Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Dr n. med. Szymon Kujawiak

Bolą cię mięśnie? Dowiedz się, kiedy należy udać się do lekarza

Avatar placeholder
Magda Piestrzyńska 05.09.2016 10:29
Bolą cię mięśnie? Dowiedz się, kiedy należy udać się do lekarza
Bolą cię mięśnie? Dowiedz się, kiedy należy udać się do lekarza

Bóle mięśni to powszechna przypadłość. Temat ten często powraca w towarzyskich i rodzinnych rozmowach. Jest również powodem wizyt w gabinecie lekarskim. Dolegliwość może mieć różnorodne podłoże. Aby we właściwym momencie skorzystać z pomocy specjalisty, konieczne jest prawidłowe wstępne rozpoznanie. Z jednej strony pozwoli nam to zaoszczędzić czas, kiedy problem jest dość błahy i wystarczy go przeczekać. Z drugiej będziemy mogli przedstawić właściwą charakterystykę lekarzowi, gdy konsultacja okaże się naprawdę konieczna.

spis treści

1. Kiedy pojawia się ból mięśni?

W ustaleniu trafnych wniosków pomaga monitorowanie podejmowanych czynności oraz tego, co dzieje się w tym czasie z organizmem. Jeśli obserwujemy u siebie objawy bólowe, warto się zastanowić, kiedy i w jakich okolicznościach mają one miejsce.

Gdy spędzamy dużo czasu w pozycji leżącej lub siedzącej, a zaraz potem odczuwamy przykurcz i dyskomfort, przy czym dzieje się to wielokrotnie, związek przyczynowo-skutkowy wydaje się dość prosty.

Zobacz film: "10 urodowych trików, które musisz znać"

Jest to normalna reakcja organizmu i aby jej zapobiegać, musimy celowo przybierać takie pozycje ciała, aby nie powodować ucisku naczyń krwionośnych ani nienaturalnego napięcia mięśni.

2. Czynniki mechaniczne powodujące bóle mięśni

Sa też inne przyczyny bólu mięśni. Może być on spowodowany wysiłkiem podejmowanym niesystematycznie lub epizodycznie, co nie jest czymś normalnym dla ciała.

Gdy wykonuje pracę, do której nie zostało odpowiednio wcześniej przygotowane przez trening (sport, przenoszenie ciężkich przedmiotów, konieczność przebiegnięcia wielu kilometrów lub przejścia pieszo itp.), mięśnie ulegają mikrouszkodzeniom i wymagają regeneracji.

Dodatkowo organizm nie jest przyzwyczajony do takiego wysiłku. Konieczny jest tu zdrowy rozsądek. Czasami dochodzi do bolesnego naciągnięcia lub naderwania któregoś z elementów płaszcza mięśniowego, któremu może towarzyszyć obrzęk. Oprócz odpoczynku w czasie odbudowy mięśnia, można stosować zimne okłady oraz leki przeciwzapalne i przeciwbólowe.

3. Objawy chorobowe przy bólu mięśni

Kiedy niewyjaśnionym skurczom mięśni towarzyszy utrata wagi ciała, zwiększona potliwość, nietolerancja gorąca, lekki wytrzeszcz gałek ocznych, wole (powiększenie tarczycy), wówczas mówimy o nadczynności tarczycy. Jest to bezwzględne wskazanie, by udać się do lekarza.

Bóle mięśni mogą być także jednym z symptomów infekcji wirusowej organizmu. W przypadku lekkiego przeziębienia, należy pozwolić organizmowi odpocząć, jeśli natomiast dolegliwości są silne – trzeba udać się do specjalisty.

Skurcze mięśni mogą dotyczyć takich chorób, jak cukrzyca czy alkoholizm. Jest to spowodowane uszkodzeniem nerwów. W tym wypadku niezbędna jest kontrola lekarza.

4. Skutki uboczne leków przyczyną bólu mięśni

Co ciekawe, bóle mięśni mogą się zdarzyć już po wizycie u lekarza. Chodzi tu o sytuacje, kiedy odczuwane dolegliwości są powiązane ze stosowaną kuracją farmakologiczną.

W ulotce zażywanego leku muszą być podane informacje, które pozwolą przygotować się na takie skutki uboczne. Możemy spodziewać się ich po przyjęciu leków, w których skład wchodzi norfloksacyna, ofloksacyna i kwas pipemidynowy (choroby dróg moczowych), bencyklan (zaburzenia ukrwienia), metysergid (migrena), teofilina, aminofilina (astma, nieżyt skurczowy oskrzeli) oraz przy przedawkowaniu karbarylu, lindanu (świerzb, wszawica), a także podczas przyjmowania neuroleptyków.

Zdrowie jest podstawą naszego funkcjonowania i determinuje możliwość podejmowania różnych czynności. Nie można go bagatelizować. Należy również słuchać własnego organizmu. Zazwyczaj daje on właściwe sygnały zarówno w sytuacjach dla niego korzystnych, jak i w momencie wystąpienia dolegliwości.

Jeśli jednak nie jesteśmy pewni, jak groźna jest nasza przypadłość, zawsze warto zasięgnąć porady specjalisty.

 

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze