Trwa ładowanie...

Sól do stóp – jaką wybrać, kiedy i jak stosować?

Avatar placeholder
23.03.2022 10:33
Sól do stóp pomaga zrelaksować zmęczone stopy
Sól do stóp pomaga zrelaksować zmęczone stopy (Adobe Stock)

Sól do stóp jest produktem, który stosuje się do moczenia nóg. Taka kąpiel w aromatycznym roztworze przynosi wiele korzyści dla zdrowia oraz samopoczucia. Niweluje wiele dolegliwości, ale i poprawia nastrój: relaksuje przynosząc ulgę stopom. Co daje moczenie nóg w soli? Jaka sól jest najlepsza? Jak jej używać?

spis treści

1. Kiedy stosować sól do stóp?

Sól do stóp to produkt wykorzystywany do relaksujących i leczniczych kąpieli. Moczenie nóg w soli pomaga pozbyć się zrogowaciałego naskórka, opuchlizny i bólu stóp. To także doskonały i prosty sposób na twarde, suche i pękające pięty.

Kąpiel stóp pomaga także zrelaksować się i rozluźnić. Przynosi ulgę stopom zmęczonym po ciężkim czy upalnym dniu. Wpływa odświeżająco na skórę, ale i sprawdza się, gdy zaczynają tworzyć się modzele.

2. Jaka jest najlepsza sól do moczenia nóg?

Stopy są częścią ciała narażoną na bardzo duże obciążenie. Wiele osób skarży się na różne problemy z nimi związane: opuchliznę, ból, nadmierną potliwość, nieprzyjemny zapach, odciski, rogowaciejący naskórek na piętach czy pękające pięty. Na wszystkie te dolegliwości pomaga sól do stóp.

Zobacz film: "Pedicure leczniczy [Specjalista radzi]"

Moczenie nóg w aromatycznym roztworze należy do przyjemnych i odprężających zabiegów. Aby przyniósł pożądane efekty, warto wiedzieć, na jaką sól się zdecydować.

Jaka sól do stóp? Możliwości jest wiele. Polecana jest:

  • Sól kuchenna. Szczególnie cenna jest sól morska lub sól himalajska, które cechują się zdecydowanie wyższym stopniem zmineralizowania niż tradycyjna sól kamienna. Kąpiel w roztworze z soli morskiej pomaga zdezynfekować stopy, czyli usunąć z nich namnożone na ich powierzchni lub pod paznokciami bakterie czy zarodniki grzybów.
  • Sól z Morza Martwego, która łagodzi i niweluje problemy z łuszczycą, egzemą czy alergią.
  • Sól Epsom, która jest nieorganicznym związkiem chemicznym, solą kwasu siarkowego oraz magnezu. Nazywa się ją również solą gorzką, solą angielską, solą rzymską oraz siarczanem magnezu. Jak działa? Rozluźnia mięśnie, regeneruje tkankę, wspomaga działanie układu krwionośnego. Może działać relaksująco, antybakteryjnie, oczyszczająco, odtruwająco, odmładzająco, antyłojotokowo, przeciwgrzybicznie oraz przeciwzapalnie.
  • Sól z naturalnymi ekstraktami ziołowymi, na przykład z lawendy, rumianku, szałwii czy krwawnika na opuchnięte stopy. Kąpiel usprawnia krążenie i działa ściągająco, dzięki czemu skutecznie usuwa uczucie ciężkości i opuchliznę.
  • Sól z dodatkiem olejku miętowego i ałunu na nadmierną potliwość. Taka kąpiel działa tonizująco i odświeżająco, hamuje także nadmierną potliwość.
  • Sól o szczególnych właściwościach antyseptycznych, na przykład zawierająca ekstrakt z kory dębu oraz związki mineralne na problemy z grzybicą (lub jako profilaktyka grzybicy).
  • Sól zawierająca wyciągi roślinne oraz mocznik, pozwalająca skutecznie zmiękczyć rogowaciejący naskórek. To dobry wstęp do domowego zabiegu pedicure. Woda wysycona solą zmiękcza zrogowaciały naskórek, który sprawia, że pięty są suche i twarde. To pozwala na szybsze odsuwanie skórek wokół paznokci, a także ułatwia usuwanie zrogowaciałego naskórka na piętach za pomocą pumeksu lub mocnego peelingu solnego.
  • Sól borowinowa, która jest wskazana dla osób, które zmagają się ze schorzeniami związanymi z chorymi stawami.
  • Sól ciechocińska, zalecana do moczenia nóg po złamaniach i po zwichnięciach.

Stopom pomaga także kąpiel magnezowa, czyli moczenie stóp w wodzie z magnezem. Wystarczy do 3 litrów wody wsypać 1-2 łyżki chlorku magnezu i moczyć stopy przez 20 minut. Zaleca się powtarzać zabieg przez okres 14 dni dwa razy dziennie (rano i wieczorem). To dobry sposób na złagodzenie podrażnień skóry, ale i wchłanianie magnezu przez skórę.

3. Jak używać soli do stóp?

Aby przygotować kąpiel dla stóp, wystarczy do sporej miski nalać odpowiednią ilość ciepłej wody i dodać miarkę wybranej soli (5 łyżek). Zazwyczaj wsypuje się jedną łyżkę stołową, nakrętkę lub saszetkę. Należy postępować wedle zaleceń producenta.

W przypadku zrogowaciałego naskórka warto postawić na ciepłą wodę, chłodna woda z kolei lepiej łagodzi opuchliznę. Po wymieszaniu należy moczyć stopy w roztworze przez kilkanaście minut. Po tym czasie należy wyjąć stopy z wody i delikatnie osuszyć miękkim ręcznikiem.

4. Domowe sposoby na moczenie nóg

Jaka jest najlepsza sól do moczenia nóg w domu? W drogeriach i aptekach można kupić wiele jej rodzajów. Są to produkty zarówno uniwersalne, jak i stworzone z myślą o stopach z tendencją do odparzeń czy nadmiernego pocenia się. Dostępne są również hipoalergiczne sole do stóp dla osób z wrażliwą skórą.

Jednak aby przygotować relaksującą i prozdrowotną kąpiel do stóp, wystarczy do wody dodać kilka łyżek soli kuchennej i wzbogacić ją o:

Kąpiel nóg to doskonały sposób na SPA dla stóp, ale i sposób na piękne stopy oraz… przeziębienie. Okazuje się, że gorąca woda z solą poprawia krążenie krwi, podwyższa temperaturę ciała i pobudza reakcje obronne organizmu. Moczenie nóg w soli na opuchliznę czy zmęczone stopy jest niewskazane, jeśli są na nich świeże rany i zadrapania - sól może je podrażniać.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze