Plan treningowy na rzeźbę – zasady, przykładowe ćwiczenia, zalety
Trening na rzeźbę jest kolejnym etapem treningowym. Zazwyczaj przed treningami na rzeźbę wykonywane są treningi na masę. Plan treningowy na rzeźbę ma za zadanie odsłonienie wypracowanych już mięśni. Jak zacząć trening na rzeźbę? I o czym powinniśmy pamiętać?
1. Plan treningowy na rzeźbę
Trening na rzeźbę to dla niektórych ćwiczących to trudny okres, ponieważ ten czas nastawiony jest na spalanie tkanki tłuszczowej. Plan treningowy na rzeźbę ma na celu odsłonięcie wypracowanych mięśni, jak również wysmuklenie sylwetki.
Plan treningowy na rzeźbę powinniśmy wykonywać 3 razy w tygodniu. Powinny być to ćwiczenia z obciążeniem, podczas których również spalimy kalorie, jak również ćwiczenia ze sprzętem do ćwiczeń (hantle, taśmy trx czy gumy do ćwiczeń). Jeżeli mamy siłę to po każdym treningu na rzeźbę (lub w ten sam dzień) można wykonać ćwiczenia aerobowe: bieganie, ćwiczenie na orbitreku, pływanie. Ćwiczenia cardio można wykonywać także w dni wolne od ćwiczeń właściwych, mają one za zadanie pozbycie się jeszcze większej ilości zbędnego tłuszczu z ciała.
Należy pamiętać, że każdy plan treningowy, także trening na rzeźbę da spektakularne efekty tylko i wyłącznie, jeżeli zostanie połączony z odpowiednio zbilansowaną dietą. Dieta tak naprawdę jest podstawą w walce o wymarzoną sylwetkę, a ćwiczenia powinny być dodatkiem.
Jeżeli marzymy o tym, aby wyrzeźbić ciało albo stracić nadmiar kilogramów można skorzystać z doświadczenia trenera personalnego. Trener personalny przeprowadzi z nami wywiad, podczas którego nas oceni i dobierze odpowiednią dietę, jak i ćwiczenia.
Jeżeli nie znamy się na tego typu treningach, nie wykonujmy go samodzielnie. Otóż nieprawidłowo wykonywane ćwiczenia często prowadzą do urazów i kontuzji
2. Przykładowy plan na rzeźbę
Plan treningowy na rzeźbę powinien być dostosowany do każdej osoby indywidualnie, z tego względu, że ktoś może być na etapie początkującym, a kto inny zaawansowanym.
Plan treningowy na rzeźbę można wykonywać na maszynach znajdujących się w siłowni, jak i na wolnych ciężarach. Siłownia polecana jest osobom, które zaczynają trening na rzeźbę. Trenowanie 3 razy w tygodniu w zupełności wystarczy, jednak mniejsza ilość treningów na rzeźbę nie będzie korzystna.
Plan treningowy na rzeźbę można podzielić. Otóż chodzi o to, że w pierwszy dzień treningowy można wykonywać ćwiczenia na nogi, w dzień drugi ćwiczenia na ramiona i klatkę piersiową, a ostatni dzień treningowy poświęćmy mięśni pleców.
Przykładowy trening na rzeźbę na nogi:
- wykroki z obciążeniem 15 powtórzeń w 4 seriach;
- przysiad sumo z obciążeniem 15 powtórzeń w 4 seriach;
- przysiad bułgarski z obciążeniem 15 powtórzeń w 4 seriach;
- deska 30 sekund w 4 seriach;
- wymachy nóg na maszynie 15 powtórzeń w 3 seriach;
- wspięcie na palce na maszynie 30 powtórzeń w 3 seriach;
- skręty tułowia 30 powtórzeń w 4 seriach.
Przed każdym treningiem na rzeźbę należy wykonać 10 – minutową rozgrzewkę, niezbyt obciążającą, a po ćwiczeniach rozciąganie. Ćwiczenia w treningu na rzeźbę można dowolnie zmieniać i modyfikować, jednak muszą być wykonywane prawidłowo.
3. Zalety treningu na rzeźbę
Zalety treningu na rzeźbę:
- poprawia wydolność organizmu;
- wysmukla sylwetkę;
- odsłania mięśnie;
- poprawia siłę mięśni;
- angażuje do pracy wiele partii mięśniowych;
- ujędrnia skórę.
Plan treningowy na rzeźbę jest skuteczny. Trzeba go umiejętnie połączyć z dietą, a efekt będą widoczne w szybkim tempie.