Trwa ładowanie...

Nauka jazdy na rolkach - porady dla początkujących, zatrzymywanie się

Nauka jazdy na rolkach - porady dla początkujących, zatrzymywanie się
Nauka jazdy na rolkach - porady dla początkujących, zatrzymywanie się

Prawidłowa nauka jazdy na rolkach pozwoli się cieszyć tą formą aktywności bez bólu, zadrapań i siniaków. Jazda na rolkach dla osoby, która jeszcze tego nie próbowała wydaje się nieskomplikowana. Najczęściej jednak okazuje się, że pierwsze próby nie idą wcale tak gładko, jak można byłoby się tego spodziewać. Jeżeli umiesz jeździć na łyżkach, rolki szybko opanujesz. Jak jeździć na rolkach, by przygoda z nimi była bezpieczna, przyjemna i szybko się nie zniechęcić?

spis treści

1. Nauka jazdy na rolkach - porady dla początkujących

Aby nauka jazdy na rolkach była przyjemna pamiętaj o kilku zasadach. Po pierwsze, pamiętaj o założeniu ochraniaczy na nadgarstki, łokcie, kolana i kasku na głowę. Po drugie, znajdź odpowiednie miejsce do pierwszych treningów, z dala od samochodów i niebezpiecznych przedmiotów. Po trzecie, stawiając pierwsze kroki w rolkach, najlepiej, by ktoś ci towarzyszył i dawał oparcie (dosłownie i w przenośni). Dobrze, jeśli to będzie osoba, która naukę jazdy na rolkach ma już za sobą i wie, co to dobra technika jazdy, jednak może być także ktoś, kto nie ma takiego doświadczenia.

Po założeniu rolek, ustaw je w kształcie litery V (pięty blisko, palce daleko) i zegnij lekko kolana. Jeśli nie masz już większych problemów z utrzymaniem równowagi, skieruj jedną rolkę do przodu, odpychając się drugą rolką. Następnie oderwij drugą stopę od ziemi i także przesuń ją do przodu, odpychając się pierwszą stopą. Pamiętaj cały czas o ułożeniu stóp (litera V) i unikaj stawiania małych kroczków.

Zobacz film: "Wpływ sportu na zdrowie"

2. Nauka jazdy na rolkach - zatrzymywanie się

Jeśli chcesz się zatrzymać, zbliż obie rolki do siebie, zapominając o wcześniejszej pozycji stóp. Ugnij delikatnie kolana i przenieś ciężar ciała odrobinę w dół. To pozwoli ci powoli zmniejszyć prędkość. Jeśli chcesz, by jazda na rolkach zakończyła się szybciej, możesz użyć specjalnego hamulca przymocowanego z tyłu jednej rolki. Stopę przenieś delikatnie do przodu, ugnij kolano, tak by wbić element hamujący w ziemię. Dalsze doskonalenie i nauka jazdy na rolkach pozwoli ci na hamowanie w bardziej profesjonalny sposób. Jednak na początku wyżej opisana metoda będzie w zupełności wystarczająca.

Pamiętaj, że nauka jazdy na rolkach bez kilku upadków jest niemal niemożliwa. Dlatego warto się przed nimi zabezpieczyć, zakładając ochraniacze i kask. Poza tym podczas nauki jazdy na rolkach nie warto się drobnymi potknięciami zanadto przejmować, tylko jeździć dalej, nie zapominając o tym, że trening czyni mistrza.

Zanim kupisz pierwsze rolki, warto pożyczyć sprzęt od znajomej osoby i wykonać 2 lub 3 jazdy próbne. Dzięki temu sprawdzisz, czy rolki są sportem dla ciebie. Może się okazać, że sport, który cię interesował nie spełnia twoich oczekiwań a nauka jazdy na rolkach nie będzie przynosiła ci radości. Jeżeli jednak próbna jazda nie zniechęci cię do rolek, musisz przemyśleć, jaki sprzęt kupić. Na co zwrócić uwagę podczas kupowania rolek, by jazda była przyjemna i bezpieczna? Przede wszystkim zrezygnuj z kryterium cenowego. Sprzęt drogi czasami nie wart jest swej ceny, a tani nie musi oznaczać tandety. Najlepiej przed zakupami przejrzyj fora internetowe i porozmawiaj z osobami, które jeżdżą na rolkach już od kilku lat. Na pewno doradzą produkt najlepszej firmy.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze