Naprawa protezy – charakterystyka, renowacja, dbanie o protezę
Protezy mają przede wszystkim za zadanie uzupełniać braki zębowe, które powstają w jamie ustnej. Nie ulegają chorobom tak jak zęby naturalne, ale w wyniku niewłaściwej higieny czy po prostu codziennego używania ich mogą zostać uszkodzone. Naprawy protezy można dokonać w pracowni protetycznej lub laboratorium w gabinecie stomatologicznym.
1. Naprawa protezy – charakterystyka
Są dwa rodzaje protez: stałe oraz ruchome. Protezy stałe to przede wszystkim korony porcelanowe i mosty na podbudowie metalowej lub niemetalowej. Naprawa protezy stałej jest konieczna, gdy dojdzie do uszkodzeń w koronach. Protezy ruchome to najczęściej uzupełnienia nylonowe, akrylowe oraz szkieletowe. Zarówno jedne, jak i drugie służą do rekonstrukcji braków zębowych oraz przywróceniu komfortu i estetyki uśmiechu. Naprawa protezy ruchomej jest konieczna, gdy np. dojdzie do złamania uzupełnienia. Protezy stałe zakładane są po usunięciu wszystkich zębów, natomiast ruchome nie wymagają takich zabiegów. Niezależnie od rodzaju protezy stomatolog musi pobrać wyciski z jamy ustnej pacjenta, aby wykonać protezę, która będzie idealnie dopasowana i wygodna dla pacjenta. Naprawa protezy jest ważna zarówno w pierwszym, jak i drugim przypadku.
2. Naprawa protezy – renowacja
Naprawa protezy powinna być przeprowadzona jak najszybciej po jej uszkodzeniu. Naprawa protezy wykonywana jest głównie w pracowniach lub laboratoriach protetycznych. Naprawa protezy przebiega najczęściej bardzo szybko oraz z użyciem materiału z którego jest wykonana. W pracowniach protetycznych wykonuje się pełny zakres naprawy protez zębowych. Specjaliści usuwają pęknięcia oraz złamania poprzez ponowne i trwałe połączenie elementów.
Zajmują się również naprawą mostów oraz koron, usuwają powstające w protezie odpryski. Jeśli proteza uległa pęknięciu, najczęściej zostaje wzmocniona specjalistycznym materiałem protetycznym. Do naprawy protezy stosuje się siatkę lub metalowy łuk wtapiany w tworzywo, z którego wykonano protezę. Jeśli proteza znów pęknie, pacjent ma pewność, że mimo uszkodzenia będzie ona pełniła swoją funkcję. Jaki jest czas naprawy protezy? Naprawa protezy jest bardzo szybka i trwa zaledwie około dwóch godzin. Należy pamiętać, aby nigdy nie podejmować się naprawy protezy samodzielnie, gdyż może to stanowić zagrożenie dla własnego zdrowia i życia.
3. Naprawa protezy – dbanie o protezę
Jeśli pacjent chce zapobiec pęknięciu protezy, może poprosić protetyka o wzmocnienie jej dodatkowymi elementami wtapianymi w tworzywo. W przypadku naprawy protezy takie wzmocnienia są montowane w celu zapobiegania kolejnym uszkodzeniom. Aby naprawa protezy nie nastąpiła zbyt szybko, należy dbać o właściwą ich higienę. Konieczne stosowanie jest środków czyszczących przeznaczonych do tego typu produktów.
Zobacz także:
Protez nie należy czyścić szczoteczkami i pastami przeznaczonymi do higieny naturalnego uzębienia. Protezę należy przechowywać w specjalnie przeznaczonym do tego pojemniku. Pamiętać należy również o codziennej higienie jamy ustnej po wyjęciu i przed włożeniem protezy zębowej. Dwa razy w miesiącu należy przeprowadzać zabieg dezynfekcji protezy, jeśli osadził się na niej kamień nie wolno samodzielnie go usuwać, lecz zgłosić się do specjalisty. Aby skutecznie dbać o higienę protezy i ustrzec się naprawy protezy, można zaopatrzyć się dodatkowo w ultradźwiękową lub soniczną myjkę do protez.