Trwa ładowanie...

Rehabilitacja protetyczna – wskazania, etapy, przebudowa zwarcia, efekty

Rehabilitacja protetyczna ma na celu nie tylko odbudowę brakujących lub zniszczonych zębów. Jej celem jest też naprawienie relacji szczęki do żuchwy, a co za tym idzie przywraca prawidłowe funkcje narządu żucia. Dzięki rehabilitacji protetycznej zahamowany zostaje też rozwój chorób jamy ustnej.

spis treści

1. Wskazania do rehabilitacji protetycznej

Rehabilitacji protetycznej powinny poddać się przede wszystkim osoby, u których trzy składowe – zęby, mięśnie, staw skroniowo-żuchwowy - nie pracują zgodnie. Przyczynia się to z kolei do powstania wielu kolejnych problemów. Można wyróżnić kilka wskazań do rehabilitacji protetycznej. Należy się jej poddać przede wszystkim, gdy:

Zobacz film: "10 urodowych trików, które musisz znać"

  • w uzębieniu występują braki zarówno mnogie, jak pojedyncze; rehabilitacja protetyczna jest też wykonywana u pacjentów bezzębnych;
  • cierpimy na nawyk zaciskania zębów lub zgrzytania nimi,
  • zęby są starte, pokruszone lub w inny sposób zniszczone,
  • kontakty międzyzębowe są patologiczne, powstają między innymi w wyniku nawyku zaciskania zębów,
  • pacjent posiada wszystkie zęby, ale jego zgryz jest nieprawidłowy.

2. Plan rehabilitacji protetycznej

Rehabilitacja protetyczna jest procesem, który składa się z wielu etapów. Zanim końcowy efekt w postaci pięknych zębów będzie osiągnięty, pacjent musi przejść szereg wizyt u stomatologa. Pierwszym etapem rehabilitacji protetycznej jest przeprowadzenie z pacjentem wywiadu oraz pełnej diagnostyki jego uzębienia. Stomatolog po badaniu klinicznym ocenia stan uzębienia, zgryz, braki zębowe itd. Może również skierować na pantomogram. Po postawieniu diagnozy specjalista przedstawia pacjentowi plan rehabilitacji protetycznej, omawia dostępne metody (protezy, korony, mosty, licówki), pomaga dokonać wyboru. Jeżeli jest to konieczne, stomatolog leczy chore zęby lub wykonuje leczenie zachowawcze (jak np. skaling). Bywa też, że jednym z etapów rehabilitacji protetycznej jest wykonanie uzupełnienia tymczasowego. Ostatnim etapem natomiast jest ostateczny materiał protetyczny – jego przymierzenie i zaakceptowanie.

Stomatologia estetyczna: przed i po
Stomatologia estetyczna: przed i po [14 zdjęć]

Przekonaj się, co aparat ortodontyczny, korony, licówki, wybielanie zębów, mosty, implanty, korekta

zobacz galerię

3. Przebudowa zwarcia

Rehabilitacja protetyczna, której celem jest przebudowa zwarcia i zgryzu, polega na przywróceniu prawidłowości w obrębie łuków zębowych i ich wzajemnym stosunku. Przebudowa zwarcia potrzebna jest, gdy dochodzi do nieprawidłowych kontaktów międzyzębowych. W tym przypadku wskazana jest rehabilitacja protetyczna, gdyż takie patologie mogą doprowadzić do między innymi: starcia zębów, ruchomości zębów i ich przemieszczania się w łuku zębowym, złamań lub zniszczeń w koronach zębów. Taki stan może też doprowadzić do nieprawidłowości w obrębie stawu skroniowo-żuchwowego. Kiedy przypadek jest prosty, taka rehabilitacja protetyczna jest jednoetapowa i rutynowa. Inaczej jest w przypadkach trudnych – rehabilitacja protetyczna jest wtedy nie tylko długa, ale też wymaga doświadczenia lekarza.

Zobacz także:

4. Efekty rehabilitacji aparatu żucia

Głównym efektem rehabilitacji protetycznej jest naprawa źle do tej pory funkcjonującego aparatu żucia. To z kolei przyczynia się do poprawy wszelkich funkcji, jak np. artykulacji czy przeżuwania pokarmów. Oczywiście nie bez znaczenia pozostają efekty estetyczne powstałe po zastosowaniu rehabilitacji protetycznej. Braki w uzębieniu lub zniszczenie pojedynczych zębów źle wpływa na pewność siebie pacjenta i często są one przyczyną wstydu. Poddając się rehabilitacji protetycznej, można zapomnieć o tym problemie i zyskać utraconą pewność siebie. Zdrowy i piękny uśmiech to najbardziej widoczny efekt rehabilitacji protetycznej.

Lek. dent. Konrad Rutkowski
Rehabilitacja protetyczna – wskazania, etapy, przebudowa zwarcia, efekty
Rehabilitacja protetyczna – wskazania, etapy, przebudowa zwarcia, efekty
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze
Szukaj innego lekarza
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.