Trwa ładowanie...

Trening EMS - na czym polega i jakie daje efekty

 Kinga Olchowy
04.12.2020 14:35
Trening EMS zyskuje coraz większą popularność
Trening EMS zyskuje coraz większą popularność (123rf)

Trening EMS zyskuje coraz większą popularność wśród wielu osób uprawiających sport. Ma mnóstwo zalet, choć należy podchodzić do niego ostrożnie i zawsze ćwiczyć w towarzystwie doświadczonego instruktora. Na czym polega trening EMS i dlaczego może okazać się bardzo skuteczny?

spis treści

1. Co to jest trening EMS?

Trening EMS (z ang. Electrical Muscle Stimulation) to inaczej elekstrostymulacja mięśni. Skupia się głównie na takich partiach ciała, jak brzuch, pośladki, plecy, uda oraz klatka piersiowa. Nadaje się zarówno dla kobiet, jak i mężczyzn o każdym stopniu sportowego zaawansowania.

Jego główną zaletą jest zwiększanie wydajności całego treningu. Dzięki temu mniej czasu spędzamy na wykonywaniu kolejnych ćwiczeń, nasze mięśnie szybciej się regenerują, a efekty treningów widać szybciej. Elektrostymulator wspiera spalania tkanki tłuszczowej, a co za tym idzie - przyspiesza odchudzanie. Poprawia także wygląd sylwetki i pomaga zwiększyć masę mięśniową.

Zobacz film: "Czym jest trening EMS?"

2. Na czym polega trening EMS?

Cały trening trwa około 20 minut i opiera się na podstawowych, prostych ćwiczeniach. Na ciało nakłada się specjalny "skafander", który dodatkowo dobrze jest zwilżyć, aby lepiej przewodził prąd o określonej (bezpiecznej) częstotliwości. Pozytywne efekty treningu opierają się na tym, iż nasz mózg nie rozpoznaje, czy impulsy w mięśniach pochodzą z aktywności fizycznej (np. z podnoszenia ciężarów), czy elektrostymulacji. Nie oznacza to jednak, że sprzęt działa, kiedy nic nie robimy (np. siedzimy na kanapie).

Chodzi o to, że w momencie, w którym jesteśmy podpięci do elektrostymulatora i do prądu, wystarczy nam mniej więcej pół godziny ćwiczeń, aby osiągnąć efekt, którym moglibyśmy się cieszyć po 2 godzinach treningu bez EMS.

Rekomendowane przez naszych ekspertów

3. Efekty treningu z EMS

Tak naprawdę to, jaki efekt uzyskamy, zależy od tego, czego oczekujemy. Ćwiczymy zawsze z trenerem personalnym, który jest wykwalifikowany do prowadzenia treningów EMS. To on dobiera cały plan na podstawie przeprowadzonej z nami rozmowy oraz analizy składu naszego ciała. Dzięki treningowi możemy:

  • szybko wrócić do formy po ciąży
  • zrzucić zbędne kilogramy
  • wysmuklić sylwetkę
  • wyrzeźbić mięśnie
  • poprawić kondycję.

Przy pomocy elektrostymulacji można więc wykonać trening siłowy, cardio, a także wykonać pełny trening obwodowy.

4. Cena treningu EMS

Choć to nowoczesna metoda, wbrew pozorom nie jest droga. Kosztuje mniej więcej tyle, co godzina spędzona na siłowni w towarzystwie trenera personalnego, czyli od 80-100 złotych. Oczywiście w renomowanych placówkach cena będzie wyższa, niemniej jednak coraz więcej siłowni oferuje ten rodzaj treningu w korzystnej cenie.

5. Jak przygotować się do trenignu?

Przed przystąpieniem do treningu należy wykonać pełną analizę składu ciała. Taką usługę oferuje mnóśtwo placówek medycznych, a także siłownie i centra SPA&Wellness. Niektóre siłownie oferują darmową analizę raz na jakiś czas lub wliczają ją w cenę treningu personalnego.

Nie należy też trenować zbyt intensywnie. Specjaliści zalecają, aby na początek ustalić sobie cel zgubienia dwóch kilogramów.

6. Przeciwwskazania do wykonania treningu EMS

Ponieważ trening EMS opiera się na elektrostymulacji wykorzystującej prąd, dlatego nie jest bezpieczny dla każdego. Nie mogą go wykonywać przede wszystkim osoby, które mają wszczepiony rozrusznik serca. Trening nie jest zalecany także kobietom w ciąży. Dodatkowe przeciwwskazania to:

  • nadciśnienie
  • obecne w organizmie stany zapalne
  • choroba nowotworowa
  • epilepsja.

Jeśli zdrowie nie przeszkadza w trenowaniu, z elektrostymulacji mogą korzystać także osoby starsze.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze