Trwa ładowanie...

Popękane naczynka na nosie – przyczyny problemu i leczenie

Avatar placeholder
13.04.2017 10:57
Popękane naczynka na nosie – przyczyny problemu i leczenie
Popękane naczynka na nosie – przyczyny problemu i leczenie (Zdjęcie kobiety / Shutterstock)

Zaczerwienienie nosa, które utrzymuje się przez dłuższy czas, może oznaczać, że niebawem pojawią się na nim popękane naczynka. Co jest przyczyną tego nierzadko występującego problemu? W jaki sposób można usunąć popękane naczynka na nosie i co robić, by zminimalizować ryzyko pojawienia się czerwonych lub niebieskich nitek?

spis treści

1. Popękane naczynka na nosie – skąd się biorą?

Czy jedno pęknięte naczynko na nosie zwiastuje pojawienie się kolejnych? Czy można zapobiec zaczerwieniu nosa i pękaniu naczynek? – W terminologii medycznej popękane naczynka nazywane są teleangiektazjami i są to poszerzone naczynia włosowate, tętniczki i żyłki, które prześwitują przez skórę. Problem ten może wystąpić u osób posiadających każdy rodzaj cery, ale najczęściej dotyka tych, którzy mają delikatną, cienką i wrażliwą skórę oraz tzw. „cerę naczynkową”. Bardzo dużą rolę w pojawianiu się popękanych naczynek odgrywa genetyka, więc nie jest łatwo zapobiec powstawaniu teleangiektazji u osób do tego predysponowanych. Jeśli osoba łatwo się rumieni, np. po spożyciu alkoholu, to istnieje wysokie prawdopodobieństwo, że w przyszłości ten rumień będzie utrzymywał się dłużej i towarzyszyć mu będą popękane naczynka – mówi dr Wojciech Rybak z Kliniki Medycyny Estetycznej i Laseroterapii Ars Estetica.

Czytaj więcej

Zobacz film: "Zamykanie naczynek"

Do czynników determinujących powstawanie popękanych naczynek zaliczyć można również długotrwałą ekspozycję na słońce lub częste korzystanie z solarium, duże wahania temperatur, gdy np. z zimnego miejsca przechodzimy do ciepłego lub na odwrót, jak choćby podczas korzystania z sauny, ekspozycję na wiatr i wilgotne powietrze. Wszystkie te czynniki prowadzą do gwałtownego rozszerzania i kurczenia się naczynek krwionośnych, które – jeśli są kruche – mogą nie wytrzymać ciśnienia i ulec poszerzeniu lub nawet pęknięciu. Rozsądne korzystanie ze słońca, solarium czy sauny na pewno jest wskazane u osób predysponowanych do poszerzania się naczynek, ale niestety działania te mogą nie wystarczyć. Jakie sposoby usuwania popękanych naczynek można zastosować w tak delikatnej okolicy, jaką jest nos?

2. Zamykanie popękanych czerwonych naczynek na nosie

Jeśli chodzi o zabiegi usuwania popękanych naczynek występujących na twarzy, to za najbardziej skuteczne uważa się zabiegi laserowe. Jednak już wybór odpowiedniego lasera nie jest taki łatwy. Na zabieg, jakim urządzeniem warto się zdecydować? – Rzeczywiście istnieje kilka typów laserów, które były wykorzystywane do zamykania popękanych naczynek i cechowały się różną skutecznością. Od lat za tzw. „złoty standard” w przypadku leczenia teleangiektazji uważa się lasery Neodymowo-Yagowe (Nd:Yag) oraz KTP czy PDL. Konfiguracja obu tych wiązek znajduje się w laserze Gemini lub Cynosure Cynergy. Laser ten posiada dwie wiązki, które wykorzystywane są do usuwania zarówno poszerzonych naczynek czerwonych, jak i niebieskich, ale szczególnie warto polecić je w tym pierwszym przypadku. Przy usuwaniu poszerzonych naczynek występujących w kolorze czerwonym, stosowana jest przede wszystkim krótsza wiązka, która wychwytywana jest przez hemoglobinę, czyli czerwony barwnik krwi. Najnowsze urządzenia są już na tyle precyzyjne i bezpieczne, że można stosować je nawet do usuwania popękanych naczynek na powiekach czy pod oczami, czyli w okolicy jeszcze bardziej delikatnej niż nos – wyjaśnia dr Wojciech Rybak z kliniki Ars Estetica.

Kiedy wiązka lasera wychwytana jest przez hemoglobinę obecną w poszerzonym naczynku, krew przepływająca przez nie ulega podgrzaniu. Wysoka temperatura powoduje z kolei, że ściany naczynka ulegają uszkodzeniu i naczynko zostaje wyłączone z krwiobiegu. W ciągu 3-4 miesięcy naczynko zostaje naturalnie wchłonięte, a zatem nie prześwituje już przez skórę.

3. Zamykanie naczynek niebieskich

Poszerzone naczynka żylne widoczne są na skórze w kolorze niebieskim. Ten typ naczynek również można usuwać laserami Nd:Yag, ale ostatnio pojawiła się alternatywa dla tych urządzeń w postaci laserów barwnikowych, posiadających wiązkę o długości 585 nm. Jednym z najbardziej zaawansowanych technologicznie urządzeń jest platforma Cynosure Cynergy, która wykorzystuje długość fali właściwą dla lasera barwnikowego i długość charakterystyczną dla lasera Nd:Yag, czyli 1064 nm. Takie połączenie umożliwia skuteczniejsze dotarcie do poszerzonych naczynek żylnych.

Zamykanie naczynek żylnych odbywa się w ten sam sposób, w jaki usuwane są poszerzone czerwone naczynka. Cynosure Cynergy można stosować również w okolicy nosa, więc warto zapytać o to urządzenie w klinice, jeśli naszym problemem są popękane naczynka żylne na twarzy.

4. Działania profilaktyczne

Jeśli wiemy, że posiadamy predyspozycje do występowania poszerzonych naczynek lub jesteśmy po zabiegu zamykania naczynek, to warto zastosować działania profilaktyczne. Przede wszystkim powinniśmy unikać wszelkich czynników determinujących powstawanie popękanych naczynek, a zatem: ekspozycji słonecznej i korzystania z solarium, wizyt w saunie, nagłych zmian temperatur oraz silnego wiatru. Stosowanie steroidów w obrębie twarzy, szyi oraz dekoltu również nie jest wskazane. Powinniśmy za to przez cały rok korzystać z kremów posiadających wysokie filtry UVA i UVB. Warto postarać się również o wzmocnienie ścian naczynek od wewnątrz, poprzez stosowanie odpowiedniej diety, bogatej w witaminę C i rutynę. Ponadto w naszym menu warto ograniczyć ostre przyprawy, nie spożywać potraw bardzo gorących oraz unikać alkoholu.

Następny artykuł: Pielęgnacja
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze