Trwa ładowanie...

Broda – dla kogo, mycie, pielęgnacja, czesanie, strzyżenie

Jeszcze niedawno posiadanie brody było uważane za oznakę lenistwa i niechlujstwa. Obecnie bycie brodaczem jest na topie. Oczywiście broda musi być zadbana i odpowiednio przystrzyżona. Jak dbać o brodę? Jak ją pielęgnować?

spis treści

1. Broda – dla kogo?

Tak, posiadanie brody jest modne. Broda może być wielką ozdobą mężczyzny, ale może też budzić odrazę, szczególnie jeżeli jej nie pielęgnujemy. Jeżeli chcemy mieć brodę, musimy o nią dbać. Codzienna higiena to podstawa! Podcinanie możemy zostawić profesjonalistom i udać się w tym celu do barbera, czyli golibrody.

Zobacz film: "Najedzony Jacyków wciera w brodę... resztki jedzenia"

Czy broda jest dla każdego? Oczywiście zależy to od indywidualnych predyspozycji. Zapuszczanie brody nie jest krótkim procesem. Aby broda wyglądała dobrze trzeba ją zapuszczać ok. 3 miesięcy. Nawet mężczyźni ze słabym zarostem mogą spróbować zapuścić brodę, ale muszą uzbroić się w cierpliwość.

2. Broda – mycie

Jak już wspomnieliśmy higiena to podstawa. Brodę musimy myć ponieważ tak jak włosy na głowie przetłuszczają się tak samo dzieje się z brodą. Możemy użyć w tym celu specjalnych kosmetyków do brody.

Najlepiej używać szamponów naturalnych. Można używać szamponów dla dzieci bądź ziołowych. Są specjalne szampony, dzięki którym broda nie będzie się plątać lub lepiej rozczesywać. Dzięki temu będziemy mogli lepiej o nią zadbać.

Do pielęgnacji brody lepiej nie stosować mydła ponieważ może ono wysuszać włoski i sprawiać, że trudniej będzie nam brodę ułożyć.

9 porad, aby twoje włosy były błyszczące
9 porad, aby twoje włosy były błyszczące [10 zdjęć]

Każda kobieta chce mieć lśniące włosy. Jednak niszczą się one w wyniku koloryzacji, suszenia gorącym

zobacz galerię

3. Broda – pielęgnacja

Olejki i specjalne toniki pozwolą pielęgnować brodę. Dzięki nim skóra pod brodą będzie zdrowsza, nawilżona, a włosy będą lepiej się układać. Olejek pomoże nam wystylizować brodę i nadać jej pożądany kształt.

Brodę można także woskować, szczególnie jeżeli mamy do czynienia z włosami kręconymi, których nie można ujarzmić za pomocą olejku. Ważne jest aby brodę nawilżać za pomocą specjalnych balsamów. Balsam regeneruje brodę, ale i jej nie obciąża. Zaletą balsamu jest bardzo dobre wchłanianie.

4. Broda - czesanie

Brodę trzeba czesać, aby włoski się nie splątywały. Szczotka do brody wykonana jest z włosia dzika. Dzięki takiej specjalnej szczotce skóra jest masowana, a cebulki są pobudzone co jednocześnie odżywia brodę. Brodę najlepiej czesać rano i wieczorem.

Do czesania brody możemy użyć także grzebienia. Można stosować go w ciągu dnia wielokrotnie. Pomoże on usunąć nadmiar olejku czy balsamu oraz nada brodzie świeży wygląd. Grzebienie do brody są wykonane z plastiku bądź metalu.

Zobacz też:

5. Broda – strzyżenie

Brodę trzeba podcinać, aby nadać jej odpowiedni kształt. Nieprzycięta broda wygląda po prostu źle. Brodę możemy strzyc nożyczkami lub trymerem do włosów wszystko zależy od tego czy chcemy utrzymać naszą brodę krótką czy też pozwolimy włosom dalej rosnąć. Przystrzyżona broda będzie wyglądać zdrowiej.

Zanim przystąpimy do strzyżenia brody musimy ją dokładnie rozczesać i ocenić jak chcemy ją zmienić. Jeżeli już wiemy jaką formę chcemy nadać naszej brodzie to przycinamy włoski za pomocą nożyczek. Brodę możemy też znacząco odchudzić, wówczas nasza twarz stanie się pociągła i smuklejsza. Na końcu brodę pownniśmy wyrównać i przyciąć wszystkie wystające włoski.

Jeżeli nie czujemy się na siłach w przycinaniu brody to spokojnie są od tego specjaliści. Możemy udać się do Barber Shop i oddać się w ręce golibrody, którzy doskonale przystrzyże naszą brodę.

Aby broda wyglądała dobrze, wymaga odpowiedniej pielęgnacji
Aby broda wyglądała dobrze, wymaga odpowiedniej pielęgnacji (unsplash.com/Dollar Gill)
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze
Szukaj innego lekarza
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.