Trwa ładowanie...

Sprawdzone sposoby nawilżania skóry!

Skóra jest jednym z największych narządów ludzkiego ciała, pełniącym bardzo wiele ważnych dla całego organizmu funkcji. Utrzymuje między innymi optymalne nawilżenie i chroni organizm przed utratą wody, dzięki skutecznej barierze naskórkowej. Barierę tę tworzy tzw. płaszcz hydrolipidowy, będący naturalnym czynnikiem nawilżającym, oraz lipidy znajdujące się między komórkami naskórka. Jeśli bariera naskórkowa jest naruszona lub gdy utrata wody przez naskórek jest mniejsza od możliwości jego nawodnienia, pojawia się suchość skóry. Suchość skóry związana jest z obniżeniem wydzielania łoju, deficytem wody, a także niedoborem czynników wiążących i zatrzymujących wodę w skórze.

Zobacz film: "10 urodowych trików, które musisz znać"

1. Przyczyny suchości skóry

Suchość skóry jest problemem mogącym pojawić się u każdego człowieka, niezależnie od wieku, płci. Szacuje się, że problem ten dotyczy około 15-20% populacji, a częstość występowania sukcesywnie wzrasta. Wraz z wiekiem problem ten dotyka coraz większy odsetek osób, najczęściej dotyczy on osób po 60 r.ż. Suchość skóry spowodowana jest zarówno przez czynniki wewnętrzne (endogenne), jak i czynniki zewnętrzne (egzogenne). Do negatywnych czynników wewnętrznych zaliczyć możemy m.in. uwarunkowanie genetyczne, obecność przewlekłych chorób somatycznych (np. astmy, chorób tarczycy), obecność schorzeń dermatologicznych (atopowe zapalenie skóry), niewystarczającą produkcję sebum przez gruczoły łojowe, zbyt małą ilość wydzielanego naturalnego czynnika nawilżającego, biologiczne starzenie się skóry i inne. Czynnikami zewnętrznymi wpływającymi niekorzystnie na nawilżenie skóry są czynniki środowiskowe takie jak promieniowanie UV, nieprawidłowa dieta, niektóre leki czy brak prawidłowej pielęgnacji.

2. Objawy suchości skóry

Suchość skóry cechuje jej zaczerwienienie, nadmierne złuszczanie, zmatowienie, pojawiają się pęknięcia oraz podrażnienia, skóra staje się mniej elastyczna, traci swoją miękkość, staje się cieńsza i tym samym bardziej podatna na uszkodzenia. Najczęściej suchość skóry dotyczy odsłoniętych części ciała, czyli ramion, dłoni, łydek, kostek, jest też częsta na podeszwach stóp oraz na wyprostnej części ud. Suchości skóry towarzyszą również inne, subiektywne objawy takie jak świąd, pieczenie, uczucie „ściągnięcia” skóry, to właśnie te objawy znacząco obniżają komfort życia pacjentów.

3. Pielęgnacja suchej skóry

Pielęgnacja suchej skóry ma na celu przywrócenie prawidłowego funkcjonowania naskórka. Sucha skóra wymaga systematycznej, codziennej i odpowiedniej pielęgnacji. Leczenie suchości skóry jest bardzo ważne, gdyż znaczne przesuszenie skóry może prowadzić do jej stanów zapalnych oraz stanowić wrota do zakażeń bateryjnych czy grzybiczych. Nieprawidłowa pielęgnacja suchej skóry prowadzi również do jej przedwczesnego starzenia się.

Występują różne formy oraz stopnie nasilenia suchości skóry, od lekkiego do patologicznego. Postępowanie terapeutyczne w przypadku nadmiernie suchej skóry uzależnione jest od przyczyn tej dolegliwości, ich nasilenia oraz współistnienia lub nie innych chorób skóry, dlatego dobrze jest skonsultować się z lekarzem dermatologiem, szczególnie kiedy dotychczasowe leczenie suchości skóry nie przynosi efektów. Kiedy objawy nadmiernej suchości skóry rozwinęły się pod wpływem zbyt długiego oddziaływania szkodliwych czynników środowiskowych, bardzo często mają charakter przejściowy, a zupełnie podstawowe znaczenie odgrywa wówczas właściwa i systematyczna pielęgnacja skóry. Celem pielęgnacji dermatologicznej jest regeneracja uszkodzonej bariery naskórkowej, zmniejszenie utraty wody z powierzchni skóry oraz zapobieganie powikłaniom. Najczęściej w tym celu stosowane są emolienty, czyli środki obojętne biologicznie, które mają za zadanie utrzymanie prawidłowego poziomu nawilżenia skóry. Ich działanie zmiękczające polega na zwiększeniu uwodnienia warstwy rogowej skóry przez wytworzenie „powłoki” lipidowej utrudniającej ucieczkę wody.

4. Preparaty z alantoiną dla suchej skóry

W momencie kiedy sama pielęgnacja okazuje się niewystarczająca, należy zastosować czynności lecznicze, które doprowadzą do odnowienia przesuszonej skóry. Bardzo skuteczne w przypadku takiej terapii okazują się m.in. środki zawierające w swoim składzie alantoinę.

Alantoina jest substancją bardzo często dodawaną do różnych produktów kosmetycznych, dzięki swojemu łagodzącemu działaniu na skórę. Alantoina zawarta w maści czy kremie przyspiesza proces łuszczenia się martwych komórek naskórka, sprawiając, że skóra staje się gładsza. Dzięki właściwościom alantoiny przyspieszającym proliferację komórek nabłonka dochodzi również do szybszej odbudowy naskórka, przez co skóra znacznie łatwiej zachowuje większą ilość wody oraz odbudowuje ochronny płaszcz hydrolipidowy. Ustępują też dokuczliwe subiektywne objawy suchej skóry, jak uczucie naciągnięcia itp. W końcowym efekcie skóra staje się bardziej elastyczna, gładsza i miękka oraz odzyskuje swój świeży i atrakcyjny wygląd.

Preparaty zawierające alantoinę polecane są również wspomagająco przy suchości skóry towarzyszącej chorobom dermatologicznym takim jak np. atopowe zapalenie skóry, łuszczyca czy rybia łuska. Uzupełniająca terapia zewnętrzna preparatami zawierającymi alantoinę znacznie łagodzi objawy i tym samym poprawia komfort życia pacjenta.

Następny artykuł: Zabiegi
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze
Szukaj innego lekarza
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.