Trwa ładowanie...

Leczenie cery naczynkowej

Avatar placeholder
26.09.2015 13:01
Leczenie cery naczynkowej
Leczenie cery naczynkowej (Zdjęcie kobiety poddawanej zabiegom kosmetycznym / Shutterstock)

Cera naczynkowa przysparza wielu problemów. Powoduje, że kobiety boją się, iż rumieńce na twarzy utrzymywać się będą dwie, trzy godziny po wejściu z mrozu do ciepłego pomieszczenia. Ponadto z powodu ryzyka pojawienia się rumieńców rezygnują z wypicia nawet odrobiny alkoholu czy zjedzenia ostro przyprawionego dania. Pielęgnacja cery naczynkowej wymaga stosowania odpowiedniej diety dla cery naczynkowej i zabiegów do cery naczynkowej. Z tego typu zaburzeniami można walczyć przez zastosowanie dobrych kosmetyków do cery naczynkowej lub leczenie zabiegowe.

1. Charakterystyka cery naczynkowej

W zdrowej skórze naczynka powierzchniowe są mocne i elastyczne, sprawnie się kurczą i rozkurczają. Czasem ulegają zniekształceniom i nadmiernym rozszerzeniom. Ponadto prześwitują przez naskórek w postaci czerwonych nitek. W niektórych przypadkach ściśle przylegają one do siebie, tworząc jednorodne zaczerwienienie, tzw. rumieniec. Gdy mechanizm rozszerzania i kurczenia się nie działa prawidłowo, naczynka krwionośne bardziej się poszerzają, a rumień trwa coraz dłużej. Pajączki na twarzy to popularna nazwa naczynek, które powiększyły się na stałe.

Pielęgnacja dla cery naczynkowej
Pielęgnacja dla cery naczynkowej

Cera naczynkowa wymaga specjalnej pielęgnacji. Z zaburzeniami naczynkowymi można walczyć przez zastosowanie

zobacz galerię
Zobacz film: "Regeneracja skóry po zimie"

Do najczęściej występujących przyczyn ich powstawania zalicza się:

  • skłonności dziedziczne,
  • nadmiar estrogenów, które rozluźniają ścianki naczyń,
  • zażywanie środków antykoncepcyjnych z estrogenem,
  • promieniowanie UVA naturalne i sztuczne (solarium, sauna),
  • sterydy w długotrwałej terapii,
  • stosowanie peelingów ziarnistych, które niszczą powierzchniowo położone naczynia.

Poza tym naczynkom nie sprzyja alkohol, wiatr, gorące potrawy oraz duże wahania temperatur.

2. Pielęgnacja cery naczynkowej

Zabiegi do cery naczynkowej:

  • Elektrokoagulacja – to zabieg polegający na koagulacji tkanek za pomocą prądu o wysokiej częstotliwości. Polega na dotknięciu złotą elektrodą każdego poszerzonego naczynka, aby spowodować jego zamknięcie. Tym sposobem usuwa się naczynka z twarzy i górnej części ciała. Po zabiegu pacjenci odczuwają podrażnienie i zaczerwienienie skóry. Czas gojenia trwa zazwyczaj do trzech dni. W metodzie tej wykorzystuje się prąd elektryczny, dlatego nie mogą z niej skorzystać osoby chore na nowotwór lub z rozrusznikami serca.
  • Lasery – to metoda polegająca na naświetlaniu skóry promieniami o odpowiednich parametrach. Hemoglobina pochłania światło lasera, co powoduje podgrzanie i termiczną koagulację naczyń. Niestety, po zastosowaniu lasera na skórze pojawiają się silne plamki, które utrzymują się aż do 10 dni po zabiegu.
  • Kriochirurgia – to zamykanie poszerzonego naczynka przez wymrożenie przy użyciu podtlenku azotu. Zabieg ten stosuje się u osób z przeciwwskazaniami do elektrokoagulacji.
  • Skleroterapia – to sposób usuwania pajączków z ud, okolicy podkolanowej, podudzia i okolicy kostki.

Żadna z tych metod leczenia nie może być zastosowana, jeśli na skórze występują zmiany zapalne.

Nie można narażać cery naczynkowej na działanie czynników, które powodują rozszerzenie się naczynek. Niewskazane jest korzystanie z solarium, sauny czy kąpieli słonecznych. Wychodząc na słońce, trzeba zabezpieczać skórę kremami z filtrami, także w okresie jesienno-zimowym. Poza tym ogromne znaczenie ma uzupełnianie niedoborów witaminowych, głównie witamin B2, PP i C.

Następny artykuł: Wpływ flawonoidów na cerę naczyniową
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze