Trwa ładowanie...

Wyciskanie pryszczy - kiedy i jak należy to robić, aby było bezpiecznie

 Kinga Olchowy
23.07.2020 11:06
Wyciskanie pryszczy wielu osobom poprawia komfort psychiczny, ponieważ uważają, że wyciśnięta niedoskonałość staje się mniej widoczna
Wyciskanie pryszczy wielu osobom poprawia komfort psychiczny, ponieważ uważają, że wyciśnięta niedoskonałość staje się mniej widoczna (123rf)

Wyciskanie pryszczy to coś, co każdy z nas zrobił przynajmniej raz w życiu. Niedoskonałości, szczególnie te z wystającą, białą końcówką, aż się proszą o mechaniczne usunięcie, jednak czy jest to działanie słuszne? Czy na pewno można bezpiecznie wyciskać pryszcze, zarówno w domu, jak i gabinecie kosmetycznym? A jeśli tak - jak należy to robić poprawnie?

spis treści

1. Dlaczego wyciskamy pryszcze?

Pryszcze to niedoskonałości, którą pojawiają się na skórze na skutek nagromadzenia bakterii lub rozwoju niewielkiego stanu zapalnego. Mogą być niewielkie i łatwe do usunięcia lub duże, podskórne i bolesne. W tej drugiej sytuacji dochodzi do nagromadzenia ropy pod skórą. To powoduje ból i sprawia, że taka niedoskonałość nie tylko jest trudniejsza do usunięcia, ale także znacznie gorzej się goi.

Wyciskanie pryszczy wielu osobom poprawia komfort psychiczny, ponieważ uważają, że wyciśnięta niedoskonałość staje się mniej widoczna, mniej boli i szybciej się zagoi. Istnieją także ludzie, dla których wyciskanie wyprysków jest takim samym nałogiem, jak obgryzanie paznokci - odreagowują oni w ten sposób codzienny stres.

1.1. Trądzik neurotyczny

To wedug lekarzy najcięższa postać trądziku. Ma podłoże psychiczne, a jego leczenie wymaga konsultacji z psychologiem. Może być samodzielną jednostką chorobową i wynikać z potrzeby bycia doskonałym lub wiązać się ze stanami depresyjnymi.

Zobacz film: "Oczyszczające działanie buraka. Pomaga w walce z trądzikiem"
Fakty na temat trądziku w wieku dorosłym. Jak go leczyć?
Fakty na temat trądziku w wieku dorosłym. Jak go leczyć? [6 zdjęć]

Trądzik w wieku dorosłym jest w dzisiejszych czasach dość powszechny, zwłaszcza u kobiet między 25.

zobacz galerię

Problem może dotykać także osób, które zmagają się z lękami lub niską samooceną. Polega na obsesyjnym wyciskaniu i rozdrapywaniu ran. "Rozgrzebanie" niedoskonałości przynosi krótkotrwałą ulgę, za którymi przychodzi złość i poczucie żalu. Choroba ta cechuje przede wszystkim osoby niestabilne emocjonalnie i posiadające błędne wyobrażenie o swoim wyglądzie. Czują się nieatrakcyjne i wydaje im się, że muszą dorównać standardom piękna, które znają z internetu czy kolorowych czasopism.

Leczenie trądziku neuropatycznego opiera się na wizycie u psychologa, a także zabiegach kosmetycznych, takich jak usuwanie blizn potrądzikowych, oczyszczanie chemiczne twarzy czy intensywna, głęboka regeneracja.

2. Czy wyciskanie pryszczy jest dobrym rozwiązaniem?

Zazwyczaj nie, ponieważ w warunkach domowych nie robimy tego w odpowiedni sposób. Samo dotykanie niedoskonałości jest nienajlepszym pomysłem, ponieważ zmiany mogą zaognić się, powiększyć i sprawić jeszcze więcej trudności. Po ich wyciśnięciu nigdy nie jesteśmy w stanie usunąć ich w całości, a każda próba dodatkowego "dociśnięcia" kończy się coraz większym uszkodzeniem naskórka. Efektem tego są strupy, które z czasem mogą zmienić się w nieestetyczne i trudne do usunięcia blizny.

Pryszcze z reguły znikają same po kilku dniach, dlatego o wiele lepiej uzbroić się w cierpliwość i - jeśli problem nam przeszkadza pod kątem estetycznym - zaopatrzyć się w dobrej jakości kosmetyki punktowe, któe przyspieszają cały ten proces.

Nie zaleca się także nakładania dużej ilości makijażu na trądzikową skórę, ponieważ nie tylko utrudnia to skórze oddychanie, ale także może ją dodatkowo zanieczyszczać. Nadmiar makijażu tworzy też na skórze tzw. efekt maski lub ciastka, czego nie lubi żadna kobieta.

2.1. Wyciskanie pryszczy w domu

Jeżeli decydujemy się na wyciskanie pryszczy w domu, musi sie to odbyć w niemal sterylnych warukach. Twarz musi być zdezynfekowana, palce owinięte w chusteczkę higieniczną, a na zakończenie procesu należy zabezpieczyć otwartą ranę preparatem antybakteryjnym. W przeciwny razie bakterie mogą się rozwinąć.

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Ważne jest także, aby wyciskać tylko pryszcze, na których widać już tzw. ropny czop, czyli białą końcówkę. Jeśli jej nie ma, niedoskonałości nie należy ruszać, aby nie zaogniać stanu zapalnego.

Znacznie lepszym rozwiązaniem jest rozgniecenie tabletki aspiryny i wymieszanie jej z wodą do powstania pasty. Tak przygotowaną mieszankę należy nałożyć na zaognioną zmianę i pozostawić na kilka minut. Warto także stosować kosmetyki zawierająca kwas acetylosalicylowy.

2.2. Trójkąt śmierci

Na powierzchni skóry istnieje szczególny obszar, na którym nie należy pod żadnym pozorem wyciskać pryszczy. To obszar piramidy nosa i okolicy górnej wargi. Te miejsca są silnie unaczynione, a każda infekcja powstała na skutek wyciskania, może skończyć się groźnymi powikłaniami, takimi jak zapalenie zatok lub opon mózgowych.

3. Wyciskanie pryszczy u kosmetyczki

Zabieg mechanicznego oczyszczania twarzy, który wykonuje się w gabinecie kosmetycznym, to nic innego, jak wyciskanie niedoskonałości i oczyszczanie zapchanych porów przy pomocy specjalnych narzędzi. Kosmetyczka dba o to, aby cały proces przebiegał w higienicznych warunkach i na bieżąco oczyszcza skórę preparatem antybakteryjnym, aby nie roznosić bakterii po całej twarzy.

Zabieg ten nie jest drogi, a może okazać się pomocny w przypadku mocno zanieczyszczonej skóry. Jeszcze jednym pomocnym zabiegiem jest mikrodermabrazja, w której chodzi o intensywne złuszczenie. Pomaga to nie tylko zmniejszyć ilość niedoskonałości, ale także pozbyć się przebarwień potrądzikowych.

4. Jak zapobiec trądzikowi?

Trądzik to zmiany, które mogą pojawić się w każdym wieku. W okresie dojrzewania są wynikiem tzw. burzy hormonów, ale mogą towarzyszyć nam także w życiu dorosłym. Podstawą zachowania zdrowej cery jest zbilansowana dieta i właściwe nawadnianie organizmu. Woda pozwala wypłukiwać toksyny, które mogą przyczynić się do rozwoju pryszczy.

Warto także ograniczyć spożycie słodyczy. Cukier jest doskonałą pożywką dla bakterii, przez co na skórze może pojawiać się znacznie więcej wyprysków. Jeśli zaś chodzi o pielgnację, niewskazane jest agresywne mycie skóry drażniącymi składnikami. Zrezygnujmy więc z kupowania kosmetyków, które w składzie mają alkohole lub SLS. Nie tylko wysuszają one skórę, powodując jeszcze większą producję sebum, ale dodatkowo wcale nie zmniejszają objawów trądziku.

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Jeśli mamy otwarte rany po wyciskaniu pryszczy, nie należy stosować peelingów ziarnistych, ponieważ ich drobinki mogą roznieść bakterie po całej skórze. Zamiast tego lepiej zastosować peeling enzymatyczny. Pamiętajmy także o tym, aby nie pocierać skóry ręcznikiem, ale dociskać go do twarzy, aby odsączyć nadmiar wody.

Kluczową kwestią w walce z trądzikiem jest regularne nawilżanie skóry. Warto stosować produkty z kwasem hialuronowym, choć na niektórych cerach trądzikowych nasiła on objawy trądziku. Jest to indywidualna kwestia i należy samemu przekonać się, co nam służy, a co nie.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze