Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Dr Krystyna Pogoń

Siedzący tryb życia a aktywność fizyczna

 Katarzyna Krupka
15.11.2018 11:05
Siedzący tryb życia a aktywność fizyczna
Siedzący tryb życia a aktywność fizyczna

Światowa Organizacja Zdrowia zaleca, aby na aktywność fizyczną poświęcać przynajmniej 150 minut tygodniowo. Zwłaszcza jeśli twój tryb pracy związany jest z ośmiogodzinnym siedzeniem. Najnowsze badania wskazują jednak, że aby zminimalizować jego groźne dla zdrowia skutki powinniśmy ruszać się znacznie więcej.

Skutki siedzącego takiego trybu życia są zatrważające. Długie przebywanie w pozycji siedzącej przed komputerem czy telewizorem prowadzi do rozwoju wielu chorób. Przede wszystkim kręgosłupa, ale nie tylko. Żylaki, cellulit, nadwaga i otyłość, zaburzenia krążenia, zawał, zaparcia, hemoroidy, to tylko niektóre schorzenia.

Brak aktywności fizycznej może również prowadzić do rozwoju cukrzycy, chorób układu sercowo – naczyniowego oraz nowotworów.

Czy można im zapobiec? Oczywiście. Zdrowa, zbilansowana dieta oraz regularna aktywność fizyczna pomogą cieszyć się dobrym zdrowiem aż do późnej starości. WHO sugeruje, że optymalna dawka ruchu to 150 minut tygodniowo.

Zobacz film: "Wysiłek fizyczny a endorfiny"

O krok dalej w wyznaczeniu optymalnej codziennej aktywności fizycznej poszli naukowcy z Norwegian School of Sports Sciences i Uniwersytetu w Cambridge, którzy wyniki swoich najnowszych badań opublikowali w prestiżowym czasopiśmie medycznym „The Lancet”.

Materiały powstały w związku ze zbliżającymi się igrzyskami olimpijskimi w Rio de Janeiro. Autorzy artykułów ostrzegają, że od ostatniej olimpiady w 2012 roku nastąpił zdecydowanie zbyt mały progres jeśli chodzi o walkę z globalnym już problemem braku aktywności fizycznej.

Zdaniem naukowców jedna czwarta populacji wciąż nie spełnia nawet minimalnych zaleceń dotyczących codziennej dawki ruchu.

Badacze przeanalizowali dane zdrowotne ponad miliona osób. Tym sposobem chcieli przekonać się ile godzin codziennej aktywności pomoże wyeliminować związek pomiędzy siedzącym trybem życia, a zwiększonym ryzykiem zgonu na takie przypadłości jak choroba wieńcowa, udar mózgu, cukrzyca typu 2, rak piersi i jelita grubego.

Okazuje się, że osoby, które siedziały przez 8 godzin dziennie, ale były aktywne fizycznie miały znacznie niższe prawdopodobieństwo przedwczesnej śmierci nawet w porównaniu z tymi badanymi, którzy prowadzili siedzący tryb życia w mniejszym wymiarze godzin dziennie, ale nie poświęcali czasu na ruch.

Wyniki badań wskazują, że zagrożenie zostało wyeliminowane u osób, które codziennie przez minimum godzinę dziennie były aktywne fizycznie.

I właśnie taki czas na ruch powinny poświęcać osoby pracujące lub przebywające przez większą część dnia w pozycji siedzącej. Naukowcy uważają, że liczy się każda forma aktywności fizycznej - może to być szybki marsz do pracy, bieganie z psem po parku czy jeżdżenie rekreacyjne na rowerze.

Najwyższe ryzyko przedwczesnej śmierci odnotowano u tych, którzy siedzieli przez 8 godzin dziennie i byli nieaktywni.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze