Trwa ładowanie...

Hydrolat aloesowy - co to jest i do czego służy, jak stosować, gdzie kupić

 Katarzyna Wąś-Zaniuk
Katarzyna Wąś-Zaniuk 08.04.2022 18:25
Hydrolat aloesowy
Hydrolat aloesowy (Adobe Stock)

Hydrolat aloesowy wykazuje silne działanie nawilżające, przeciwłojotokowe, przeciwzapalne. Po ten kosmetyk powinny sięgać przede wszystkim posiadaczki skóry trądzikowej i mieszanej. Jak stosować hydrolat aloesowy? Do czego służy ten produkt? Co jeszcze warto o nim wiedzieć?

spis treści

1. Co to są hydrolaty?

Hydrolaty to produkty pielęgnacyjne, które z impetem weszły na salony kosmetyczne i od wielu lat cieszą się niesłabnącą popularnością. Do pozyskania hydrolatu niezbędny jest proces destylacji kwiatów, ziół, liści, kwiatów rosnących na krzewach parą wodną. Destylację należy rozumieć jako proces rozdzielenia ciekłej mieszaniny wieloskładnikowej poprzez odparowanie, a następnie skroplenie jej składników.

W latach dziewięćdziesiątych wody kwiatowe nie były tak popularne jak teraz. W tamtym czasie stanowiły one jedynie produkt uboczny po produkcji olejków eterycznych.

Zobacz film: "Idealny makijaż dla cery trądzikowej"

2. Co to jest hydrolat aloesowy i do czego służy?

Hydrolat aloesowy jest kosmetykiem przeznaczonym do pielęgnacji skóry. Wykazuje on silnie działanie kojące, nawilżające, ujędrniające, ale również przeciwstarzeniowe. Świetnie sprawdza się w przypadku cer mieszanych, trądzikowych oraz łojotokowych. Hydrolat na bazie aloesu przeciwdziała stanom zapalnym i powoduje, że skóra staje się bardziej promienna i elastyczna.

Aloes jest rośliną silnie nawilżającą, regenerującą oraz przeciwzapalną. Jest szeroko wykorzystywany w branży medycznej i kosmetycznej. W aloesie znajdziemy mnóstwo cennych substancji takich jak witamina A, witamina C, witamina E, witaminy z grupy B, przeciwutleniacze, kwas foliowy, chrom, wapń, miedź, selen, mangan, magnez, sód czy cynk. Roślina doskonale przeciwdziała problemom skórnym np. przebarwieniom, trądzikowi pospolitemu, poparzeniom termicznym, bliznom, wysypkom alergicznym, łupieżowi, łojotokowi.

Rekomendowane przez naszych ekspertów

3. Jak stosować hydrolat aloesowy?

Jak używać hydrolatu aloesowego? Hydrolat aloesowy, będący czystą esencją roślinną należy nakładać bezpośrednio na skórę twarzy lub głowy. Większość osób używa hydrolatu zamiast toniku lub mgiełki do twarzy. Po zaaplikowaniu kosmetyku na oczyszczoną skórę, warto przejść do kolejnych kroków pielęgnacyjnych takich jak nałożenie serum.

Nie należy również zapominać o zastosowaniu kremu nawilżającego, kremu z filtrem przeciwsłonecznym czy kremu przeciwzmarszczkowego. Produkty pielęgnacyjne działają skuteczniej, kiedy są nakładane na skórę zwilżoną hydrolatem.

Ile razy dziennie warto stosować ten produkt kosmetyczny? Zdaniem większości kosmetologów, hydrolat można bez obaw nakładać na skórę dwa razy dziennie: pierwszy raz rano, a drugi raz wieczorem.

Hydrolat aloesowy może być stosowany również bezpośrednio na skórę głowy. Nacieranie skalpu tego esencją roślinną z aloesu wzmacnia cebulki włosowe, przeciwdziała łojotokowi, zapobiega nadmiernemu przetłuszczaniu się włosów, niweluje łupież.

4. Gdzie kupić hydrolat aloesowy?

Hydrolat aloesowy dostępny jest w sklepach kosmetycznych, drogeriach, aptekach stacjonarnych i internetowych, ale również w popularnych dyskontach. Ceny hydrolatów wahają się od sześciu do nawet dwudziestu złotych.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze