Broda – dla kogo, mycie, pielęgnacja, czesanie, strzyżenie
Jeszcze niedawno posiadanie brody było uważane za oznakę lenistwa i niechlujstwa. Obecnie bycie brodaczem jest na topie. Oczywiście broda musi być zadbana i odpowiednio przystrzyżona. Jak dbać o brodę? Jak ją pielęgnować?
1. Broda – dla kogo?
Tak, posiadanie brody jest modne. Broda może być wielką ozdobą mężczyzny, ale może też budzić odrazę, szczególnie jeżeli jej nie pielęgnujemy. Jeżeli chcemy mieć brodę, musimy o nią dbać. Codzienna higiena to podstawa! Podcinanie możemy zostawić profesjonalistom i udać się w tym celu do barbera, czyli golibrody.
Czy broda jest dla każdego? Oczywiście zależy to od indywidualnych predyspozycji. Zapuszczanie brody nie jest krótkim procesem. Aby broda wyglądała dobrze trzeba ją zapuszczać ok. 3 miesięcy. Nawet mężczyźni ze słabym zarostem mogą spróbować zapuścić brodę, ale muszą uzbroić się w cierpliwość.
2. Broda – mycie
Jak już wspomnieliśmy higiena to podstawa. Brodę musimy myć ponieważ tak jak włosy na głowie przetłuszczają się tak samo dzieje się z brodą. Możemy użyć w tym celu specjalnych kosmetyków do brody.
Najlepiej używać szamponów naturalnych. Można używać szamponów dla dzieci bądź ziołowych. Są specjalne szampony, dzięki którym broda nie będzie się plątać lub lepiej rozczesywać. Dzięki temu będziemy mogli lepiej o nią zadbać.
Do pielęgnacji brody lepiej nie stosować mydła ponieważ może ono wysuszać włoski i sprawiać, że trudniej będzie nam brodę ułożyć.
3. Broda – pielęgnacja
Olejki i specjalne toniki pozwolą pielęgnować brodę. Dzięki nim skóra pod brodą będzie zdrowsza, nawilżona, a włosy będą lepiej się układać. Olejek pomoże nam wystylizować brodę i nadać jej pożądany kształt.
Brodę można także woskować, szczególnie jeżeli mamy do czynienia z włosami kręconymi, których nie można ujarzmić za pomocą olejku. Ważne jest aby brodę nawilżać za pomocą specjalnych balsamów. Balsam regeneruje brodę, ale i jej nie obciąża. Zaletą balsamu jest bardzo dobre wchłanianie.
4. Broda - czesanie
Brodę trzeba czesać, aby włoski się nie splątywały. Szczotka do brody wykonana jest z włosia dzika. Dzięki takiej specjalnej szczotce skóra jest masowana, a cebulki są pobudzone co jednocześnie odżywia brodę. Brodę najlepiej czesać rano i wieczorem.
Do czesania brody możemy użyć także grzebienia. Można stosować go w ciągu dnia wielokrotnie. Pomoże on usunąć nadmiar olejku czy balsamu oraz nada brodzie świeży wygląd. Grzebienie do brody są wykonane z plastiku bądź metalu.
Zobacz też:
5. Broda – strzyżenie
Brodę trzeba podcinać, aby nadać jej odpowiedni kształt. Nieprzycięta broda wygląda po prostu źle. Brodę możemy strzyc nożyczkami lub trymerem do włosów wszystko zależy od tego czy chcemy utrzymać naszą brodę krótką czy też pozwolimy włosom dalej rosnąć. Przystrzyżona broda będzie wyglądać zdrowiej.
Zanim przystąpimy do strzyżenia brody musimy ją dokładnie rozczesać i ocenić jak chcemy ją zmienić. Jeżeli już wiemy jaką formę chcemy nadać naszej brodzie to przycinamy włoski za pomocą nożyczek. Brodę możemy też znacząco odchudzić, wówczas nasza twarz stanie się pociągła i smuklejsza. Na końcu brodę pownniśmy wyrównać i przyciąć wszystkie wystające włoski.
Jeżeli nie czujemy się na siłach w przycinaniu brody to spokojnie są od tego specjaliści. Możemy udać się do Barber Shop i oddać się w ręce golibrody, którzy doskonale przystrzyże naszą brodę.