Trwa ładowanie...

Chodzenie po górach

Chodzenie po górach to nie jest zwykły spacer czy wycieczka na łono przyrody. Aby uniknąć niebezpiecznych kontuzji i problemów na szlaku, trzeba się dobrze przygotować do wyjazdu. Jest nam potrzebna kondycja, której nie nabierzemy z dnia na dzień. Przed samym wyjściem w góry trzeba także przygotować odpowiedni sprzęt i pozyskać jak najbardziej szczegółowe informacje o wybranym szlaku. Istotna dla chodzenia po górach jest też pogoda, dlatego warto oglądać prognozy.

Zobacz film: "Wysiłek fizyczny - codzienna aktywność"

1. Jak się przygotować na wyprawy górskie? Najważniejsze przy chodzeniu po górach jest przygotowanie kondycyjne. Już kilka tygodni przed zaplanowanym wyjazdem rozpocznij dynamiczne spacery po lekko nachylonym podłożu i w każdą pogodę.

Jak przygotować się do górskich wypraw?
Jak przygotować się do górskich wypraw?

Chodzenie szlakami górskimi to nie tylko duży wysiłek fizyczny, pokonywanie lęku wysokości, ale i przezwyciężanie

zobacz galerię

Możesz wykorzystać do tego celu

bieżnię , ale najlepiej byłoby chodzić po parku. Codzienny półgodzinny marsz zmniejszy ryzyko kontuzji na szlaku. Chodzenie po dworze bez względu na pogodę zahartuje organizm. Chodzenie po górach nie będzie już dla twojego ciała szokiem.

Pamiętaj, aby przed wyjściem na szlak dowiedzieć się dokładnie, jak długa jest trasa, jakie jest jej nachylenie i warunki na niej oraz ile czasu zajmie przejście jej przy umiarkowanym tempie. Ważne są także informacje o schroniskach lub innych możliwych schronieniach w trasie i trudnościach, jakie można napotkać na konkretnym szlaku. Dowiedz się, jakie są możliwe trasy „awaryjne”, aby móc w razie potrzeby jak najszybciej cofnąć się do bazy. Piesza turystyka górska wymaga, aby zawsze zostawiać w bazie wypadowej informacje o tym, gdzie się idzie, jaką trasą i kiedy planuje się wrócić.

Tempo chodzenia po górach powinno być umiarkowane. Jeśli będziesz iść zbyt szybko, możesz także zbyt szybko się zmęczyć. Przerwy to ważna część pieszej turystyki górskiej i należy je robić dość często. Pamiętaj, aby na przystankach nie siadać, a raczej odpoczywać na stojąco. Zacznij chodzenie po górach od łatwych, krótkich tras. Zawsze wyjścia w góry planuj na rano.

2. Co wziąć na spacer po górach?

Czas na spakowanie plecaka. Na chodzenie po górach niezbędne ci będą:

  • polar i kurtka przeciwdeszczowa (niezależnie od pogody),
  • mapa i kompas (nie pozwolą ci się zgubić, pod warunkiem że potrafisz z nich skorzystać),
  • latarka ze świeżymi bateriami,
  • zapałki,
  • naładowana komórka (najlepiej wyłączona, aby nie marnować baterii),
  • termos z ciepłą herbatą (może być też woda),
  • krem z filtrami UVA i UVB (zarówno w zimie, jak i w lecie można poparzyć w górach skórę),
  • apteczka,
  • scyzoryk,
  • kaloryczna przekąska (mogą być też kanapki, najlepiej z wędliną).

Jak się ubrać? Buty do chodzenia po górach muszą być przede wszystkim wygodne. Muszą także dobrze chronić kostkę. Jeśli interesuje cię turystyka górska, wybierz specjalne, górskie buty, nie adidasy czy jakiekolwiek inne buty. I pamiętaj, aby zawsze rozchodzić je najpierw przed wyjściem w trasę. To pomoże ci uniknąć utrudnień w postaci odcisków i obtarć.

Chodzenie po górach w zimie jest dużo bardziej niebezpieczne niż chodzenie po górach w lecie czy nawet jesienią. Oprócz powyższych rad, pamiętaj także o tym, aby naprawdę ciepło się ubrać i zwracać jeszcze większą uwagę na pogodę i zagrożenia lawinowe.

Samotne piesze wycieczki po górach mogą wydawać się romantyczne, ale tak naprawdę są niebezpieczne, szczególnie dla niedoświadczonego turysty. Turystyka piesza górska jest sporym wyzwaniem, szczególnie dla mieszczuchów. Ale z odpowiednim przygotowaniem może być niesamowitym przeżyciem.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze
Szukaj innego lekarza
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.