Trwa ładowanie...

Samoopalacz do twarzy – działanie, stosowanie, środki ostrożności

Avatar placeholder
12.05.2023 09:29
Samoopalacz do twarzy to alternatywa dla opalania na słońca lub solarium.
Samoopalacz do twarzy to alternatywa dla opalania na słońca lub solarium. (adobestock)

Samoopalacz do twarzy to sposób na szybką, piękną opaleniznę. Efekt jego działania jest jednak nietrwały, ponieważ utrzymuje się na skórze zaledwie kilka dni. Dlaczego tak się dzieje i co robić, by opalenizną cieszyć się dłużej? Co warto wiedzieć o aplikacji samoopalacza? Jak go nakładać?

spis treści

1. Co to jest samoopalacz do twarzy?

Samoopalacz do twarzy to produkt, który zapewnia efekt opalenizny. Można się nim cieszyć się bez względu na pogodę, przez cały rok, już po pierwszym zastosowaniu.

To alternatywa dla opalania tradycyjnego, ale i solarium, kosmetyków brązujących, naturalnych preparatów przyciemniających skórę, opalania natryskowego czy zastrzyków z melatoniną.

To dobre rozwiązanie dla osób, które nie lubią spędzać czasu na słońcu lub nie mogą tego robić z przyczyn zdrowotnych, a mimo to chcą mieć skórę o pięknym odcieniu.

Zobacz film: "5 porad jak poprawnie używać samoopalacza"

2. Jak działa samoopalacz do twarzy?

Samoopalacz działa, ponieważ zawiera DHA, to jest dihydroksyaceton (trzywęglowy cukier), a także erytrozę, które wchodzą w reakcję z aminokwasami zawartymi w skórze. To powoduje zmianę jej koloru.

Opalenizna otrzymana za pomocą samoopalacza nie jest trwała. Zawarte w nim składniki nie docierają do skóry właściwej, co oznacza, że zmiany zachodzą jedynie w zewnętrznych jej warstwach.

Te z czasem ulegają złuszczeniu, przez co opalenizna znika. W celu utrzymania efektu stałej opalenizny należy regularnie używać samoopalacza.

3. Jak wybrać samoopalacz do twarzy?

Występuje wiele rodzajów samoopalaczy. Można kupić balsam, żel, krem, mgiełkę, masło, mus, eliksir, olejek, spray czy piankę. Wszystkie są tak samo skuteczne. Dobrze wybrać produkt najłatwiejszy w użyciu.

By opalenizna nie była zbyt ciemna i nie wyglądała nienaturalnie, należy wybrać samoopalacz ciemniejszy od skóry zaledwie o kilka odcieni.

To pozwoli uniknąć nienaturalnego efektu czy charakterystycznego pomarańczowego odcienia. Zdecydowanie lepiej wybrać produkt jaśniejszy niż ciemniejszy. Jeśli będzie za jasny, można go nałożyć ponownie.

Bardzo ważne jest, by chcąc zastosować samoopalacz na twarz, wybrać produkt przeznaczony do tej części ciała.

Kosmetyki te działają stopniowo, są też nieco delikatniejsze niż klasyczne samoopalacze do ciała. To zapobiega powstawaniu smug czy plam.

Trzeba pamiętać, że skóra twarzy jest cieńsza, delikatniejsza i bardziej wrażliwa niż inne części ciała. Samoopalacz, który nadaje się dla ciała, nie nadaje się dla twarzy.

4. Jak stosować samoopalacz na twarz?

Przed zastosowaniem samoopalacza na skórę twarzy, najlepiej dzień przed aplikacją, dobrze jest zrobić delikatny peeling (najlepiej enzymatyczny, nie mechaniczny).

Łagodne złuszczenie naskórka sprawi, że opalenizna będzie bardziej równomierna, zmniejszy to także ryzyko powstania plam. Im gładsza skóra, tym bardziej równomierna opalenizna.

Trzeba również pamiętać o tym, by skóra twarzy była nawilżona i w dobrej kondycji. W przeciwnym razie samoopalacz może podkreślić defekty, także suche miejsca, poprzez nadmierne zabarwienie naskórka.

Samoopalacz też nie zadziała jak korektor, nie zakryje problemów skórnych, podobnie jak naturalna opalenizna pochodząca z reakcji melanocytów na działanie promieniowania UV.

Im bardziej skóra jest nawilżona, tym lepiej przyjmuje kolor. Dlatego po złuszczeniu naskórka dobrze nałożyć na noc nawilżająco-odżywczą maskę lub krem.

Niezależnie od wybranej formuły produktu, samoopalacz trzeba aplikować zawsze zgodnie ze wskazówkami podanymi przez producenta.

Najlepiej nakładać go okrężnymi ruchami na suchą i oczyszczoną skórę twarzy, szyi i dekoltu. Stosuje się taką ilość produktu, jak zwykłego kremu. Warto go wmasować w skórę.

Po nałożeniu trzeba umyć ręce wnętrza dłoni ciepłą wodą z mydłem oraz wyczyścić paznokcie. Alternatywą jest użycie rękawiczek jednorazowych.

Samoopalacz musi się wchłonąć, co może to potrwać nawet do 30 minut. Po upływie czasu wskazanego przez producenta trzeba zmyć samoopalacz z powierzchni skóry. Położenie się z nim spać oznacza ryzyko powstania zacieków i nierówności.

5. Środki ostrożności

Stosując samoopalacz do twarzy i ciała bardzo ważne jest, by pamiętać nie tylko o dobraniu kosmetyku do karnacji, przygotowaniu skóry i dokładnym nałożeniu preparatu. Trzeba także zachować środki ostrożności. Co to znaczy?

Warto pamiętać, że samoopalacz nie zabezpiecza skóry przed działaniem promieniowania UV. Zawsze należy pamiętać o aplikacji kremu z filtrem o odpowiednim SPF.

Ponadto po użyciu kosmetyku samoopalającego nie wolno iść na basen, na siłownię czy do sauny, a i korzystać z gorących kąpieli. Dlaczego? Para wodna lub pot mogą sprawić, że na skórze powstaną nierówności lub zacieki.

Istotny jest także sposób przechowywania samoopalaczy. Przede wszystkim nie wolno poddawać ich działaniu wysokich temperatur, ponieważ zawarty w nich DHA może rozkładać się na rakotwórczy formaldehyd. Trzeba też stosować świeże produkty.

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze