Figury w pole dance – zajęcia, poziom podstawowy, poziom średniozaawansowany i zaawansowany
Figury w pole dance są bardzo trudne dla osób zaczynających swoją przygodę z tym sportem. Pole dance jest jednak do opanowania, wystarczą regularne treningi, a figury pole dance będą dla nas przyjemnością. Zajęcia pole dance cieszą się coraz większą popularnością. Czym zajęcia pole dance przyciągają ćwiczących i jakie efekty wynikają z treningów?
1. Figury w pole dance – zajęcia
Pole tance to zajęcia, które odbywają się na rurze. Nie ma tutaj żadnych podtekstów erotycznych, pole dance jest bardzo wymagającym sportem, który daje bardzo widoczne efekty. Podczas treningów pole dance wykonywane są różne figury. To właśnie figury w pole dance są najtrudniejsze do opanowania.
Pole dance na tyle się rozpowszechnił w kraju i na świecie, że dzisiaj odbywają się zawody w tańcu pole dance. Trenujący pole dance starają się, także o ty, by ta dyscyplina sportu została uznana za konkurencję na igrzyskach olimpijskich.
2. Figury w pole dance – poziom podstawowy
Patrząc na to, jak ktoś wykonuje figury w pole dance, mamy wrażenie, jakby robił to z niezwykłą lekkością. Niestety to tylko wrażenie, aby opanować daną figurę w pole dance, należy bardzo dużo ćwiczyć. Podczas treningów pole dance angażowany jest każdy mięsień. Trening pole dance jest bardzo wymagający i bardzo obciążający, dlatego, jeżeli jesteśmy zdeterminowani i chcemy trenować, należy uzbroić się w cierpliwość i być bardzo wytrwałym.
Tak jak w większości sportów i w pole dance istnieje kilka poziomów zaawansowania. Pierwszym z nich jest poziom dla początkujących, podczas którego uczymy się podstaw figury w pole dance.
Podczas tych zajęć można nauczyć się takich figur jak: krzesełko, balerina, deska, mostek, zjazd bokiem czy piruet. Podczas treningów podstawowych osoby uczęszczające na zajęcia uczą się także podstawowych zjazdów i obrotów.
I tak np.: krzesełko polega na trzymaniu się obiema rękami (jedna wysoko w górze, druga niżej) rury z kolanami podciągniętymi do kąta prostego. Ta figura w pole dance bardzo mocno angażuje do pracy mięśnie brzucha i mięśnie rąk.
3. Figury w pole dance – poziom średniozaawansowany i zaawansowany
Figury w poziomie zaawansowanym, a nawet średniozaawansowanym są bardzo trudne. Należą do nich m.in.: kołyska, bumerang, kwiat, delfin, szczupak, parasol, boczne V czy kolana.
Figura w pole dance nazywająca się kolana polega na złapaniu rury pod kolanem, jedną nogą, drugie kolano lekko styka się z rurą, opierając się o nią. W tej pozycji odchylamy ciało do boku, trzymając ciężar ciała jedynie na nogach.
Figura o nazwie boczne V polega na ułożeniu nóg w ten sposób, by tworzyły literę V, ale bokiem. W tym celu należy chwycić rurę obiema rękami. Jedną nogę należy przełożyć pomiędzy rękami i ciągnąć ją jak najbardziej ku górze, druga noga ciągnie w dół, tworząc tym samym literę V. Podczas tej figury w pole dance należy być bardzo mocno rozciągniętym, gdyż inaczej można wyrządzić sobie krzywdę.
Każda figura w pole dance wymaga dobrej kondycji fizycznej i dobrze rozciągniętego ciała. Nie można na pierwszych zajęciach wykonywać bardzo trudnych figur, gdyż można wyrządzić sobie więcej krzywdy niż się czegoś nauczyć. Do wykonywania figur w pole dance powinniśmy podchodzić z pokorą. Jesteśmy w stanie je wykonać, jednak tylko i wyłącznie, wtedy kiedy przygotujemy na to nasze ciało.