tylko na zimno, np. dodając do sałatek.

Zobacz film: "Aleksandra Kisiel mówi o urodzie. Jak zadbać o cerę?"

Kwasy EPA/DHA znajdują się natomiast w tłustych rybach morskich takich jak makrela, dziki łosoś czy sardynki, ale i w popularnej w Polsce rybie – śledziu.

Prawdą jest, że regularne picie wody nawilża skórę i poprawia jej kondycję. A połączenie tego zdrowego nawyku ze spożywaniem zdrowych tłuszczów daje wprost niesamowite efekty! Dlatego też dodawaj do sałatek olej z nasion wiesiołka, oliwę z oliwek, olej z nasion ogórecznika czy olej z pestek czarnej porzeczki. Te oleje wspomagają też leczenie różnych dermatoz, działają przeciwzapalnie, odbudowują barierę hydrolipidową, nawilżają i łagodzą podrażnienia.

2. Antyoksydanty (witamina C, E, A, polifenole)

Sięganie po produkty bogate w antyoksydanty pomaga nie tylko zapobiegać chorobom cywilizacyjnym. Przeciwutleniacze pomagają też utrzymać skórę w dobrej kondycji. Sprawiają, że skóra wolniej się starzeje i jest bardziej odporna na uszkodzenia.

Dlatego tak ważna jest zróżnicowana dieta pełna warzyw i owoców, zwłaszcza owoców jagodowych (jagody, borówki, porzeczki, jeżyny, wiśnie, maliny). Owoce jagodowe można spożywać też w okresie jesienno-zimowym w formie mrożonek, gdyż zachowują one sporo właściwości odżywczych.

Pij też zieloną herbatę, sięgaj po buraki i używaj dużo przypraw, gdyż sporo antyoksydantów znajduje się w imbirze, kurkumie, bazylii czy oregano.

3. Cynk

Ten mikroelement nie tylko świetnie wzmacnia odporność, ale i dobrze wpływa na kondycję skóry. Cynk regeneruje skórę, uelastycznia ją, zmniejsza podrażnienia oraz przyspiesza proces gojenia się ran. Jest nieoceniony przy leczeniu trądziku i wspomaga walkę z niedoskonałościami, a także reguluje wydzielanie sebum.

Cynk ma nie tylko pozytywny wpływ na skórę, ale wzmacnia także włosy i paznokcie. Dobrym źródłem cynku są: boczniaki, pieczarki, kurki, pestki dyni, sezam, tofu, warzywa strączkowe.

Na końcu warto wspomnieć o tym, że znaczenie ma nie tylko to, po jakie składniki sięgamy, ale także odpowiednie nawodnienie w ciągu dnia. Kluczowy jest także odpowiednio długi sen, aktywność fizyczna i radzenie sobie ze stresem. Równie istotne jest dbanie o gospodarkę cukrowo-insulinową i stabilny poziom cukru.

Warto także zrezygnować z używek, ograniczyć cukier i słodycze, żywność przetworzoną. Dieta przeciwzapalna, z niższym indeksem glikemicznym, sprawdza się zwłaszcza w przypadku aktywnych problemów skórnych.

Oczywiście każdy z nas ma ochotę od czasu do czasu sięgnąć po ciastko czy inną słodycz i jest to w porządku. Choć nie da się jeść w 100 proc. zdrowo, to jednak warto starać się jak najczęściej włączać do menu zdrowe składniki. Nie tylko dla pięknej skóry, ale i dobrego zdrowia i samopoczucia.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Źródło: korzystamyznatury.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze