Trwa ładowanie...

Protezy teleskopowe – budowa, wskazania, zalety, wady

Protezy teleskopowe wykorzystywane są w uzupełnieniu protetycznym braków zębowych. Protezy teleskopowe ze względu na szereg zalet coraz częściej wypierają tradycyjne, najbardziej rozpowszechnione protezy akrylowe. Taki typ protezy jest rozwiązaniem nie tylko uzupełniającym braki, ale też usprawniającym aparat żucia.

spis treści

1. Protezy teleskopowe – budowa

Najważniejszym elementem, który utrzymuje protezy teleskopowe jest korona teleskopowa – wewnętrzna i zewnętrzna. Ta pierwsza składowa protezy teleskopowej, czyli korona wewnętrzna, jest na stałe zacementowana na zębie, który pozostał w jamie ustnej i wcześniej został specjalnie przygotowany przez stomatologa, czyli oszlifowany. Wykonana jest ona najczęściej z metalu. Do jej budowy używa się też cerkonu. Druga składowa protezy teleskopowej, korona zewnętrzna, pełni funkcję łącznika z zębem filarowym. Korona zewnętrzna, czyli widoczna część protezy teleskopowej, to część metalowa, która pokryta może być zarówno porcelaną, jak i kompozytem. Dzięki temu, że obydwie korony mają równoległe ściany, proteza teleskopowa mocno i bardzo dobrze ulokowana jest w jamie ustnej. Proteza teleskopowa nie przesuwa się więc w czasie żucia pokarmów i podczas mówienia.

Zobacz film: "10 urodowych trików, które musisz znać"

2. Protezy teleskopowe – wskazania

Jest kilka wskazań do zastosowania protezy teleskopowe. Wskazane są one dla pewnych grup pacjentów. Przede wszystkim zaleca się je osobom, które cierpią na paradontozę, gdyż przytrzymują one rozchwiane zęby. Protezy teleskopowe zaleca się też pacjentom do tej pory niekorzystającym z protez zębowych oraz tym, którzy utracili zęby boczne i w znacznym stopniu mają starte zęby przednie. Przede wszystkim protezy teleskopowe mogą nosić pacjenci, którzy regularnie odwiedzają dentystę i dbają o higienę jamy ustnej.

Stomatologia estetyczna: przed i po
Stomatologia estetyczna: przed i po [14 zdjęć]

Przekonaj się, co aparat ortodontyczny, korony, licówki, wybielanie zębów, mosty, implanty, korekta

zobacz galerię

3. Protezy teleskopowe – zalety

Bez wątpienia można wymienić szereg zalet protez teleskopowych. Najważniejszą z nich jest wspomniana wyżej stabilność i bardzo dobre trzymanie w jamie ustnej. Protezy teleskopowe odciążają też zęby filarowe, czyli te, które pozostały jako uzębienie resztkowe. Protezy takie pełnią też funkcję ochronną zębów filarowych – dzięki ich zastosowaniu zęby chronione są przed próchnicą. Dzięki protezom teleskopowym można przez dłuższy czas utrzymać uzębienie, które pozostało, gdyż spełniają one też funkcję jego szynowania. Pozostałe zalety protez teleskopowych to:

  • łatwość w dbałości o ich higienę,
  • dłuższa niż w protezach tradycyjnych żywotność,
  • dzięki stabilności pozytywnie wpływa na pewność siebie osoby, która ją nosi,
  • możliwość zredukowania płyty protezy, w porównaniu do protez tradycyjnych, co z kolei wpływa na lepsze odczuwanie smaków.

Zobacz także:

4. Protezy teleskopowe – wady

Oprócz zalet protezy teleskopowe posiadają też kilka wad. Do głównej zalicza się zwiększone ryzyko pojawienia się chorób przyzębia i stanów zapalnych tej części. Aby z kolei zapobiec tym chorobom, należy regularnie szczotkować zęby i utrzymywać prawidłową higienę jamy ustnej. Wadą protez teleskopowych jest też wyższa cena w porównaniu z protezą tradycyjną. Wadą dla niektórych pacjentów może być też konieczność zgłaszania się, najczęściej co 6 miesięcy, na wizyty kontrolne.

Lek. dent. Konrad Rutkowski
Protezy teleskopowe – budowa, wskazania, zalety, wady
Protezy teleskopowe – budowa, wskazania, zalety, wady
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze
Szukaj innego lekarza
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.