Trwa ładowanie...

Najlepszy sposób na oparzenia słoneczne

Oparzenie słoneczne jest to zaczerwienienie skóry, które pojawia się po nadmiernym narażeniu skóry na działanie promieni słonecznych lub każdego innego promieniowania ultrafioletowego (np. tego w solarium).

Zobacz film: "Bezpieczne opalanie"

spis treści

1. Przyczyny powstania oparzeń słonecznych

Oparzenia słoneczne powstają, gdy ilość promieniowania UV przekracza zdolności ochronne pigmentu skóry – melaniny. Oparzenie słoneczne u osób o jasnej karnacji (posiadających w skórze małą ilość ochronnego pigmentu) może pojawić się już po 15 minutach przebywania w pełnym słońcu, a osoby o dużej zawartości pigmentu (osoby ciemnoskóre) tę samą ekspozycję mogą tolerować przez kilka godzin. Należy pamiętać, iż skóra dzieci i niemowląt jest szczególnie wrażliwa na działanie promieniowania UV. Powinno się także pamiętać, że intensywność promieniowania słonecznego zależy od pory dnia (zazwyczaj najsilniejsze jest między godz. 10.00 a 14.00), pory roku, szerokości geograficznej i innych. Osoby przyjmujące jakiekolwiek leki powinny upewnić się, że nie powodują one zwiększonej wrażliwości na promieniowanie UV, zanim wystawią skórę na słońce.

Jeśli dojdzie do poparzenia słonecznego, pierwszym krokiem jest schłodzenie miejsca i zastosowanie panthenolu w sprayu. Przy poparzeniu słonecznym często występuje lekki stan podgorączkowy – należy wtedy wziąć tabletkę na obniżenie temperatury. Miejsce poparzone należy nie tylko nawilżać, lecz także natłuszczać, można zastosować specjalne balsamy po opalaniu, które zawierają w sobie panthenol, allantoinę oraz substancje chłodzące, głównie mentol, które przyniosą skórze szybką ulgę.

2. Objawy oparzenia słonecznego

Pierwsze oznaki oparzenia słonecznego mogą pojawić się dopiero po kilku godzinach od ekspozycji na promieniowanie, a pełne objawy mogą zaznaczyć się dopiero po 24 godzinach, a nawet dłużej. Poparzenia słoneczne możemy podzielić na trzy stopnie w zależności od ich ciężkości. W oparzeniu pierwszego stopnia objawem jest czerwona, tkliwa, nadmiernie ocieplona skóra. Po kilku dniach dochodzi do płatowego złuszczenia naskórka w poparzonym miejscu. Ten rodzaj oparzeń słonecznych obejmuje jedynie zewnętrzną warstwę skóry (naskórek) i jest zdecydowanie najczęstszy. W oparzeniu drugiego stopnia poza zaczerwienieniem skóry pojawiają się pęcherze wypełnione płynem surowiczym, obrzęk, częściowa martwica naskórka. Tego rodzaju oparzenia dotyczą warstwy naskórka oraz skóry właściwej, goją się od 2 do 6 tygodni i zazwyczaj nie pozostawiają po sobie blizn.

W oparzeniu trzeciego stopnia zniszczeniu ulegają wszystkie trzy warstwy skóry, a także nerwy i tkanka podskórna. Po wygojeniu zostają blizny. Ten rodzaj oparzeń słonecznych jest bardzo niebezpieczny i może stanowić zagrożenie życia. Najczęściej występuje u małych dzieci i niemowląt, które zostały narażone na działanie silnego promieniowania słonecznego, bez odpowiedniego zabezpieczenia. Oparzenia słoneczne trzeciego stopnia należą na szczęście do rzadkości, a w razie ich wystąpienia konieczna jest jak najszybsza wizyta u lekarza.

3. Skutki oparzeń słonecznych

Najczęstsze i najpowszechniejsze są oparzenia skóry pierwszego stopnia, dotyczą one corocznie milionów ludzi na całym świecie. Objawy oparzenia słonecznego są zwykle przemijające, ale negatywne skutki dla skóry mogą mieć charakter długofalowy. Zbyt częsta i długa ekspozycja skóry na promieniowanie UV prowadzi nie tylko do jej przedwczesnego starzenia, ale może być także przyczyną nowotworów skóry. Należy o tym pamiętać, wystawiając niezabezpieczoną skórę na działanie promieni słonecznych.

4. Preparaty zapobiegające oparzeniom słonecznym

Należy pamiętać, że oparzeniom słonecznym znacznie lepiej jest zapobiegać niż je leczyć. Preparaty zapewniające efektywną ochronę przeciwsłoneczną są aktualnie szeroko dostępne w sklepach i aptekach. Szerokie spektrum ochrony przeciwsłonecznej zapewniają preparaty co najmniej z filtrem SPF 30. Kremy z filtrem przeciwsłonecznym powinny być stosowane nie tylko w momencie kiedy planujemy „opalanie”, ale w każdym przypadku wystawiania skóry na działanie silnego promieniowania UV. Krem do opalania powinniśmy nałożyć na skórę na co najmniej 30 minut przed ekspozycją. Należy też pamiętać o nakryciu głowy, warto też w przypadku długiej ekspozycji włożyć na siebie lekką odzież w jasnych kolorach, które odbijają światło.

5. Leczenie oparzeń słonecznych

W momencie kiedy nasza ochrona przeciwsłoneczna okazała się niewystarczająca i doszło do poparzenia słonecznego, powinniśmy podjąć działania prowadzące do złagodzenia dolegliwości z nim związanych. Po pierwsze możemy wziąć zimny prysznic lub nałożyć zimny okład, które złagodzą ból i pieczenie, ochłodzą też rozgrzaną skórę. Jednak działania te przynoszą ulgę jedynie na krótko. Warto więc zastosować produkt (krem, maść), który złagodzi objawy na dłużej, a także nawilży i natłuści poparzoną skórę. W sklepach i drogeriach dostępnych jest wiele produktów przeznaczonych do stosowania w przypadku poparzeń, warto jednak w celu zakupu odpowiedniego preparatu udać się do apteki. Domową apteczkę warto jest zaopatrzyć w krem zawierający alantoinę lub alantoinę oraz D-panthenol.

Alantoina jest substancją leczniczą, ma między innymi właściwości łagodzące, kojące oraz przeciwzapalne. Dodatkowo alantoina wpływa na odbudowę płaszcza hydrolipidowego skóry, dzięki czemu skóra jest prawidłowo nawilżona i natłuszczona. Alantoina wpływa również regeneracyjnie na komórki naskórka, przyspieszając jego odbudowę. Stosując krem zawierający w swoim składzie również D-panthenol, uzyskujemy dodatkowe działanie łagodzące oraz przeciwzapalne. Zarówno alantoina, jak i D-panthenol są substancjami bardzo dobrze tolerowanymi przez skórę, nie wywołują one alergii ani podrażnień.

Oparzenia słoneczne są częstą dolegliwością zwłaszcza w okresie wiosenno-letnim lub w trakcie podróży do ciepłych krajów. Należy pamiętać o zapewnieniu skórze odpowiedniej ochrony przeciwsłonecznej, zwłaszcza u niemowląt i małych dzieci, których skóra jest jeszcze niedojrzała i tym samym szczególnie wrażliwa na promieniowanie słoneczne. W domowej apteczce powinien znajdować się również krem, który w przypadku poparzenia słonecznego pomoże nam uporać się z jego objawami.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.