Jak robić brzuszki? Technika, zasady, popełniane błedy
Jak robić brzuszki? Wszystko zależy od tego, jakie brzuszki wykonujemy. Każdy rodzaj brzuszków różni się od siebie, dlatego ich wykonywanie również będzie polegało na czymś innym. Robienie brzuszków wzmacnia mięśnie brzucha, jednak mało kto wie, że samo robienie brzuszków nie spali tkanki tłuszczowej. Jak zatem wykonywać brzuszki i jakie są zalety z ich wykonywania?
1. Dlaczego warto prawidłowo robić brzuszki?
Jak robić brzuszki? Wszystko zależy od tego, jakie brzuszki wykonujemy. Każdy rodzaj brzuszków różni się od siebie, dlatego ich wykonywanie również będzie polegało na czymś innym. Robienie brzuszków wzmacnia mięśnie brzucha, jednak mało kto wie, że samo robienie brzuszków nie spali tkanki tłuszczowej.
Jak zatem wykonywać brzuszki i jakie są zalety z ich wykonywania?
2. Jak robić brzuszki?
Jak robić brzuszki? To pytanie od razu przywodzi na myśl klasyczne brzuszki, polegające na spięciach brzucha z lekko uniesioną klatką piersiową, a mało kto wie, że brzuszków jest kilka rodzajów i można je wykonywać nawet na stojąco.
Technika wykonywanie brzuszków nie jest skomplikowana. Należy położyć się na twardym podłożu. Zgiąć nogi w kolanach i podkurczyć stopy. Dłonie umieszczamy za uszami, mogą ich delikatnie dotykać, jednak nie łapiemy się za szyję czy za głowę, tylko delikatnie dotykamy.
Łokcie powinny być maksymalnie rozszerzone. Głowa patrzy przed siebie, nie na boki, ani w dół. Kręgosłup powinien być prosty, a głowa musi stanowić jego przedłużenie. Odcinek lędźwiowy pleców powinien być przytwierdzony do podłoża, a mięśnie brzucha mocno napięte. To jest pozycja wyjściowa do wykonywania brzuszków.
Z tej pozycji unosimy lekko łopatki, wypuszczając powietrze. Wracając w dół, nabieramy powietrza i czynność powtarzamy.
Jak zrobić brzuszki skośne? Musimy przyjąć pozycję wyjściową. Z tej pozycji ciągniemy prawy łokieć do lewego kolana i na odwrót, pamiętając o wydechu oraz o przytwierdzeniu odcinka lędźwiowego. Brzuszki skośne są bardzo istotne w pracy nad mięśniami brzucha, ponieważ bez nich sylwetka będzie niepełna.
Wyżej wymienione brzuszki (proste i skośne) są najprostszymi z możliwych. Istnieje jeszcze wiele rodzajów brzuszków, np., brzuszki na piłce, na ławeczce czy z obciążeniem.
3. Zasady robienia brzuszków
Ważne jest, aby zdać sobie sprawę z tego, że samo wykonywanie brzuszków nie wyrzeźbi widocznego kaloryfera, owszem będzie on gotowy, ale pod warstwą tłuszczu. Należy stosować się do odpowiedniej diety, która będzie stanowiła podstawę odchudzania. Prawidłowo zbilansowana dieta powinna stanowić najważniejszy punkt i być punktem wyjścia podczas uprawiania każdej aktywności fizycznej.
Bardzo ważne i przydatne podczas rzeźbienia mięśni brzucha będą także ćwiczenia cardio. W tym celu można biegać, skakać na skakance czy ćwiczyć na orbitreku, minimum 30 minut trzy razy w tygodniu. Bardzo dobrym wyborem będzie wykonywanie treningu interwałowego, który spala kalorie również po ćwiczeniach.
4. Najczęściej popełniane błędy
Nieumiejętne wykonywanie brzuszków może nie wyjść nam do końca na dobre i powodować bóle, a nawet urazy. Najczęstsze błędy w trakcie wykonywania brzuszków:
- ciągnięcie szyi rękoma;
- zbyt bliska pozycja łokci względem siebie;
- nienapięte mięśnie brzucha;
- niestabilna pozycja ciała;
- odrywanie pleców od podłoża;
- nieoddychanie podczas ćwiczenia.
Kiedy już wiesz, jak zrobić brzuszki, pamiętaj o technice i regularności ćwiczeń, a efekty zauważysz bardzo szybko.