Trwa ładowanie...

Wskaźnik PA - jak wybrać najlepszą ochronę przeciwsłoneczną?

 Paula Jakubasik
19.10.2022 15:51
Wskaźnik PA i SPF są niezbędne do wybrania najlepszej ochrony przeciwsłonecznej.
Wskaźnik PA i SPF są niezbędne do wybrania najlepszej ochrony przeciwsłonecznej. (adobestock)

Wskaźnik PA i SPF określają skuteczność ochrony przeciwsłonecznej, pierwszy dotyczy promieniowania UVA, natomiast drugi UVB. Jakie oznaczenia powinien mieć krem przeciwsłoneczny? Jak wybrać najlepszą ochronę przed słońcem?

spis treści

1. Wpływ słońca na skórę

Słońce jest korzystne dla organizmu, ponieważ uczestniczy w syntezie witaminy D i tym samym wpływa na gospodarkę fosforanowo-wapniową. Dodatkowo oddziałuje na poziom odporności czy stężenie glukozy we krwi.

Jednocześnie słońce nie jest bezpieczne dla skóry, nawet gdy opalanie trwa krótko. Każdy kontakt z promieniami słonecznymi powoduje spadek nawilżenia, elastyczności i jędrności skóry, przyspiesza proces starzenia się, zwiększa ryzyko wystąpienia przebarwień, poparzeń i nowotworów skóry.

Zobacz film: "10 urodowych trików, które musisz znać"

Promieniowanie UV dzieli się na trzy rodzaje - UVA, UVB i UVC. Ostatnie nie ma większego wpływu na nasz organizm, w przeciwieństwie do promieniowania UVA, które w 97% dociera do skóry bez względu na porę dnia i roku, przenika również przez chmury i szyby.

To właśnie UVA wspomaga powstawanie wolnych rodników, które odpowiadają za starzenie się, dodatkowo osłabia włókna kolagenowe, które utrzymują napięcie skóry.

Promieniowanie UVB dociera w około 3%, ma różne natężenie w zależności od konkretnego dnia. Na wpływ UVB nie jesteśmy narażeni w pomieszczeniach i w zachmurzone dni. Ten typ promieniowania wywołuje opaleniznę, poparzenia i sprzyja rozwojowi zmian nowotworowych.

2. Oznaczenia na opakowaniach kremów przeciwsłonecznych

2.1. Wskaźnik SPF

SPF (Sun Protection Factor) to współczynnik, który określa czas, który możemy przeznaczyć na przebywanie na słońcu po zastosowaniu konkretnego preparatu do momentu pojawienia się rumienia na skórze, w porównaniu do gołego ciała bez ochrony przeciwsłonecznej. Innymi słowy, wskaźnik SPF wskazuje okres, w jakim chroni naszą skórę przed promieniowaniem UVB. Istnieją trzy stopnie ochrony:

  • niska ochrona - SPF 6-10,
  • średnia ochrona - SPF 15-25,
  • wysoka ochrona - SPF 30-50.

2.2. Wskaźnik PA

PA to wskaźnik ochrony przeciwsłonecznej przeciw promieniom UVA, określany za pomocą plusów, np. PA+, PA++ czy PA++++. PA to system opracowany w Japonii, gdzie cieszy się też największą popularnością. Stopnie ochrony to:

  • PA+ (pewna ochrona przed promieniowaniem UVA),
  • PA++ (umiarkowana ochrona przed promieniowaniem UVA),
  • PA+++ (wysoka ochrona przed promieniowaniem UVA),
  • PA++++ (bardzo wysoka ochrona przed promieniowaniem UVA).

Produkty ze wskaźnikiem PA chronią skórę przed przebarwieniami, utratą nawilżenia i elastyczności, a także przed wystąpieniem zmian nowotworowych. Niekiedy PA zastąpione jest symbolem UVA w kółku, który również wskazuje na ochronę przed tym typem promieniowania.

2.3. Wskaźnik PPD

PPD (inaczej UVAPF) to wskaznik metody Persistent Pigmentation Darkening, czyli trwałego przeciemnienia skóry. Określa on stopień ochrony przed wystąpieniem trwałej pigmentacji, spowodowanej promieniowaniem UVA.

PPD mierzony jest za pomocą porównania czasu potrzebnego do przyciemnienia skóry po nałożeniu produktu przeciwsłonecznego do czasu wystąpienia pigmentacji na skutek przebywania na słońcu bez żadnej ochrony. Zależność między wskaźnikiem PA a wskaźnikiem PPD to:

  • PPD 2-4 oznacza PA+,
  • PPD 4-8 oznacza PA++,
  • PPD 8-16 oznacza PA+++,
  • PPD 16 lub więcej oznacza PA++++.

3. Jak wybrać najlepszą ochronę przeciwsłoneczną?

Wybór ochrony przeciwsłonecznej jest bardzo ważny, ponieważ ma bezpośredni wpływ zarówno na wygląd, jak i kondycję naszej skóry. Należy pamiętać, że nie wszystkie kremy przeciwsłoneczne z SPF chronią skórę przed wpływem promieniowania UVA i UVB.

Przed dokonaniem zakupu należy sprawdzić oznaczenia na opakowaniu, wybierając produkt posiadający wysoki wskaźnik SPF i wskaźnik PA. Niezwykle istotne jest również regularne stosowanie kremu przeciwsłonecznego, bez względu na porę roku czy poziom zachmurzenia.

Konieczne jest również powtarzanie aplikacji produktu kilkukrotnie w ciągu dnia, średnio co 2-3 godziny, pamiętając, że gwarantowana ochrona przez producenta dotyczy nałożenia 2 miligramów produktu na centymetr kwadratowy skóry.

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze