Trwa ładowanie...

Spływy pontonowe

Avatar placeholder
05.09.2013 13:38
Spływy pontonowe
Spływy pontonowe

Spływy pontonowe to rodzaj sportu nazywanego raftingiem. Rafting to najczęściej górskie spływy pontonowe, rzadziej używa się kajaków, łodzi i innych rodzajów tratw. Do spływu wykorzystuje się górskie rzeki, które mogą mieć różny stopień trudności – od klasy I (najłatwiejszej) do VI (najtrudniejszej). Spływy pontonowe wśród pięknych, górskich krajobrazów to forma turystyki z dodatkiem adrenaliny. Wymagają jednak odpowiedniego przygotowania i zaplanowania, aby były bezpieczne.

spis treści

1. Przygotowanie do spływu pontonowego

Rafting to sport uznawany za sport ekstremalny. Jednak w zależności od wybranej przez nas rzeki, wcale nie musi być niebezpieczny. Spływy pontonowe są oferowane na różnych stopniach zaawansowania. Spływy pontonowe wymagają przede wszystkim przygotowania kondycyjnego – w zależności od wybranego odcinka rzeki. Grupa osób w pontonie powinna być zgrana, gdyż od jej współdziałania zależy powodzenie wyprawy. Oprócz tego, zanim zdecydujemy się na spływ tratwą, musimy nauczyć się poprawnego wiosłowania i sterowania. Przed samym wyruszeniem także rozgrzewka jest niezbędna.

Nawet na prostych z pozoru spływach mogą pojawić się niebezpieczeństwa, szczególnie dla niedoświadczonych osób. Zanim wybierzesz trasę, upewnij się co do jej:

Zobacz film: "10 urodowych trików, które musisz znać"
  • długości,
  • bieżącego stanu wody,
  • stopnia zaawansowania wymaganego od wiosłujących,
  • przebiegu i ewentualnych możliwości postoju.

2. Stopnie trudności raftingu

Poziomy trudności rzeki są oznaczane jako klasy od I do VI:

  • klasa I: niewielkie fale, brak poważnych utrudnień, czyste zakola;
  • klasa II: bystrza rzeczne (przyspieszenia nurtu) o niewielkiej trudności, czyste zakola, wymaga pewnego doświadczenia i odpowiedniego sprzętu;
  • klasa III: nieregularne, dość duże fale, skały, wąskie, ale czyste zakola, wymaga sporego doświadczenia, a także dobrego operatora pontonu;
  • klasa IV: rozległe bystrza, niebezpieczne skały, wymaga rozpoznania, bardzo dokładnego manewrowania pontonem i dużego doświadczenia, a także bardzo dobrej jakości sprzętu;
  • klasa V: wyjątkowo trudny spływ, rozległe i niebezpieczne bystrza, dużo utrudnień, silny prąd;
  • klasa VI: nieodpowiednia dla spływów pontonowych, możliwa do przepłynięcia kajakiem, ale tylko przez doświadczonego kajakarza.

Istnieją także elementy, których nie da się do końca przewidzieć. Pojawiające się wiry rzeczne, doły w dnie rzeki, przewrócone drzewa czy inne utrudnienia na trasie mogą stać się problemem, jeśli nie wiemy jak się zachować. Dlatego zawsze wybierajmy się na spływ z doświadczonym instruktorem. Decydujmy się zawsze na sprawdzoną firmę organizującą spływ pontonowy.

Podstawą bezpieczeństwa na każdym spływie kajakowym czy pontonowym jest kamizelka ratunkowa i kask. Mimo że nie na wszystkich trasach są wymagane kaski, ochrona głowy podnosi bezpieczeństwo spływu, a nie jest obciążeniem ani utrudnieniem. Na spływ pontonem włóż stare trampki albo sandały. Ochronią stopy przed ostrymi kamieniami i innymi „niespodziankami” na dnie rzeki, kiedy trzeba będzie wejść z pontonu do wody.

Zanim zdecydujesz się na rafting na Dunajcu czy inną górską przygodę, upewnij się, że jesteś do tego odpowiednio przygotowany. Dobrze zaplanowana wyprawa, ze stopniem trudności spływu dopasowanym do umiejętności uczestników, to świetna zabawa.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze