Rekonstrukcje protetyczne zniszczonych zębów – protezy
Rekonstrukcje protetyczne zniszczonych zębów to nic innego jak protezy, które uzupełniają braki w uzębieniu. Protezy takie mogą być montowane na stałe lub ruchome. Protetyka stomatologiczna pozwala w dzisiejszych czasach na piękny uśmiech pomimo utraty zębów stałych. Jak zbudowana jest proteza? Jak wykonuje się rekonstrukcje protetyczne zniszczonych zębów?
1. Rekonstrukcje protetyczne zniszczonych zębów – rodzaje protez
W rekonstrukcji protetycznej zniszczonych zębów możemy wykorzystać protezy stałe lub ruchome. Warto jednak pamiętać, że proteza – zarówno ruchoma, jak i stała - z czasem się zużywa i należy ją wymienić na nową.
Protezy stałe są na stałe zamontowane w jamie ustnej. Protezy stałe to mosty protetyczne, wkłady koronowe i koronowo-korzeniowe oraz korony. Do protez ruchomych zaliczamy protezy nakładowe i protezy szkieletowe.
2. Rekonstrukcje protetyczne zniszczonych zębów – wygląd protezy
Braki w uzębieniu po zniszczonych i usuniętych zębach uzupełnia się mostami protetycznymi. Most taki zbudowany jest z przęsła oraz korony protetycznej, które odtwarzają kształt zębów. Jeżeli pacjent posiada bardzo zniszczone zęby, które należy wcześniej usunąć, most protetyczny montuje się na filarze w postaci implanta. Jeżeli pacjent posiada stałe zęby, wówczas filarem mostu protetycznego staje się oszlifowany ząb.
Rekonstruując zniszczone zęby poprzez montaż mostu protetycznego, możemy wykonać go w technice porcelany na metalu. Warunkiem tej techniki jest mocna podstawa. Może to być odpowiednio wyleczony kanał korzenia oraz zdrowe przyzębie.
3. Rekonstrukcje protetyczne zniszczonych zębów – zakładanie protez
Protezy mogą być jednolite i złożone. Jednolite protezy w rekonstrukcji protetycznej zniszczonych zębów, wykonane są z jednego rodzaju materiału, na przykład, z akrylu, metalu lub porcelany. Warto przy tym wspomnieć, że obecnie najpopularniejsza jest porcelana. Protezy złożone w podstawie są wykonane z metalu, ale widoczna część pokryta jest estetycznym materiałem, którego kolor zbliżony jest do barwy zębów.
Jeżeli cała rekonstrukcja protetyczna ma oprzeć się na zębach pacjenta, należy dobrze je przygotować – wyszlifować. Po przygotowaniu filara, na którym powstanie most protetyczny, wykonuje się wycisk oraz dobiera się odcień protezy. Na czas przygotowania rekonstrukcji protetycznej, pacjent otrzymuje tymczasowe uzupełnienie. W przypadku kiedy pacjent nie posiada odpowiedniego filara własnego – na przykład, zęby trzeba było usunąć, gdyż okazały się zbyt zniszczone – wykonuje się implanty. Implanty dają stabilną i mocną podstawę dla mostu protetycznego przy rekonstrukcji protetycznej zniszczonych zębów.
Rekonstrukcja protetyczna zniszczonych zębów nie jest dana na zawsze. Każdy pacjent powinien pamiętać o tym, że wszystko ulega zużyciu. Dlatego, chcąc cieszyć się dłużej pięknym i zdrowym uśmiechem, należy dobrze dbać o higienę jamy ustnej. Istotne jest także dokładne czyszczenie pod przęsłami mostu protetycznego.