Trwa ładowanie...

Taniec hula - historia, podstawowe kroki, strój, zalety tańca hula

 Paula Komendarczuk
Paula Komendarczuk 16.04.2021 15:04
Taniec hula wywodzi się z wysp hawajskich.
Taniec hula wywodzi się z wysp hawajskich. (123rf)

Taniec hula jest wyjątkowym stylem, ponieważ przekazuje pewną opowieść za specyficznych ruchów ciała. Podstawą jest pieśń mele i to właśnie ona stanowi najważniejszą wartość tańca. Co warto wiedzieć o tańcu hula i jakie są jego zalety?

spis treści

1. Historia tańca hula

Taniec hula został stworzony przez Polinezyjczyków, którzy osiedli na wyspach hawajskich. Wówczas był on elementem praktyk religijnych w połączeniu z dźwiękiem instrumentów perkusyjnych i głośnego śpiewu.

Obecnie hula jest uznawany za tradycyjny taniec hawajski, wykonywany do pieśni zwanej mele. Przyjął on bardziej nowoczesną formę i nie jest kojarzony bezpośrednio z kwestiami wiary. Popularne stały się także szkoły tańca hula, zwane hālau.

Zobacz film: "Wysiłek fizyczny a endorfiny"

2. Charakterystyka tańca hula

Podstawą do poprawnego tańczenia hula jest poznanie historii, którą przedstawia pieśń, dopiero na kolejnym etapie można zapoznać się z podstawowymi krokami i ruchami rąk.

Wyróżnia się kilka rodzajów tego tańca, najbardziej popularne są jednak dwa poniższe style. Hula kahiko to tradycyjna odmiana tańca, któremu towarzyszy pieśń i dawne instrumenty, takie jak bęben wytwarzany z tykwy.

Pieśni do kahiko opowiadają o bogach i hawajskich wodzach, podejmuję tematykę stworzenia świata, a także piękna natury, co ma istotne znaczenie dla mieszkańców Hawajów.

Z kolei hula auana to forma współczesna, wykonywana do rytmu melodyjnej piosenki i bardziej nowoczesnych instrumentów, na przykład ukulele.

Auana towarzyszy zwykle pieśniom o przyrodzie, miłości i tęsknocie. Ruchy tancerzy są delikatne, płynne i subtelne, kobiety występują w długich sukniach, a ich włosy zdobią kwiaty.

Zobacz także:

3. Podstawowe kroki tańca hula

Taniec hula nie wydaje się być trudny, ale nauka wymaga wiele cierpliwości. Przede wszystkim istotne jest poprawne ruszanie dłońmi, odpowiednia pozycja stóp i bioder.

Co więcej, wzrok powinien podążać za rękami. Podczas tańca hula bose stopy są twardo postawione na ziemi, biodra kołyszą się rytmicznie, a dłonie dopowiadają historie, do tych ukazywanych w muzyce.

4. Strój tancerzy

Na hawajskim straganie znajduje się kilkaset wzorów materiałów. Hawajczycy nie lubią owoców na tkaninach, znacznie lepiej traktowany jest motyw kwiatów, paproci lub żółwi. Koszt spódnicy waha się od 50 do 80 dol.

Kwiatowe wieńce powinny być zrobione własnoręcznie, chętnie uczą tego na przykład nauczyciele tańca. Można je też kupić w zwykłych supermarketach w cenie około 15 dol. Lepiej zrezygnować z ozdób sztucznych, choć są znacznie tańsze (3 dol).

5. Zalety tańca hula

Taniec hula jest stałym elementem kultury hawajskiej, którą wyróżnia pozytywne podejście do życia i jedność z przyrodą. Regularny taniec ma pozytywny wpływ na psychikę, zmniejsza napięcie nerwowe, stres i odpędza negatywne myśli.

Jednocześnie jest świetnym sposobem na poprawę kondycji, wzmocnienie mięśni, szczególnie nóg i ramion. Dodatkowo tancerze zauważają też rozwinięcie koordynacji i pamięci ruchowej.

Taniec hula jest odpowiedni dla wszystkich, bez względu na wiek, płeć czy wagę. Nie jest również na tyle wymagający, by problemy zdrowotne były przeciwwskazaniem do rozpoczęcia treningów.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze