Trwa ładowanie...

Jak dbać o cerę naczynkową?

Avatar placeholder
12.02.2020 22:11
Jak dbać o cerę naczynkową?
Jak dbać o cerę naczynkową?

Rumieńce na twarzy pojawiają się, jeżeli stresujemy się czymś, lub gdy na dworze jest za gorąco albo jemy pikantną sałatkę. Jeżeli po chwili skóra na twarzy wraca do normy, to wszystko jest w porządku. Jeśli wstydliwe rumieńce nie chcą zniknąć, trzeba się zastanowić, czy nie mamy cery naczynkowej.

spis treści

1. Czym jest cera naczynkowa?

Cera naczynkowa ujawnia się pod wpływem estrogenu – żeńskiego hormonu płciowego, który działa rozluźniająco na mięśniówkę naczyń. Skóra staje się cieńsza i bardziej wrażliwsza. Niekiedy już u młodych dziewcząt widać pierwsze naczynka, zwłaszcza tych lubiących intensywne opalanie. Ilość widocznych naczynek nasila się po trzydziestce. Wtedy zmniejsza się ilość kolagenu, a za tym idzie pogorszenie się mikrokrążenia. Cera naczynkowata najczęściej występuje u kobiet.

Czytaj więcej

Zobacz film: "10 urodowych trików, które musisz znać"

2. Pielęgnacja cery naczynkowej

Najważniejsze jest oczyszczanie skóry twarzy. Mleczko powinno być delikatne i na opakowaniu musi być informacja, że jest ono przeznaczone do cery naczynkowatej lub alergicznej. Inne preparaty do mycia należy spłukiwać przegotowana wodą. Trzeba unikać twardej wody z kranu i tej o wysokiej temperaturze, gdyż gorąca źle wpływa na naczynka – jeszcze bardziej je rozszerza. Peeling warto stosować co 10-14 dni i powinien być enzymatyczny. Ziarnisty jest zbyt agresywny dla tego typu cery. Złuszczanie naskórka pobudza go do budowania nowych komórek, skóra dzięki temu staje się twardsza, a naczynka mniej widoczne.

3. Kosmetyki do cery naczynkowej

Przede wszystkim należy wystrzegać się takich składników kosmetyków do codziennej pielęgnacji jak alkohol etylowy, aceton, mentol, glikol propylenowy, kwas witaminy A i mocznik. Niektóre firmy kosmetyczne prowadzą specjalną linię do cery naczynkowej. Warto z tego korzystać, gdyż są to preparaty oczyszczające, nawilżające, pielęgnujące. Oczywiście można korzystać z produktów różnych firm, o ile ich preparaty nie zawierają składników, na które źle reaguje cera naczynkowa. Krem do codziennego stosowania jest najważniejszy - powinien skutecznie chronić skórę przed słońcem (krem z filtrem anty-UV 15, a latem 25–30). Zimą należy zaopatrzyć się w krem tłusty, aby zapewnić cerze naczynkowatej ochronę przed mrozem.

3.1. Kremy do cery naczynkowej

Do pielęgnacji skóry służą takie preparaty, które zawierają:

  • witaminę C – uszczelnia i wzmacnia naczynka krwionośne
  • witaminę H – zapobiega podskórnym krwotokom
  • rutynę – wzmacnia ścianki naczyń włosowatych
  • wyciąg z kasztanowca – działa przeciwzapalnie
  • wyciąg z kwiatów mirtu – poprawia elastyczność.

Do mniej znanych, a ważnych składników należą ekstrakt z miłorzębu japońskiego, który uszczelnia ścianki naczyń i wyciąg z oczaru wirginijskiego działający przeciwzapalnie i ściągająco.

4. Cera naczynkowa a makijaż

Cera naczynkowa łatwo ukrywa się pod zwyczajnym fluidem i pudrem. Gdy jednak to nie pomoże, należy spróbować korektora z zielonymi pigmentami. Na skórę nanosi się go punktowo i rozprowadza palcem w delikatny sposób. Następnie na tę warstwę można nałożyć podkład w naturalnym kolorze. Potem warto użyć pudru, aby nadać skórze jedwabisty wygląd i pozbyć się błyszczenia. Osoby z cerą naczynkowatą powinny unikać różowego pudru, można go zastąpić brązowym lub bezbarwnym. Pielęgnacja cery naczynkowej nie jest niczym trudnym, wystarczy dbać o odpowiednie kosmetyki i stosować dobrze maskujący makijaż.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze