Trwa ładowanie...

Freestyle slalom

Avatar placeholder
05.09.2013 13:42
Freestyle slalom
Freestyle slalom

Rolki i wrotki mają amatorów na całym świecie. Wiele osób regularnie jeździ na rolkach lub wrotkach dla przyjemności, ale są także zapaleńcy, którzy potrafią wykonywać na nich ewolucje. Jazda na wrotkach lub rolkach nie musi być nudna, czego dowodem jest freestyle slalom skating, czyli jazda dowolna na torze wyznaczonym pachołkami. Większość zawodników używa rolek, ale niektórzy preferują wrotki. Popularne są rolki wyczynowe z krótką ramą, która zapewnia maksymalną kontrolę nad sprzętem. Przyjmuje się, że rolki są bardziej bezpieczne dla kostek niż wrotki.

spis treści

1. Na czym polega freestyle slalom?

Wiele osób zastanawia się, jak wygląda freestyle slalom. Otóż w jednej linii ustawia się pachołki (mogą to być także plastikowe kubeczki) w odstępach wynoszących 50, 80 lub 120 cm. Rolkarz ma za zadanie przejechać tor, omijając pachołki i wykonując różne triki, czyli ewolucje. Nieodłącznym elementem tego sportu jest muzyka. Rolkarz powinien zgrać swój przejazd z muzyką i pokonać tor w jak najlepszym stylu i tempie. Sędziowie oceniają również walory artystyczne. Obecnie zawody freestyle slalomu odbywają się w większości krajów Europy.

Jakie są figury w freestyle slalomie? Oprócz podstawowych figur są kroki dla początkujących, średnio zaawansowanych, zaawansowanych i dla mistrzów jazdy na wrotkach lub rolkach. Jeśli dopiero rozpoczynasz swoją naukę jazdy na wrotkach lub rolkach, nie porywaj się z motyką na słońce i zacznij od opanowania prostych figur. Z czasem będziesz mógł nauczyć się trudniejszych kroków, ale dopiero wtedy, gdy te prostsze będziesz miał w małym palcu, a jazda na rolkach lub wrotkach nie będzie żadnym problemem.

Zobacz film: "Wpływ sportu na zdrowie"

2. Nauka freestyle slalomu

Jak nauczyć się freestyle slalomu? Najlepiej jest obserwować innych, a następnie metodą prób i błędów wypracować własny, niepowtarzalny styl. Wiele osób, które nie miały kontaktu z rolkami zastanawia się, w jaki sposób rolkarze hamują. Jest to bardzo proste. W większości przypadków hamulec znajduje się z tyłu rolek, a w celu zatrzymania się należy wygiąć stopę do tyłu. W niektórych rolkach hamulec znajduje się dla kontrastu z przodu, ale taki mechanizm jest zastosowany tylko w niektórych modelach rolek.

W czasie jazdy na rolkach lub wrotkach, zwłaszcza na początku nauki, należy liczyć się z ryzykiem częstych upadków. Aby zminimalizować ich skutki, warto nakładać ochraniacze na kolana, łokcie i nadgarstki. Jeszcze kilkanaście lat temu były one powodem do żartów, ale obecnie jest to standard. Ochraniacze chronią kości w czasie niefortunnych wypadków i pomagają wyjść z nich bez szwanku. Dobrym pomysłem jest także nałożenie kasku na głowę. Akcesoria do jazdy na rolkach i wrotkach można znaleźć w każdym sklepie sportowym. Jest to wydatek, który naprawdę się opłaci.

Freestyle slalom może być świetną zabawą, pod warunkiem, że opanowane zostały podstawy jazdy na rolkach lub wrotkach. Slalom to okazja do sprawdzenia swoich umiejętności, dlatego warto spróbować swoich sił w tym sporcie. Element rywalizacji może podziałać motywująco nawet na opornych rolkarzy. Być może rolki staną się ich ulubionym sprzętem do ćwiczeń.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze