Trwa ładowanie...

Rekonstrukcje protetyczne zniszczonych zębów – protezy

Rekonstrukcje protetyczne zniszczonych zębów to nic innego jak protezy, które uzupełniają braki w uzębieniu. Protezy takie mogą być montowane na stałe lub ruchome. Protetyka stomatologiczna pozwala w dzisiejszych czasach na piękny uśmiech pomimo utraty zębów stałych. Jak zbudowana jest proteza? Jak wykonuje się rekonstrukcje protetyczne zniszczonych zębów?

Zobacz film: "10 urodowych trików, które musisz znać"

spis treści

1. Rekonstrukcje protetyczne zniszczonych zębów – rodzaje protez

W rekonstrukcji protetycznej zniszczonych zębów możemy wykorzystać protezy stałe lub ruchome. Warto jednak pamiętać, że proteza – zarówno ruchoma, jak i stała - z czasem się zużywa i należy ją wymienić na nową.

Protezy stałe są na stałe zamontowane w jamie ustnej. Protezy stałe to mosty protetyczne, wkłady koronowe i koronowo-korzeniowe oraz korony. Do protez ruchomych zaliczamy protezy nakładowe i protezy szkieletowe.

Wybór rekonstrukcji protetycznej zniszczonych zębów
Wybór rekonstrukcji protetycznej zniszczonych zębów

2. Rekonstrukcje protetyczne zniszczonych zębów – wygląd protezy

Braki w uzębieniu po zniszczonych i usuniętych zębach uzupełnia się mostami protetycznymi. Most taki zbudowany jest z przęsła oraz korony protetycznej, które odtwarzają kształt zębów. Jeżeli pacjent posiada bardzo zniszczone zęby, które należy wcześniej usunąć, most protetyczny montuje się na filarze w postaci implanta. Jeżeli pacjent posiada stałe zęby, wówczas filarem mostu protetycznego staje się oszlifowany ząb.

Rekonstruując zniszczone zęby poprzez montaż mostu protetycznego, możemy wykonać go w technice porcelany na metalu. Warunkiem tej techniki jest mocna podstawa. Może to być odpowiednio wyleczony kanał korzenia oraz zdrowe przyzębie.

3. Rekonstrukcje protetyczne zniszczonych zębów – zakładanie protez

Protezy mogą być jednolite i złożone. Jednolite protezy w rekonstrukcji protetycznej zniszczonych zębów, wykonane są z jednego rodzaju materiału, na przykład, z akrylu, metalu lub porcelany. Warto przy tym wspomnieć, że obecnie najpopularniejsza jest porcelana. Protezy złożone w podstawie są wykonane z metalu, ale widoczna część pokryta jest estetycznym materiałem, którego kolor zbliżony jest do barwy zębów.

Jeżeli cała rekonstrukcja protetyczna ma oprzeć się na zębach pacjenta, należy dobrze je przygotować – wyszlifować. Po przygotowaniu filara, na którym powstanie most protetyczny, wykonuje się wycisk oraz dobiera się odcień protezy. Na czas przygotowania rekonstrukcji protetycznej, pacjent otrzymuje tymczasowe uzupełnienie. W przypadku kiedy pacjent nie posiada odpowiedniego filara własnego – na przykład, zęby trzeba było usunąć, gdyż okazały się zbyt zniszczone – wykonuje się implanty. Implanty dają stabilną i mocną podstawę dla mostu protetycznego przy rekonstrukcji protetycznej zniszczonych zębów.

7 nawyków, które niszczą zęby
7 nawyków, które niszczą zęby [7 zdjęć]

Czy zdarza ci się gryźć ołówek, kiedy koncentrujesz się na pracy lub nauce? Rozgryzasz kostki lodu,

zobacz galerię

Rekonstrukcja protetyczna zniszczonych zębów nie jest dana na zawsze. Każdy pacjent powinien pamiętać o tym, że wszystko ulega zużyciu. Dlatego, chcąc cieszyć się dłużej pięknym i zdrowym uśmiechem, należy dobrze dbać o higienę jamy ustnej. Istotne jest także dokładne czyszczenie pod przęsłami mostu protetycznego.

Lek. dent. Konrad Rutkowski
Następny artykuł: Koronki
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze
Szukaj innego lekarza
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.