Trwa ładowanie...

Slackline – zasady, odmiany, sprzęt, trening, zalety

Avatar placeholder
29.04.2021 11:42
Slackline – zasady, odmiany, sprzęt, trening, zalety
Slackline – zasady, odmiany, sprzęt, trening, zalety

Slackline to młoda forma aktywności fizycznej, która polega na przemieszczaniu się oraz wykonywaniu akrobacji na rozpiętej pomiędzy dwoma, odległymi punktami taśmie. Slackline jest sportem niezwykle trudnym, ale bardzo mocno angażującym do pracy wszystkie mięśnie. Slacklinie czerpie ze wspinaczki. Jak wygląda prawidłowa technika ćwiczeń na slacklinie oraz jak zacząć je wykonywać?

spis treści

1. Slackline – zasady

Slackline zaczęto uprawiać w latach 70’. Slackline narodził się w Stanach Zjednoczonych. W Polsce ten rodzaj sportu pojawił się dopiero w roku 2006, więc jest bardzo młody. Mimo tego, chętnych do uprawiania slackline jest bardzo wiele osób. W ciepłe miesiące można zauważyć, jak amatorzy próbują trenować, rozciągając swoje liny pomiędzy dwa punkty.

Slackline, to chodzenie po specjalnych taśmach, których szerokość waha się od 2,5 do 5 centymetrów. Slackline może być treningiem wpływającym na rozwój mięśni głębokich, ćwiczenie koncentracji i równowagi, ale także na slackline można uczyć się sztuczek i tricków akrobatycznych.

2. Slackline – odmiany

Ten młody sport ma już swoje trzy odmiany: highline, trickline i longline.

Zobacz film: "Wysiłek fizyczny a endorfiny"
  • Highline – to ekstremalna odmiana slackline. Otóż taśmy nie są zawieszone jedynie kilka cm nad ziemią, a nawet kilkadziesiąt metrów nad nią! Taśmy rozciągane są pomiędzy wysokimi drzewami, budynkami, słupami lub skałami. Podczas wykonywana highline należy być bardzo dobrze ubezpieczonym, by w razie upadku nie wyrządzić sobie krzywdy.
Najlepszy sport dla kręgosłupa
Najlepszy sport dla kręgosłupa [10 zdjęć]

Choroby kręgosłupa rozwijają się przez lata na skutek wielu zaniedbań. Do tych najczęstszych schorzeń

zobacz galerię
  • Trickline – polega na wykonywaniu na taśmie sztuczek akrobatycznych. Uczestnicy wykonują skoki, obroty czy nawet salta.
  • Longline – jaka sama nazwa wskazuje tego typu trening, jest bardzo długi. Taśmy mają nawet 50 metrów długości, a trening polega na przejściu całego odcinka trasy.

Można pokusić się także o rozwieszaniu taśmy nad wodą – waterline lub rozwiesić taśmy dosyć luźno i w ten sposób trenować.

3. Slackline – sprzęt

Sprzęt do slackline kupimy nawet w sklepach internetowych. Jeżeli rozpoczynamy swoją przygodę ze slackiem, to zaopatrzmy się w sprzęt dla początkujących. Jednak znajdziemy także właściwe akcesoria do wszystkich odmian slackline.

Cały zestaw slackline kosztuje w granicach 100 – 200 złotych, także nie jest to zbyt droga inwestycja. Jeżeli nie wiemy jak poprawnie posługiwać się taśmami, to do każdego zamówienia dostarczana jest także instrukcja obsługi oraz niezbędne akcesoria do slacka.

4. Slackline – trening

Pierwszy trening slackline jest bardzo trudny. Czasami nawet nie wiemy jak się za niego zabrać. Jeżeli nie chcemy trenować sami, to możemy zapisać się do grupy slacka w swoim mieście i trenować wspólnie. Wiadomo, że to trening czyni mistrza, dlatego pierwszych treningów nie można się obawiać, tylko dać z siebie maksimum skupienia i zaangażowania.

5. Slackline – zalety

Zalet wynikających z regularnego tremowania slackline jest bardzo wiele. Poniżej przedstawiam wszystkie zalety.

  • Poprawa równowagi – podczas wykonywania każdego przejścia musimy się bardzo mocno skupić, by nie stracić równowagi. To wymaga naprawdę bardzo wielu treningów, gdyż nie każdy jest w stanie stanąć na taśmie i pójść nawet kilka kroków.
  • Wytrwałość – tak, slackline, jest przede wszystkim dla wytrwałych. Bardzo często zdarzają się upadki, potknięcia, które bardzo dekoncentrują i zniechęcają, dlatego tylko najwytrwalsi są w stanie opanować tę sztukę chodzenia po taśmie.
  • Praca nad mięśniami głębokimi – to mięśnie głębokie przede wszystkim są ćwiczone podczas treningów. Pracujemy nad poprawną postawą ciała, jak i każdą partią mięśniową.

Slackline jest treningiem, który bardzo uspokoi i odstresuje. Ten rodzaj sportu jest dla każdego, dlatego można go uprawiać nawet całymi rodzinami.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze