Kremy do solarium
Jeszcze kilka lat temu łóżka opalające cieszyły się ogromnym powodzeniem. Jednak z roku na rok wzrasta świadomość ludzi dotycząca szkodliwości promieniowania emitowanego w solariach – dlatego coraz więcej kobiet i mężczyzn rezygnuje z tego typu metody uzyskiwania opalenizny. Wiele osób jednak nadal korzysta z solariów. W czasie wizyty w solarium nie stosujemy filtrów słonecznych, a jedynie specjalne kosmetyki pielęgnacyjne. Co warto wiedzieć o kremach do solarium?
1. Czym charakteryzuje się kosmetyk do solarium?
Wydawałoby się, że kosmetyk przeznaczony do stosowania w solariach chroni naszą skórę przed niekorzystnym działaniem promieniowania UV. Niestety produkt ten nie zawiera w składzie substancji takich jak filtry słoneczne.
Z reguły w składzie kosmetyków do solarium zawarte są substancje z poniżej wyszczególnionej listy:
• Karotenoidy – nadają skórze lekko pomarańczowy koloryt poprzez zabarwienie naskórka;
• Ekstrakt z nagietka – koi skórę i łagodzi ewentualne podrażnienia;
• Cynamon – pobudza krążenie skórne, poprawia koloryt skóry;
• Mieszaniny substancji silnie nawilżających – solarium silnie wysusza naszą skórę, substancje te zapobiegają nadmiernemu odwodnieniu i łuszczeniu się skóry.
Kosmetyki te stosuje się bezpośrednio przed wejściem do kabiny opalającej. Ich głównym zadaniem jest zintensyfikowanie efektu opalenizny, tak aby klient po wyjściu z solarium był zadowolony w związku z widoczną już, lekką opalenizną. Kosmetyki te w żaden sposób nie chronią naszej skóry – dlatego przed podjęciem decyzji o wizycie w solarium warto dobrze się zastanowić, biorąc pod uwagę wszystkie plusy oraz minusy.
2. Ryzyko płynące z korzystania z solariów
Solaria emitują promieniowanie ultrafioletowe (UVA), dzięki któremu skóra uzyskuje lekko opalony koloryt. Warto jednak wiedzieć, że kilkuminutowa wizyta w solarium jest równoznaczna z całodniowym pobytem na słońcu. Co więcej, najnowsze badania kliniczne udowodniły, że promieniowanie emitowane w solariach również jest odpowiedzialne za wzrost ryzyka zachorowania na nowotwór skóry.
Badania kliniczne pokazują, że u ludzi korzystających z solariów (w szczególności przed 35 rokiem życia) o 87% wzrasta ryzyko zachorowania na czerniaka.
Przykładowo, w Australii szacuje się, że w wyniku nadmiernego używania solarium każdego roku notuje się coraz więcej przypadków wystąpienia czerniaka oraz zgonów związanych z tego typu nowotworem skóry.
Bez wątpienia można stwierdzić, że opalenizna uzyskiwana poprzez ekspozycję na promieniowanie słoneczne czy też promieniowanie emitowane w solarium - nie jest bezpieczna. Dobrą alternatywą jest opalanie natryskowe bądź zwyczajne stosowanie samoopalacza. W tym przypadku uzyskujemy „sztuczną” opaleniznę, która nie ma związku z reakcją obronną skóry na promieniowanie UV.