Trwa ładowanie...

Zalety jazdy na rolkach

Avatar placeholder
27.08.2014 12:10
Zalety jazdy na rolkach
Zalety jazdy na rolkach (Zdjęcie mężczyzny jeżdżącego na rolkach / Shutterstock)

Jazda na rolkach jest świetną rozrywką i relaksem dla każdego – niezależnie od wieku. Zamiast siedzieć w domu przed telewizorem, skorzystaj z możliwości, jakie dają rolki. Korzyści płynące z jazdy na rolkach to m.in. zgrabna sylwetka, dobra kondycja, zdrowy wygląd i wzmocnione mięśnie nóg. Sportowy tryb życia jest modny, dlatego na ulicach i w parkach coraz częściej można zobaczyć ludzi jeżdżących na rolkach. Liczba zapalonych skaterów z dnia na dzień rośnie. Spróbuj i ty.

spis treści

1. Co daje jazda na rolkach?

Jeszcze kilka lat temu rolki nie były tak znane i lubiane jak teraz. Obecnie stanowią konkurencję dla rowerów i deskorolek. Są szybsze od butów, tańsze niż samochód i nieporównywalnie zdrowsze. Pozwalają uniknąć stania w kilometrowych korkach, tłoczenia się w autobusach czy tramwajach. Pamiętaj jednak, że nie wszędzie jazda na rolkach jest bezpieczna. Staraj się jeździć drogami dla rowerów, ulicami z szerokimi chodnikami lub poboczem.

W języku rolkowców zwykła, niewymagająca specjalnych umiejętności jazda po alejkach nazywa się „fitness”. Tak jeździć może każdy. Innym obliczem jazdy na rolkach jest tzw. „street”, czyli akrobacje na ulicach i szalona jazda po rampach, murkach i poręczach, połączona ze skokami i znacznym ryzykiem. Przy takich akrobacjach trzeba założyć kask i zabezpieczenia na nadgarstki, łokcie i kolana. Upadki są, niestety, bolesne. Jednak mocne i wytrzymałe ochraniacze amortyzują je i zabezpieczają przed kontuzjami. Skaterzy mówią, że kto się nie przewróci, ten się nie nauczy i zapewniają, że jazda na rolkach to nic trudnego.

Rolki do jazdy rekreacyjnej mają wygodny, przystosowujący się do stopy but wewnętrzny oraz cztery jednakowej wielkości kółka. Rolki do jazdy wyczynowej, bardziej agresywnej, są stabilniejsze. Mają dodatkowe zapięcia butów oraz rzep albo pasek trzymający silnie piętę na swoim miejscu. Ponadto, płoza jest wzmocniona, a łożyska są bardziej wytrzymałe. Dwa zewnętrzne kółka są większe, natomiast dwa środkowe – mniejsze. Dzięki takiej konstrukcji rolek jeżdżącemu łatwiej utrzymać się na poręczach. Rolki te są również lżejsze, by łatwiej było kręcić salta i robić obroty. Rolki do jazdy szybkiej mają inaczej zbudowany but – jest on krótszy i bardziej dopasowany do nogi. Łatwo odróżnić je od rolek rekreacyjnych i wyczynowych, gdyż mają pięć kółek.

Zobacz film: "Wysiłek fizyczny - codzienna aktywność"

2. Jazda na rolkach a odchudzanie

Czy masz lat czterdzieści, czy dwadzieścia, rolki są wspaniałą rozrywką i relaksem. Nie plotkuj z koleżanką przy kawie, lecz załóżcie rolki i rozmawiajcie, jeżdżąc po parku. Zalety z jazdy na rolkach to także: efektywne spalanie kalorii, zgrabna sylwetka, dobra kondycja, zdrowy wygląd, wzmocnione mięśnie nóg.

Jazda na rolkach to doskonały sposób na zrzucenie zbędnych kilogramów i zadbanie o sylwetkę. Podczas godzinnej jazdy na rolkach jesteś w stanie spalić od 300 do 800 kalorii. Rekreacyjnie, dla zdrowia i przyjemności, możesz jeździć po parkowych alejkach. Tylko uważaj, by nie przeszkadzać spacerującym tam ludziom. Na dłuższe wyprawy możesz wybrać się trasami rowerowymi.

Jeśli chcesz spróbować swoich sił w jeździe agresywnej, poszukaj najbliższego skateparku. Znajdziesz tam specjalnie przygotowane rampy, murki, skocznie i poręcze. Najtrudniej jest znaleźć miejsce do jazdy szybkiej. Parkowe uliczki nie zawsze się do tego nadają, bo są zatłoczone spacerowiczami.

3. Jak nauczyć się jazdy na rolkach?

  • Kup rolki dość dobrej marki – nauka na złym sprzęcie może zniechęcić do jazdy. Rolki powinny mieć wygodny, dopasowany do nogi but i kauczukowe kółka (są one elastyczniejsze od plastikowych, dzięki czemu wystarczy się lekko odepchnąć).
  • Przez kilka dni przyzwyczajaj się do nowego sprzętu – chodź w rolkach po domu, próbuj przyjmować właściwą postawę.
  • Postawa: lekko ugięte kolana, tułów pochylony do przodu, środek ciężkości ciała powinien być przeniesiony trochę ku przodowi, co chroni przed upadkiem na plecy.
  • Po opanowaniu postawy próbuj się odpychać. Ustaw stopy jedna przed drugą, tak by tworzyły literę T. Odpychaj się jedną nogą, drugą do niej dostaw i spróbuj jechać na dwóch nogach jednocześnie. Zmieniaj nogę odpychającą, aby nauczyć się utrzymywania równowagi podczas jazdy.
  • Ćwicz jazdę na jednej nodze (ślizg właściwy), odepchnij się jedną nogą i jedź na drugiej, trzymając nogę odpychającą w górze (postawa bociana). Należy odpychać się raz jedną, raz drugą nogą, dzięki temu nauczysz się balansować ciałem.

Pamiętaj, że praktyka czyni mistrza. Im więcej będziesz ćwiczyć, tym szybciej opanujesz tę sztukę. A nie jest to wcale takie trudne, gdyż jazda na rolkach jest dla człowieka ruchem bardzo naturalnym. Sprzyja rozwojowi wszystkich grup mięśni, wyrabia równowagę i uczy koncentracji.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze